معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان

تاریخ انتشار پست : 1395-12-10 دسته : دیدنی و خواندنی

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان مغول ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. شای هارنوی، پژوهشگر، قصد دارد به کمک یک فناوری قرن بیست و یکمی به این سوال بپردازد.وبسایت فرادید: معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان مغول ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. شای هارنوی، پژوهشگر، قصد دارد به کمک یک فناوری قرن بیست و یکمی به این سوال بپردازد.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان


چنگیز خان جنگجوی بزرگی بود؛ اما کجا دفن شده است؟ 

به نقل از بی بی سی انگلیسی، آقای هارنوی به کمک "تصاویر ماهواره ای" که توسط DigitalGlobe گرفته شده، مکان های احتمالی مقبره چنگیز را شناسایی کرد. بدین منظور او سه مرتبه به مغولستان سفر کرد تا اختلافات موجود در تصاویر را با واقعیت بررسی کند.

آیا بعد از آن سفرها محل دفن چنگیز یافت شده بود؟ پاسخ منفی است.

هارنوی می گوید: «البته با چند سایت باستانی را پیدا کردیم که هنوز نیازمند تحقیق و بررسی هستند.» تجربه مقبره چنگیز خان باعث شد تا هارنوی پلتفرم اینترنتیِ TomNod را ایجاد کند. این پایگاه جمع سپاری با همکاری دیجیتال گلوب صورت گرفت که در آن، داده های زیادی در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان


ماهواره ها می توانند امواج شوکی زلزله ها را ثبت کنند

تصاویر ماهواره ای علاوه بر یافتن مقبره های مفقوده قدیمی، می توانند آسیب های ناشی از زمین لرزه، جنگل زدایی و قطع بی رویه درختان جنگل های بارانی را ثبت کنند. علاوه بر آن می توان به همکاری دانشمندان تصاویر ماهواره ای با سانحه هوایی MH370 مالزی و همچنین سیل هائیتی اشاره کرد. علاوه بر آن، تصاویر ماهواره ای کارکردهای اجتماعی نیز دارند. برای مثال، شرکت اوبر (Uber) برای ارائه خدمات بهتر تاکسیرانی شهری از این تکنولوژی استفاده می کند.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان


تصاویر ماهواره ایِ موج کوتاه مادون قرمز می تواند به معدنچیان در جستجوی مواد معدنی کمک کند

هارنوی که الآن معاون دیجیتال گلوب هم شده، می گوید که روزانه 3.5 میلیون کیلومتر مربع تصویر تهیه می کنند که این رقم معادل 70 ترابایت است. فرض کنید هر روز حافظه 140 لپتاپ 500 گیگابایتی پر می شود! آن ها 17 سال است که این کار را انجام می دهند و تصاویر را بر روی فضای ابری آمازون نگهداری می کنند تا دسترسی کاربران به تصویر ها نیز بهبود یابد.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان


بررسی زمین از فضا می تواند بسیار به کمک دانشمندان بیاید

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان


مشاهده پایه اصلی بررسی علمی است. بررسی منشا انواع آلودگی ها از جمله آلودگی هوا می تواند به حل مشکلات کمک کند. فناوری ماهواره ای در چند سال اخیر روند رو به رشدی را سپری کرده و بسیاری از دانشمندان به دنبال حل مشکلات محیط زیستی هستند. اما آیا روزی خواهند توانست قبر چنگیز خان مغول را پیدا کنند؟

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :