آشنایی با مفهوم ISO در عکاسی و کاربرد آن

تاریخ انتشار پست : 1395-11-25 دسته : اخبار تکنولوژی

ISO یکی از سه ستون عکاسی (دو تای دیگر اپرچر و سرعت شاتر هستند) است. هر عکاسی باید کار با این قابلیت مهم را بداند تا بتواند از تجهیزاتی که در اختیار دارد حداکثر بهره را ببرد.وب سایت آی تی رسان - آرش فتحی: گرفتن یک تصویر خوب بدون اینکه از ISO، کار با آن و تاثیراتش بدانید، خیلی سخت و چالش برانگیز خواهد بود. در واقع ISO یکی از سه ستون عکاسی (دو تای دیگر اپرچر و سرعت شاتر هستند) است. هر عکاسی باید کار با این قابلیت مهم را بداند تا بتواند از تجهیزاتی که در اختیار دارد حداکثر بهره را ببرد. با ادامه مقاله همراه باشید تا از ISO بیشتر بدانید.

ISO چیست؟

به بیان بسیار ساده، ISO سطح حساسیت دوربین شما به نور موجود در محیط است. هر چه میزان این معیار کم باشد، دوربین به نور حساسیت کمتری دارد و طبیعتا با بالا بردن ISO حساسیت دوربین به نور بیشتر خواهد شد. اما شاید بپرسید که با کدام قسمت دوربین می توان این حساسیت را کم یا عمده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که این کار بر عهده سنسور است. در واقع سنسور مهم ترین بخش یک دوربین است که می تواند نور مورد نیاز را جمع و آن را به یک عکس تبدیل کند. زمانی که حساسیت بالا می رود، دوربین در گرفتن تصویر بدون فلش و در نور کم، تواناتر نشان می دهد. البته همه چیز به همین خوبی ها نخواهد بود. زیرا بالا رفتن حساسیت نویز را نیز افزایش  می دهد و این جا است که کار مشکل می شود. به تصویر زیر اگر توجه کنید، تفاوت را خواهید دید.

آشنایی با مفهوم ISO در عکاسی و کاربرد آن


در هر دوربین پیش فرضی برای ISO است که در آن وضعیت دستگاه می تواند بهترین تصویر ممکن را بگیرد. به طور معمول عدد ISO از 200-100 شروع می شود. نکته ای که در رابطه با اعداد ایزو وجود دارد این است که بین هر عدد تا عدد بعدی حساسیت دو برابر می شود. این یعنی در ایزوی 200 دوربین دو برابر وضعیت 100 حساسیت به نور دارد. الآن احتمالا می پرسید که مثلا اینکه سنسوری شانزده برابر به نور حساسیت دارد یعنی چه؟ پاسخ چنین است: دوربین در این وضعیت تا شانزده برابر به زمان کمتری برای تصویر گرفتن نیاز دارد.

چه زمانی از ایزوی کم استفاده کنیم؟

همانطور که پیش از این هم گفتیم باید تا آنجایی که می شود مقدار ISO را در پایین ترین حد نگه دارید. زمانی که نور به اندازه کافی وجود دارد باید مقدار ISO را در کم ترین وضعیت نگه دارید. البته زمان هایی هم هست که حتی در نور کم هم می توان مقدار ایزو را کم ترین مقدار انتخاب کرد و آن وقتی است که دوربین روی سه پایه یا یک سطح صاف بدون تکان قرار گرفته است. به خاطر داشته باشید که در این وضعیت دوربین به زمان بیشتری برای انداختن تصویر نیاز خواهد داشت و هر چیزی که در این مدت تکان بخورد به مانند یک روح ظاهر خواهد شد.

آشنایی با مفهوم ISO در عکاسی و کاربرد آن


چه زمانی مقدار ISO را افزایش دهیم؟

مقدار ایزو را باید زمانی افزایش داد که نور به اندازه کافی وجود ندارد. مثلا زمانی که عکاسی در محیط های داخلی انجام می شود و فلش مورد استفاده قرار نمی گیرد بهتر است ایزو افزایش یابد تا از هر گونه تاری اجتناب شود. در مواقع دیگری هم می توان ایزو را افزایش داد، مثل وقتی که می خواهید عکسی با سرعت بسیار بالا بگیرید. البته باید بدانید که در این مدل عکاسی حضور نویزها تقریبا صد در صد است.

در بسیاری از DSLRهای جدید گزینه ای تحت عنوان Auto ISO وجود دارد که در نور بسیار کم بهترین عملکرد را خواهد داشت. خوبی این تنظیمات جدید این است که می توانید حداکثر مقدار ایزو را تعیین کنید و در این وضعیت دوربین در وضعیت خودکار از مقدار تعیین شده شما تجاوز نخواهد کرد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :