اندازه ی کشنده ی هر چیز

تاریخ انتشار پست : 1395-6-8 دسته : ویدیو و فیلم
بی تحرکی کشنده تر از سیگار است

همه ما می دانیم و تا حدودی اطلاع داریم که باید از چیزهای سمی دوری کنیم؛ مثل «جیوه» که خوردن 200 میلی گرم از آن ما را می کشد یا «پولونیوم» که تنها بخار یک گرم از این ماده می تواند 50 میلیون نفر را نابود کند. اما آیا می دانستید که کافئین موجود در 70 فنجان قهوه می تواند باعث مرگ یک فرد 70 کیلوگرمی بشود؟ این مقدار کافئین می تواند موجب تپش قلب یا حتی ایست قلبی شود.

وب سایت ویدوآل: همه ما می دانیم و تا حدودی اطلاع داریم که باید از چیزهای سمی دوری کنیم؛ مثل «جیوه» که خوردن 200 میلی گرم از آن ما را می کشد یا «پولونیوم» که تنها بخار یک گرم از این ماده می تواند 50 میلیون نفر را نابود کند. اما آیا می دانستید که کافئین موجود در 70 فنجان قهوه می تواند باعث مرگ یک فرد 70 کیلوگرمی بشود؟ این مقدار کافئین می تواند موجب تپش قلب یا حتی ایست قلبی شود.

 آیا در میان نوشیدنی ها الکل را ترجیح می دهید؟ نوشیدن 13 شات الکل پی درپی نیز می تواند مرگبار باشد. از آنجایی که الکل باعث کاهش فعالیت های عصبی می شود، بخشی از مغز که فعالیت های حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب را کنترل می کند، بر اثر کاهش این فعالیت ها به مرور متوقف می شود.

 نوشیدن هر نوع مایعی جدا از سمی بودن، می تواند خطرناک باشد. به طور تقریبی نوشیدن 6 لیتر آب موجب مسمویت و تورم سلول های مغز شده و باعث سردرد، تشنج، کما و در موارد حاد حتی مرگ می شود. اما اگر نوشیدن آب را متوقف کرده و بیش از اندازه نمک مصرف کنید، سلول های شما آغاز به کوچک شدن کرده و منجر به «هیپرناترمی» (Hypernatremia) خواهد شد. مصرف یکجای 48 قاشق چای خوری از چاشنی مورد علاقه تان کافی است تا موجب این واکنش شده و همچنین باعث تشنج، کما و حتی مرگ شود.

اگر سر خود را زیر آب نگه داشته یا خیلی ساده نفستان را حبس کنید، پس از حدود 4 دقیقه بدون اکسیژن، مغز باعث صدمات شدیدی شده و در 6 دقیقه ممکن است بمیرید. هرچند در بهترین موارد، بعضی از غواصان آزاد توانسته اند نفس خود را تا بیش از 20 دقیقه حبس کنند. گیلاس ها نیز می توانند شما را از تنفس اکسیژن محروم کنند! بله درست شنیدید. اگر زمانی یک هسته گیلاس را قورت دادید، نباید عمده نگران شوید؛ فقط هیچ وقت یکی از آن ها را گاز نزنید. یک یا 2 هسته گیلاس حاوی آن اندازه «سیانید» است که می تواند شما را از پا درآورد.

به این علت که یون های سایناید مانع آنزیم «سیتوکروم سی اکسیداز» (Cytochrome C oxidase) شده و باعث می شود که سلول های بدن شما توان استفاده از اکسیژن را از دست بدهند.

حال که صحبت از کمبود اکسیژن شد، باید بگوییم که حدود 8هزار متر بالاتر از سطح اقیانوس، بدن ما دیگر نمی تواند با اکسیژن محیط سازگار شود که در کوهنوردی این منطقه را «منطقه مرگ» می نامند.

حتی قد عمده از حد بلند هم می تواند انسان را بکشد! در سال 1930 میلادی رابرت پرشینگ والدو (Robert pershing wadlow) تا 2 متر و 60 سانتی متر قد کشید. این ارتفاع موجب تنش شدیدی بر سیستم گردش خون شده و در نتیجه فشار مخربی را به استخوان هایش وارد کرد که باعث مرگ او در سن 22 سالگی شد. محققان اینطور فرض کرده اند که اگر از 5 فوت ( 1.524متر) هر یک اینچ (دو و نیم سانتی متر) بیشتر قد بکشید، 1.3 سال از عمر شما کم می شود.

اگر نگران زندگی حیوان خانگی خود هستید، شاید شنیده باشید که می گویند نباید به آن ها شکلات بدهید؛ زیرا همان محلول «تئوبرومین» ( Theobromine) برای ما نیز کشنده است. البته بدن ما خیلی بهتر تئوبرومین را می سوزاند، اما هر هزار میلی گرم در یک کیلوگرم که برابر خواهد بود با 85 شکلات کامل، برای انسان ها به طور یکجا مرگبار خواهد بود. تنها ممکن است فردی پس از نشئه شدن این مقدار شکلات را بخواهد!

 از آن گذشته، خوردن 22 کیلوگرم ماریجوانا می تواند انسان را در خطر مرگ قرار دهد. البته برای اوردوز (بر اثر دود کردن ماریجوانا)، مقدار بسیار خنده داری  از آن لازم است. به طور تقریبی مصرف 680 کیلوگرم از آن در طول 15 دقیقه موجب واکنشی مرگبار خواهد شد و شاید به همین علت است که هیچ مدرکی در مورد مرگ یک شخص به طور درست بر اثر مصرف ماریجوانا وجود ندارد.

گوش دادن به موسیقی های خوب هم می تواند جذاب باشد، تنها در صورتی که صدا را از 185 دسی بل بالاتر نبرید؛ چرا که فشار هوای حاصل از آن می تواند ریه های شما را متلاشی کرده یا موجب انسداد رگ هایی شود که به قلب شما می رسد. همینطور ممکن است همسایه هایتان را تمام شب بیدار نگه دارد، و خب در این مورد مشخص نیست که بدن انسان بدون خواب چقدر دوام خواهد آورد.

اما در تحقیقاتی روی موش ها، آن ها بی وقفه کاهش وزن داشته و به طور تقریبی پس از گذشت 2 هفته مردند. رکورد جهانی انسان ها کمی بیشتر از 11 روز است، اما به طور شگفت انگیزی هیچ تاثیر طولانی مدتی پس از این که شخص به خواب رفت، در او مشاهده نشد.


فیلم, کشنده, آموزنده, سمی, اندازه


شیراز به اندازه یک شهر، حاشیه نشین دارد

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :