طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
اخبار تکنولوژیبهترین خودروهای اسپورت پژو

بهترین خودروهای اسپورت پژو

بهترین خودروهای اسپورت پژو

تاریخ درخشان خودروهای اسپورت پژو به 35 سال پیش بازمی گردد که این خودروساز موفقیت های همه جانبه ای را در مسابقات گوناگون، از رالی گرفته تا لمانز به دست آورد؛ اما همه ی این تکنولوژی ها و تجربیات با گذشت از فیلترهایی به خودروهای جاده ای این خودروساز نیز راه یافت.

وب سایت پدال - شاهین احمدزاده: در طی سالیان گذشته پژو برخی خودروهای خاص و ناب اسپورت را معرفی کرده است. در این لیست ما این خودروها را مرور خواهیم کرد.


تاریخ درخشان خودروهای اسپورت پژو به 35 سال پیش بازمی گردد که این خودروساز موفقیت های همه جانبه ای را در مسابقات گوناگون، از رالی گرفته تا لمانز به دست آورد؛ اما همه ی این تکنولوژی ها و تجربیات با گذشت از فیلترهایی به خودروهای جاده ای این خودروساز نیز راه یافت.


پژو, خودرو, اسپرت, بهترین خودروهای اسپورت پژو

پژو, خودرو, اسپرت


در این لیست ما 10 خودروی اسپورت برتر و سریع از پژو را ذکر کرده ایم که دربردارنده ی برخی از مشهورترین مدل ها همانند 205 GTi و 308 GTi است. با هم این لیست را مرور می کنیم. شما کدام یک را بیشتر از همه دوست دارید؟


1. پژو 205 T16


205 T16 هایپر هاچبکی اصیل و یکی از متمایزترین قهرمانان گروه ب مسابقات رالی قهرمانی دنیا است که به عنوان افراطی ترین خودروی جاده ای و اسپورت پژو شناخته می شود و به درستی در رتبه ی یک قرار گرفته است.


اسپرت, خودرو, پژو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


پیشرانه ی 4 سیلندر 1.6 لیتری این خودرو از توربوشارژ Garrett طراحی شده برای تولید حداکثر قدرت بهره می برد. این پیشرانه 200 اسب بخار قدرت و 255 نیوتون متر گشتاور را برای 200 دستگاه خودرو تولید می کرد. شتاب صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت این مدل 6.6 ثانیه بوده و می تواند به حداکثر سرعت 210 کیلومتر بر ساعت دست یابد. پرفورمنس این خودرو خیلی با ظاهر خودرو همخوانی ندارد و خودروی از چسبندگی بالایی برخوردار است و توربویی که در دور موتور 3000 غرش می کند، انرژی کافی را برای تاخت وتاز خودرو فراهم می کند.


Heuliez تغییراتی را در بدنه ی 205 GTi های استاندارد ایجاد کرد و پیشرانه را در نزدیکی های سیستم تعلیق قرار داد. همه ی مدل ها توسط Simca سرهم شدند و به رنگ خاکستری تیره درآمدند اما شاسی شماره 1 از رنگ سفید استفاده می کرد.2. پژو 205 GTi


برای برخی افراد،205 GTi بهترین هاچبک دوران است و برای اکثر افراد این خودرویی است که دیگر بهتر از آن یافت نخواهد شد. یک چیز برای اثبات کافی است: پیشرانه های 1.6 لیتری 113 اسب بخاری و 1.9 لیتری 128 اسب بخاری این خودرو ضربتی فوری بودند. 205 GTi یک انتخاب عالی برای کسانی بود که خواهان خودرویی سبک وزن با احساسی هیجان انگیز و دینامیکی جالب بودند.


پژو, خودرو, اسپرت, بهترین خودروهای اسپورت پژو


آنچه که باعث برجسته شدن 205 GTi در میان رقبایش می شد، قابلیت های رانندگی احساس برانگیز این خودرو بودند. فرمان مستقیم، پرفورمنس عالی و شاسی ای که بیشتر به خودروهای اسپورت می خورد تا به هاچبک ها، از جمله ی این قابلیت های دل چسب بودند. برخی رقبا در خط مستقیم سریع تر و قدرتمندتر از این پژو بودند اما هیچ یک نتوانستند طرفداران زیادی به اندازه ی 205 GTi داشته باشند.


در طول 30 سالی که این خودرو عرضه شده،205 GTi هنوز هم سنگ محکی قدر برای همه ی هاچبک های داغ است. پژو در جریان توسعه ی 208 GTi نسخه ی 30 سالگی از این خودرو الهام گرفته است.3. پژو 106 رالی


جذابیت هاچبک های داغ اغلب به این است که برای نشان دادن جادوی خود به اسب بخار عمده تکیه نمی کنند و پژو با عرضه ی نسخه های رالی مدل هایش ثابت کرد که استاد این کار است.


اسپرت, پژو, خودرو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


خودروی موردنظر ما 106 رالی با پیشرانه ی 1.3 لیتری 100 اسب بخاری (مدل های واپسین پیشرانه ی 1.6 لیتری با 3 اسب بخار بیشتر داشتند) و 826 کیلوگرم وزن است.106 رالی با این مشخصات کنترل شاسی عالی و بیش فرمانی کاملاً قابل کنترل داشت. فرمان غیرهیدرولیک خودرو یک لذت دیگر داشت و هرگز خودروی دیگری به این اندازه خنده بر لبان راننده جاری نمی ساخت.

بنا بر ماهیت خود، هر دو نسل 106 رالی نیازمند بعد گردنی بودند تا بهترین عملکرد خود را نشان دهند! اما درراه های پرپیچ وخم این مدل ها واقعاً دست نیافتنی بودند و حتی امروزه نیز پرفورمنس 106 رالی خوب محسوب می شود.4. پژو 306 رالی


پژو هر آنچه را که با 205 و 106 رالی آموخته بود به منظور خلق 306 رالی با هم ترکیب کرد.306 GTi-6 را به عنوان پایه ی این خودرو در نظر بگیرید، این نسخه ی رالی اکثر مسابقات غیرضروری روزانه را با سربلندی پشت سر می گذاشت و پیشرانه 167 اسب بخاری و شاسی درگیر کننده ی آن لذت رانندگی فراوانی را ایجاد می کردند.


خودرو, اسپرت, پژو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


هنوز هم با استفاده از پیشرانه ی قوی با گشتاور و ردلاین بالا،306 رالی هیچ کمبودی احساس نمی کند.5. پژو 208 GTi 30th


پژو سی امین سال تولید هاچبک های داغ خود را با نمونه ای کاملاً مناسب جشن گرفت: 205 GTi 30th. زمانی که همه ی 100 دستگاه در نظر گرفته فروخته شدند،GTi های امروزی توسط پژو اسپورت متولد شدند.


پژو, خودرو, اسپرت, بهترین خودروهای اسپورت پژو


GTi پژو اسپورت مفهوم ساخته های این خودروساز را وارد سطح متفاوتی کرد. قدرت و گشتاور بیشتر، نسبت های کوتاه تر دنده، شاسی سفت تر و پایین تر، لاستیک های چسبنده تر میشلن سوپر اسپورت، ترمزهای برمبوی بزرگ تر… جای تعجبی هم ندارد که GTi ساخته شده توسط پژو اسپورت تیزتر و احساس برانگیزتر از نسخه ی پایه ی خود است.6. پژو RCZ R


این خودرو نهایت تجسم یک کوپه ی دو در و دو سرنشینه است. پیشرانه ی 1.6 لیتری توربو این نسخه از حجمی یکسان با مدل استاندارد برخوردار است اما این خودرو به طور وحشیانه ای با بلوک قوی تر، توربوی منحصربه فرد و منیفولد اگزوز و پیستون های فورج کاری شده بهبود یافته است.


اسپرت, پژو, خودرو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


نتیجه این اصلاحات، رسیدن قدرت پیشرانه به 266 اسب بخار و گشتاور 329 نیوتون متری است که به مصرف کنندگان این اجازه را می دهد تا چیز بیشتری را از شاسی پایین تر و سفت تر RCZ R به دست بیاورند. این نسخه همچنین از دیفرانسیل لغزش محدود تورسن استفاده می کند که کوپه ای درگیر کننده را خلق می کند و جایگاه این ساخته ی پژو در بازار تثبیت می نماید.7. پژو 309 GTi


کاتالوگ هاچبک های داغ پژو هر دوستدار خودرویی را به وجد می آورد و بنابراین حضور 309 GTi در جایگاه هفتم این لیست به نوعی جرم محسوب می شود!


خودرو, اسپرت, پژو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


این خودرو از فرمانی تیز بهره می برد و اکثر قطعات آن با 205 GTi یکسان است. پیشرانه ی 1.9 لیتری 128 اسبی این خودرو برای به حرکت درآوردن این خودروی 1 تنی کافی بوده و شاسی سفت و پایین آن به همراه بدنه ای مستحکم،309 GTi را در صدر کلاس خود قرار داده بود.8. پژو 308 GTi


یکی از جدیدترین ساخته های پژو که شاسی تیز و فرمان حساس و پاسخگویی را دریافت کرده 308 GTi است. با پیشرانه ی 1.6 لیتری توربو و قدرت 266 اسب بخاری، این خودرو کمی خسته احساس می شود اما پیشرانه در هر دوری شاداب احساس می شود. دیفرانسیل لغزش محدود تورسن به همراه لاستیک های میشلین سوپر اسپورت، تکمیل کننده ی کار پژو هستند. 308 GTi در هر سانت سانت خود حس خالص هاچبک داغ پژو را به همراه دارد.خودرو, اسپرت, پژو, بهترین خودروهای اسپورت پژو9. پژو 205 رالی


این مدل از پژو پیشرانه ای 1.3 لیتری با قدرت 102 اسبی داشت. اما این پیشرانه ای نبود که در صدر خبرها قرار بگیرد. پژو بدون نیاز به افزایش قدرت خودرو باعث بهبود پرفورمنس 205 رالی شد.


خودرو, اسپرت, پژو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


این مهم با حذف کردن هر قطعه ی غیرضروری به دست آمد که از جمله ی آن ها می توان به حذف پوشش های خفه کننده ی صدای کابین و رادیو اشاره کرد که در کل باعث رساندن وزن خودرو به 794 کیلوگرم شد. 205 رالی برای اکثر افراد خشن و زمخت بود اما درهرحال حد نهایی یک پژوی سبک وزن را نشان می داد.10. پژو 405 Mi16


اگر چه که این خودرو نه یک هاچبک داغ است و نه یک GTi اما 405 Mi16 ارزشی بیش از جایگاه دهمی خود در این لیست دارد.


اسپرت, پژو, خودرو, بهترین خودروهای اسپورت پژو


قلب آهنین خودرو نمونه ای 1.9 لیتری و 16 سوپاپ با 158 اسب بخار بوده و از کیت بدنه ی تمیزی استفاده می کند که نشان می دهد یک 405 معمولی نیست. وقتی راننده یک جاده ی مناسب پیدا کند، رفتارهای سنتی ساخته های اسپورت پژو نمود یافته و شاسی درگیر کننده، فرمان دقیق و مستقیم و… باعث هیجانی زائدالوصف در رانندگی خواهند شد.

لذت هوای آزاد با بهترین خودروهای کانورتیبل بازار
برچسب ها: , ,
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات