معرفی عوارض سوء تغذیه در کودکی

تاریخ انتشار پست : 1394-10-13 دسته : تغذیه کودک
سوء تغذیه کودک,غذا نخوردن کودک
سو تغذیه مخصوصا اگر در 2 سال اول زندگی باشد به کاهش بهره هوشی کودک منجر می شود

دکتر خاتمی متخصص گوارش کودکان گفت: وقتی ویتامینهای کودک تامین نشود او از نظر وزن و قد کوچک می ماند و این خطر سوتغذیه است.

وی سوء تغذیه را دو نوع دانست و گفت: اگر کودکی دچارر بیماری کبد یا ناراحتی قلبی باشد هم دچار سوتغدیه می شود اما بیشترین سوتغذیه که می تواند آثار بدی روی رشد کودک بگذارد به خاطر تغذیه نامناسب است.

او افزود: سو تغذیه بخصوص اگر در 2 سال اول زندگی باشد، علاوه بر عدم رشد و تکامل مغزی، کاهش بهره هوشی و توانمندی های ذهنی کودک را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه نقش مادر در تغذیه نوزادان بسیار مهم است گفت: معده کودک کوچک تر از معده بزرگسالان است، بنابراین او نمی تواند به اندازه بزرگسالان در یک وعده غذا بخورد و چون نیاز به انرژی فراوان دارد باید توسط مکملها این انرژی رسانده شود.

دکتر خاتمی تاکید کرد: کودک تا سه سالگی باید به راحتی وزن اضافه کند و اگر کودکی کم وزن باشد حتما دچار مشکلی است و باید به پزشک نشان داده شود چون احتمال سوتغذیه وجود دارد.

وی با بیان اینکه تغذیه کودک به ویژه در سنین زیر 5 سال بسیار مهم است ادامه داد: اگر مادر اطلاعی از خواص مواد غذایی داشته باشد با یک برنامه تغذیه ای می تواند به رشد کودکش کمک کند.

دکتر خاتمی در مورد بیماری های ناشی از کمبود مواد غذایی در کودکان گفت: سوتغذیه سبب کوتاه قدی و کم وزنی کودک می شود وبرای همین شما مشاهد می کند که برخی کودکان بدون اینکه در ژنتیک آنها باشد کوتاه قد هستند.

وی اظهار داشت: البته برخی کودکان به طور ارثی کم وزن یا کوتاه قد هستند و این ربطی به تغذیه ندارد برای همین باید مشکل سوتغذیه کودکان توسط پزشک تشخیص داده شود.

این متخصص و استاد دانشگاه افزود: اگر کودک زیر 5 سال به آن مبتلا شود با پروتئین غذا قابل درمان است و پزشک می تواند با مکملها کودک را درمان کند اما باید این بیماری زود تشخیص داده شود تا امکان درمان داشته باشد.

دکتر خاتمی نقش غذای سالم را در سلامت کودک موثر دانست و ادامه داد: برخی کودکان چون بدنشان کمبود مواد غذایی دارد بی اشتها هستند برای همین پزشکان مکملهایی تجویز می کنند تا این کودکان اشتها پیدا کنند.

وی تاکید کرد: عادات غذایی از کودکی شکل می گیرند. بنابراین خانواده بخصوص مادران در ایجاد رفتارهای صحیح غذایی در سال های قبل از مدرسه، نقش اساسی دارند.
پیشگیری از سوء تغذیه کودک
بعضی کودکان چون بدنشان کمبود مواد غذایی دارد بی اشتها می شوند

وی گفت: باید کودکانی که اشتها و میلی به غذا خوردن ندارند را تشویق کرد و این کار با غذاهائی که کودک دوست دارد، آسانتر انجام می شود .

وی اظهار داشت: متاسفانه گاهی مادران به خاطر حساسیت کودکشان به برخی مواد غذایی آنها را قطع می کنند که این اصلا خوب نیست بدون تجویز پزشک غذایی به کودک داده نشود چون بدن کودک نیاز به تمام پروتئین ها است.

این متخصص با اشاره به خواص مواد غذایی افزود: مثلا اگر کودکی به تخم مرغ حساسیت دارد می توان به جای آن شیر و ماهی داد و این با نظر پزشک انجام می شود.

وی گفت:سوتغذیه خطرات و آسیبهای فراوانی دارد و سبب می شود تا کودک در سنین بالاتر هم قدرت یادگیری کمی داشته باشد.

دکتر خاتمی با بیان اینکه سوتغذیه در بزرگسالی هم عوارض خود را می گذارد ادامه داد:بسیاری از بیماری های دوران بزرگسالی مانند بیماری های قلبی و عروقی ٬ سرطان ، چربی خون و دیابت، به خاطر تغذیه نامناسب دوران کودکی است .

وی تاکید کرد: حتی برخی پزشکان آلزایمر را هم به خاطر کمبود ویتامینها در دوران کودکی می دانند و خوردن مکملهای ویتامینی را در زیر 3 سالگی توصیه می کنند.

وی افزود: بنابراین اگر خواهان جامعه و سالمند سالم هستیم باید از کودکی به تغذیه کودکان اهمیت بدهیم و هزینه بیشتری در بخش پیشگیری داشته باشیم تا هزینه درمان هم کاهش پیدا کند.

منبع: salamatnews.com - سلامت نیوز
تغذیه کودک در شش ماه اول زندگی - بیتوته nutrition-nurture-child-provend... کودکان و والدینتغذیه کودکتغذیه کودک در شش ماه اول زندگی ... عوارض تغذیه نامناسب در کودکی ... در شش ماه اول زندگي تغذيه کودک با شير مادر بايد انحصاري باشد. تغذیه کودک - بیتوته www.beytoote.com/baby/nutrition-baby/ دانستنی هایی راجع به تغذیه تکمیلی کودک ... صبحانه کودک, صبحانه مقوی کودک, صبحانه برای کودکان, تغذیه کودک .... آيا مي دانيد عوارض فقرآهن در كودكان چیست؟ سوء تغذيه و عوارض آن در کودکان - راسخون rasekhoon.net › ... › سوء تغذيه و عوارض آن در کودکان Sep 2, 2014 - ديده شده است كه مكمل روي تأثير مثبتي بر رشد كودكان دچار كوتاه قدي تغذيه اي داشته است. كمبود روي يكي از مشكلات تغذيه اي شايع در كشور ما به شمار ... تغذیه نامناسب کودکی عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد sahebnews.ir › اجتماعی › سلامت Feb 13, 2015 - ۸۰۰هزار کودک ایرانی دچار سو تغذیه هستند/ تغذیه نامناسب کودکی عوارض ... توانمندی های جسمی و ذهنی مهم ترین عوارض سوء تغذیه در دوران کودکی است. عوارض شروع زود هنگام غذای کمکی به کودک - مادربانو Dec 3, 2013 - بسیاری از بیماری های عفونی در کودکان مانند اسهال و عفونت های ریوی، در موارد زیادی به دلیل شروع زودهنگام و قبل از شش ماهگی غذاهای تکمیلی است. تغذیه تکمیلی نوزادان | هفت سیب www.7sib.ir › ... › سلامت و شیوه زندگی شروع به موقع – نه خیلی زود و نه خیلی دیر- تغذیه تکمیلی برای کودک، نقش بسیار ... *در كودكاني كه سابقه آلرژي در خانواده دارند، خطر آلرژي و عوارض آن بيشتر مي شود. سوءتغذیه، علل و عوارض - تغذیه و سلامت سوء تغذیه کودکان هزینه هایی را بطور مستقیم و غیر مستقیم به دولت ها تحمیل می کند که عبارتند از: هزینه های مستقیم: درمان عفونت هایی که بدلیل کاهش مقاومت بدن در ... ایسنا - تغذیه کمکی به نوزاد قبل از 4 ماهگی ممنوع! www.isna.ir/.../تغذیه-کمکی-به-نوزاد-قبل-از-4-ماهگی-... Oct 8, 2014 - یک متخصص اطفال با تاکید بر اینکه شروع زودهنگام دادن غذا به کودک ... کودک کمک نمی‌کند، گفت: البته دیر شروع کردن غذای کمکی هم عوارضی به ... عوارض تغذیه نامناسب در کودکی » MODISOR Portal 4 hours ago - سوء تغذیه در کودکان, علت سوء تغذیه, پیشگیری از سوء تغذیه کودک, سوء تغذیه کودک, غذا نخوردن کودک, سوء تغذیه, سوء تغذیه چیست, سوء تغذیه در ... سوء تغذیه؛ انواع، علائم، عوارض و درمان - oabab | تغذیه و گروه خون Mar 12, 2014 - سوء تغذيه؛ انواع، علائم، عوارض و درمان ، علائم سوء تغذيه، عوارض سوء ... سوء تغذیه روی رشد بدن و مغز کودک شما تاثیر می گذارد کودکانی که سوء تغذیه ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :