چگونه از هک شدن وای فای پیشگیری کنیم؟

تاریخ انتشار پست : 1395-5-7 دسته : اخبار تکنولوژی
رازهایی که هکرهای شبکه های وایرلس نمی خواهند شما بدانید!

آشنایی با نحوه پیشگیری از هک شدن وای فای در شرایطی که اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی منتشر شده که به مودم های وای فای بدون نیاز به رمز عبور متصل می شود، لازم و ضروری است.

 وب سایت هفت صبح: آشنایی با نحوه پیشگیری از هک شدن وای فای در شرایطی که اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی منتشر شده که به مودم های وای فای بدون نیاز به رمز عبور متصل می شود، لازم و ضروری است براین اساس پلیس فتا در این زمینه آموزش هایی ارایه کرده است. به نقل از پایگاه خبری پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات)، چنانچه اهل گشت و گذار در دنیای وب و کانال های تلگرامی هستید به احتمال عمده پست هایی با عناوین هک وای فای را مشاهده کرده اید. برخلاف تبلیغات هک تلگرام که از ریشه دروغ و به نوعی یک کلاه برداری محسوب می شوند، نفوذ و گذر از رمز عبور وای فای امکان پذیر است و تنها با یک لمس و حتی بدون نیاز به دسترسی روت می توان به اکثر مودم های وای فای نفوذ کرد.

استفاده از این برنامه ها که هم از طریق لپ تاپ و هم از طریق موبایل امکان پذیر است در یکی دو ماه اخیر به شدت رواج یافته است به طوری که بارها از نزدیک مشاهده کرده ایم که شخصی با افتخار عنوان می کند که مودم همسایه را هک کرده و در حال استفاده ی رایگان از اینترنت آن شخص است. از مسائل اخلاقی و اینکه آیا این موضوع تفاوتی هم با دزدی و سرقت از مردم دارد که بگذریم به بحث جلوگیری و بستن این راه های نفوذ خواهیم رسید. خوشبختانه راه حل های تضمینی و صددرصدی برای مقابله با این افراد سواستفاده گر وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا شما را با دو مورد از مهمترین آن ها آشنا کنیم.

هک وای فای, دانش و فناوری, دیجیتال, هک وای فای جلوگیری

MAC Address Filter, WPA2-PSK, دیجیتال, هک وای فای, دانش و فناوری


آیا شخص غیرمجازی به مودم شما متصل است؟ هنگامی که سرعت اینترنت به شدت کاهش پیدا می کند، یا ترافیک اینترنت زودتر از همیشه به اتمام می رسد، معمولا کاربران انگشت اتهام را به سوی کمپانی ارائه دهنده برده و آن را از موارد فنی می دانند. اما در برخی موارد نیز این اتفاقات به علت دسترسی غیر مجاز افراد سودجو به اینترنت شما خواهد بود. Fing Network Tools اپلیکیشنی است که امکانات بسیار متنوعی را در زمینه ی آنالیز شبکه و مودم در اختیار شما قرار می دهد که یکی از این ابزارها، نمایش دستگاه های متصل به مودم شما بوده که می توانید به کمک آن، هر ابزاری که به مودم شما متصل شده است مانند گوشی، کامیپوتر، پرینتر را مشاهده کنید.

روش اول مقابله با روش هایی که تاکنون رواج یافته اند
اپلیکیشن هایی که با عنوان هک وای فای منتشر شده اند قادر به اتصال بدون رمز به تمام مودم ها نخواهند بود بلکه مودم هایی بیشتر قربانی این روش می شوند که رمزنگاری مودم خود را روی وضعیت های قدیمی قرار داده اند. برای مثال در مودم Tp-Link شما در بخشی که برای Wireless رمز عبور تعیین می کنید با بخشی مواجه خواهید شد که نوع رمزگذاری مودم را مشخص می کند. معمولا از آنجایی که کاربران عادی اطلاعات چندانی از این موضوع ندارند نحوه ی رمزگذاری را روی وضعیت پیش فرض قرار می دهند در حالی که اکثر این وضعیت ها توسط اپلیکیشن ها و نرم افزارهای ذکر شده قابل نفوذ خواهند بود. امن ترین روش رمزگذاری در حال حاضر WPA2-PSK است که با قرار دادن رمزگذاری مودم روی این وضعیت می توانید از نفوذ نرم افزارهای رایانه ای و اپلیکیشن های موبایل پیشگیری کنید. در هنگام نوشتن این مقاله از چندین اپلیکیشن متفاوت استفاده کردیم و هیچکدام موفق به اتصال بدون رمز عبور به مودمی که با الگوریتم WPA2-PSK رمزگذاری شده بود نشد.

برای انجام این امر کافیست تا با ثبت ای پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در مرورگر به تنظیمات مودم خود وارد شوید. سبعد به بخش Interface Setup و سبعد تب Wireless بروید. در صفحه ای که بارگذاری می شود به دنبال Authentication Type بگردید. این بخش همان رمزگذاری مودم شما خواهد بود که باید روی منوی کشویی مقابل آن کلیک کنید و وضعیت رمزگذاری را روی WPA2-PSK قرار دهید. اگر این بخش از قبل روی WPA2-PSK تنظیم شده بود نیازی به دستکاری و تغییر مجدد آن نیست. البته صحت این موضوع همیشگی نخواهد بود و ممکن است در آینده اپلیکیشن های جدیدتری منتشر شوند که توانایی شکستن رمزگذاری WPA2-PSK را نیز داشته باشند. با این وجود در زمان حال می توانید با انجام اینکار امنیت مودم خود را به بالاترین حد ممکن از لحاظ رمزگذاری برسانید. اما اگر قصد این را دارید که یک بار برای همیشه خیال خود را از هرگونه نفوذ های این چنینی راحت کنید به سراغ روش دوم بروید.

روش دوم پیشگیری از هرگونه نفوذ
روش پیش رو امن ترین روش رمزگذاری مودم ها محسوب می شود اما با این حال هنوز هم یک قفل و رمز محسوب می شود و همانطور که می دانید هیچ قفل یا رمزی تا ابد غیرقابل نفوذ نخواهد ماند. در روش دوم ما از MAC Address Filter استفاده خواهیم کرد. استفاده از این قابلیت مانند آن است که یک ۴دیواری بدون هیچ در و پنجره ای در اختیار داشته باشید که این موضوع خطر یا احتمال نفوذ افراد خارجی به داخل را نزدیک به صفر می کند. در این روش شما MAC Address موبایل و دستگاه هایی که در خانه با آن ها به مودم متصل هستید را (برای مثال لپ تاپ و گوشی افراد خانواده) برای مودم تعریف می کنید و تنظیمات آن را طوری قرار می دهید که هیچ دستگاه دیگری به مک آدرس مختلف توانایی وصل شدن به مودم را نداشته باشد.

انجام این روش قطعی ترین راه برای پیشگیری از هرگونه نفوذهای این چنینی به وای فای است و انجام آن می تواند یک بار برای همیشه خیال شما را از عدم وجود مهمانان ناخوانده در اتصال اینترنتی راحت کند. (این امر مودم را نفوذناپذیر نمی کند بلکه بنبستی برای روش های پخش شده ای است که مورد خطاب این مطلب هستند). آموزش رفتن به بخش مورد نظر نیز برای انجام این امر کافی است تا با ثبت ای پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در مرورگر به تنظیمات مودم خود وارد شوید. سبعد به بخش Interface Setup و سبعد تب Wireless بروید. در صفحه ای که بارگذاری می شود مشاهده خواهید کرد که ابزار Wireless MAC Address Filter روی وضعیت Deactive قرار دارد. کافیست تا آن را روی Active قرار دهید و سبعد در باکس های پایینی، در هر سطح مک آدرس یکی از دستگاه های مورد تایید خود را وارد کنید.

هک وای فای, دانش و فناوری, دیجیتال, هک وای فای جلوگیریبرای آگاهی از مک آدرس لپ تاپ یا گوشی های خود می توانید به این شیوه عمل کنید: آموزش دستیابی به مک آدرس: به بخش Setting گوشی مورد نظر و سبعد About Device و پس از آن Status وارد شوید. لیستی از اطلاعات متفاوت قابل مشاهده خواهد بود که یکی از آن ها با عنوان Wi-Fi Mac Adress نمایش داده شده است. آدرسی که در مقابل این گزینه نوشته شده همان مک آدرس دستگاه خواهد بود. کافیست تا آن را در باکس مک آدرس های مجاز وارد کنید. نحوه ی دسترسی به مک آدرس در لپ تاپ ها نیز (ویندوز) به این صورت است که ابتدا وارد بخش CMD شده و سبعد دستور ipconfig/all را وارد کنید و در میان اطلاعات نمایش داده شده مک آدرس را پیدا کنید.

احتمالا با مطالعه بخش بالا متوجه این نکته شدید که با انجام این روش تنها گوشی و دستگاه های شخصی شما ویژگی اتصال به مودم را خواهند داشت و در صورتی که میزبان یک مهمانی باشید و افراد حاضر در خانه قصد اتصال به مودم را داشته باشند حتی با دانستن رمز عبور موفق به اتصال نخواهند شد. این موضوع به سادگی قابل رفع شدن است. کافیست تا در این مواقع به تنظیمات مودم رفته و وضعیت MAC Address Filter را مجددا روی Deactive قرار دهید تا در ساعاتی که مهمانان شما در منزل شما حضور دارند چنین محدودیتی برای آن ها وضع نشود. سبعد می توانید پس از پایان مهمانی دوباره این قابلیت را فعال کنید. این امر ممکن است کمی وقت گیر به نظر برسد اما انجام آن چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد و حتما امنیتی که از این روش نصیب کاربر خواهد شد ارزش آن چندثانیه ها را خواهد داشت.

انتشار فایل صوتی تکان دهنده از هادی نوروزی در اینستاگرام +صوت

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :