انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا

تاریخ انتشار پست : 1395-12-2 دسته : افراد مشهور

به جرأت می توان گفت که انسل آدامز (۱۹۰۲-۱۹۸۴) نامدارترین عکاس آمریکایی سده ی بیستم میلادی است که طبیعت وحشی آمریکای شمالی را با عکسهای شگفت انگیزش از چشم اندازهای ناهموار و خیال پرور به رُخ میلیونها نفر کشاند.برترین ها: به جرأت می توان گفت که انسل آدامز (۱۹۰۲-۱۹۸۴) نامدارترین عکاس آمریکایی سده ی بیستم میلادی است که طبیعت وحشی آمریکای شمالی را با عکسهای شگفت انگیزش از چشم اندازهای ناهموار و خیال پرور به رُخ میلیونها نفر کشاند.

انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا


در کنار عکسبرداری از طبیعت دست نخورده، قابلیت دیگر کارهای او سیاه وسفید بودن آنهاست. تصویر های سیاه و سفید او از چشم اندازهای طبیعی از آن چنان توانمندی و آفرینشی برخوردار است که هنوز هم به عنوان مرجعی برای راهنمایی عکاسان و هنرجویان عکاسی در گوشه و کنار جهان در زمینه ی عکسبرداری از طبیعت بویژه بصورت سیاه و سفید به شمار می رود.

در کنار چاپ آثار برتر او در بیش از ۳۵ جلد کتاب که در کشورهای گوناگون و از جمله ایران منتشر شده اند، کارهای او در موزه ها و نمایشگاه های مهمی در جهان به نمایش درآمده اند که از جمله می توان به موزه ی هنر متروپولیتن نیویورک، موما ( MoMA) و موزه ی هنر آمریکایی اسمیتسونیان و مجموعه های خصوصی معتبر اشاره کرد.

انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا


با گذشت سالها از مرگ او هنوز مشتاقان فراوانی تشنه ی دیدار تابلوهای عکاسی او از نزدیک و در اندازه های بزرگی که خودش چاپ کرده، بر دیوار نمایشگاه ها و گالری ها هستند .

انسل آدامز که به خاطر علاقه ی فراوانش به طبیعت، از اعضای فعال جنبش های زیست محیطی آمریکا بوده است، بیشتر به خاطر عکسهایی که از کوهستان ها و پارک ها ی طبیعی و حفاظت شده گرفته مورد توجه است.

انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا


عشق به طبیعت چنان در او ریشه داشت که عکسهایش مصداق «هر آن چه از دل بر آید، لاجرم بر دل نشیند» بوده و هر تماشاگری را مسحور زیبایی مناظر طبیعت دست نخورده و در برخی جاها همراه با حضور آشکار یا پنهانی آدمیان می کند که او در عکسهایش به عکس کشیده.

انسل آدامز به منظره های مربوط به آب در تمام صورت های موجودش در طبیعت می پردازد، شیفتگی که از دوران نوجوانی و شروع کار عکاسی در جان او ریشه دوانده و تا پایان عمر رشد کرده و به بار نشسته بود.

انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا


با وجودی که انسل آدامز از پیشروان عکاسی صریح (Pure Photography) بود، ولی در واقع آن چه که کارهای او را از دیگر عکاسان همدوره ی خودش مختلف می کرد، اهمیتی بود که به فرم بیانی در عکس می داد.

در عکاسی صریح، عکاس تنها آن چه را که بصورت واقع در برابر لنز دوربینش روی می دهد به عکس می کشد و دخل و تصرف در واقعیت را جایز نمی داند.با این وجود انسل آدامز، نگاتیو عکاسی را ماده ی خام برای ثبت اولیه ی یک آفرینش می دانست که مانند صفحه ی نت نوشته شده ی موسیقی در اختیار آهنگساز و تنظیم کننده ی آهنگ قرار می گیرد.

انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا


همانطور که آهنگساز می تواند تنظیم دلخواه خود را از یک متن موسیقی بسازد، عکاس نیز در مرحله ی چاپ با استفاده از ترفندهای چاپ می تواند فرم بیانی مورد نظر خود را از نگاتیو عکسبرداری شده، به اجرا بگذارد.

البته این به معنای دستکاری در اصل نگاتیو نبود، بلکه دستکاری در نور و ترکیب بندی هنگام چاپ در تاریکخانه بود که انسل آدامز برای بیان های جدید فرمی از نگاتیوهای قدیمی و پیشتر چاپ شده به کار می برد.

انسل آدامز؛ عکاسی از کوهستان تا دریا


به پیروی از همین ایده است که آدامز در سالهای پایانی عمر، بجای عکاسی بیشتر به چاپ دوباره ی نگاتیوهای پیشتر عکسبرداری شده اش، در اندازه ها و شیوه های چاپی نو و دیگرگون پرداخت و جذاب این که همین کارها درستی ایده های او را ثابت کرد و تازگی لذت بخشی به این تصویر های نسبتاً قدیمی داد.

از او روایت شده که:

« من یک کنتراست و زمان نوردهی معینی را به عنوان پایه و اساس به دست آوردم و پس با تغییرات نوردهی و پوش دادن (عمده نور دادن برخی از مناطق عکس و کم نور دادن مناطق دیگر در هنگام چاپ) و بعضی اوقات با استفاده از فیلترهای گوناگون کنتراست، نگاتیو را چاپ می کنم.»

با توجه به همین تلاش ها و خلاقیت ها در عرصه ی فنی عکاسی است که از انسل آدامز بعنوان هنرمندی که از نوآوری های تکنیکی هم روی گردان نبوده یاد می شود. در حالی که بیشترین آثار به جا مانده از انسل آدامز تصویر های سیاه و سفید است، ولی او هیچ گاه رو در روی فنآوری های جدید و از جمله عکاسی رنگی قرار نگرفت.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :