طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
افراد مشهور«اچ جی ولز»، نویسنده ای برای همه نسل ها

«اچ جی ولز»، نویسنده ای برای همه نسل ها

محمداکرم عثمان نویسنده معروف افغانستانی در گذشت

«ولز» آینده نگری خوبی داشت اما سؤال علی اسمیت این است که آیا «ولز» خبر داشت کتاب «حقوق بشر» او 75 سال پس مورد حمله قرار خواهد گرفت؟!

خبرگزاری ایبنا: «ولز» آینده نگری خوبی داشت اما سؤال علی اسمیت این است که آیا «ولز» خبر داشت کتاب «حقوق بشر» او 75 سال پس مورد حمله قرار خواهد گرفت؟!

نویسندگان مشهور, درگذشت, نویسندگان مشهور, اچ جی ولز نویسنده نسل

اچ جی ولز, زادروز, ادبیات کلاسیک, نویسندگان مشهور, درگذشت


«اچ جی ولز» چندین داستان و کتاب درباره تأثیر زمان حال و گذشته بر آینده نوشت و جذاب اینجاست که نویسنده داستان هایش را درباره محیط زندگی خود نوشته بود اما درباره زمان خود، زمان بعد، زمان امروز ما، و حتی آینده صدق می کند.

چگونه است که این نویسنده جامعه گرا در اواخر عمر و در 70 سالگی اتفاقات زیادی را در آثارش پیش بینی کرد؟ اتفاقاتی مثل ساخت تانک، به وقوع پیوستن گرمای جهانی، جنگ هوایی، بمباران، رادیو، تلویزیون، ویدیو، اینترنت، بمب اتم، خرابی های رادیواکتیو، لیزر، عمل زیبایی، و تسلیحات شیمیایی.

ادبیات کلاسیک, درگذشت, ادبیات کلاسیک, اچ جی ولز نویسنده نسلاین سؤال در ذهن همگان شکل می گیرد که این مرد آینده نگر چه کرد که شهرت ادبی وی سبب شد تبدیل به قدرتی سیاسی و متفکرانه تبدیل شود که حتی «استالین» و «روزولت» از وی تقاضای مشاوره کنند.

«استالین» در سال های آخر قصد داشت قدرت جدیدی در جهان ایجاد کند. قدرتی بدون «ظلم» که «بشر را مثل یک بدنه کلی به هم وصل کند و همه نژادها با هم متحد باشند و از نظرات «ولز» استقبال زیادی کرد.

این نویسنده چه کرد که نه تنها مرز نازک بین واقعیت و فانتزی، ممکن و ناممکن را به مخاطب نشان داد بلکه بدترین اتفاقاتی که دنیا، بشر، و هستی برای یکدیگر ایجاد می کنند نیز عکس کرد.

زادروز, ادبیات کلاسیک, نویسندگان مشهور, اچ جی ولز نویسنده نسلسال 1940 کتابی به نام «حقوق بشر» نوشت و به گفته خود او منظور از بشر «همه افراد از جمله زن و مرد، کودک و بزرگ سال، و همه گونه های حیوانی است.»

او در ایجاد انجمن قلم(PEN) کمک شایانی کرد و از نظر او نویسندگان باید در این انجمن دورهم جمع شوند، به جهان فکر کنند، برای دفاع از آزادی آن و دفاع از آزادی برای نوشتن و آزادی مخاطب برای خواندن بجنگند. او همچنین به ایجاد و نگهداری کنسول ملی آزادی حقوق مدنی کمک شایانی کرد تا برای آزادی هایی که بشر به آن نیاز داشته و دولت های قدرتمند با آن کنار نمی آیند بجنگند.

مهم تر از همه «ولز» معتقد بود برای حفظ حقوق بشر باید قوانین بین المللی وضع کرد. در سال های آخر عمرش در «سازمان حقوق بشر سانکی» فعالیت می کرد و در واقع فعال ترین عضو این گروه محسوب می شد و قوانین را نیز خود او به نگارش درآورد و سازمان ملل از همین قوانین در ترسیم اروپایی حقوق بشر استفاده کرد و 47 عضو سازمان با این قوانین موافقت کردند (انگلیس نخستین کشوری بود که این قانون را تصویب کرد و «چرچیل» آن را به عنوان سپری علیه بازگشت به فاشیسم می دانست.)

در سال 1896که «ولز» مردی جوان بود «جزیره دکتر مورو» را نوشت که درباره حیوانی در قالب انسان بود. نخستین سال جنگ جهانی دوم بود که او «حقوق بشر» را نوشت و از همه خواست راه زندگیشان را تغییر دهند. سؤال او این بود-که البته به عنوان زیر تیتر کتابش نیز مورداستفاده قرار گرفت- که ما برای چه می جنگیم؟ و پاسخ او این بود که باید «برای رفاه آدمی و حقوق انسانی که در دسترس همگان باشد» بجنگیم.

اچ جی ولز, درگذشت, ادبیات کلاسیک, اچ جی ولز نویسنده نسلنخستین دست نوشته «ولز» در قانون حقوق بشر فعلی مورداستفاده قرار گرفت. وی به احترام به حریم شخصی و رازداری انسان ها اعتقاد داشت.

قوانین دیگر ذهن او شامل حقوق تغذیه، مالکیت شخصی، سلامت ذهنی و جسمی، تحصیل، اشتغال، آزادی برده ها، سفر به همه مناطق دنیا، دادگاه علنی، عدم شکنجه، تحقیر، یا رفتار غیرانسانی. حق عدم پیشگیری از اعتصاب غذای داوطلبانه بود. به اعتقاد وی نخستین حقوق انسانی فراهم کردن آرامش و ریشه کن کردن ترس در زندگی افراد است.

اما جذاب است بدانید که الآن انگلستان در تلاش است حقوق بشری جداگانه برای کشورش بنویسد گویی ما همه انسان ها با هم برابریم اما بعضی ها برابرترند. «ولز» چنین ایده ای را در ترسیم حقوق انسان ها برنمی تابید.

«خورخه لوئیس بورخس» اعتقاد داشت آثار «ولز»، به ویژه نخستین آثار فانتزی اش، ماندگار خواهند بود: «آثار او مثل افسانه در اذهان عمومی نسل های متفاوت باقی و حتی زبان نگارششان به واسطه وجود نویسنده اعتلا می یابد.»

نامه های عاشقانه مرا نویسنده کرد | آیدین آغداشلو
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات