طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
دیدنی و خواندنیستاد مبارزه با چرندیات (50)
ستاد مبارزه با چرندیات (29)

در این سری مطالب سعی داریم به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد.

برترین ها: «ستاد مبارزه با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک آغاز به کار کرد و بسیار قوی و حساب شده به جنگ دروغ های اینترنتی و شایعاتی که به عنوان واقعیت به خورد مردم داده می شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و باعث شود مِن پس هر چیزی را که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیدیم، سریع باور نکنیم. جدا از این گونه موارد، سعی در معرفی تکنیک های مبارزه با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******

سوژه اول؛ چرا اعراب به ایرانیان عجم می گفتند؟

باز حس وطن پرستی ایرانیان باعث شده متاسفانه برخی شایعات عجیب و بی اساس مرز بین این حس و نژاد پرستی قابل تمیز نشود و در کنار خیل جملات و پست های نژاد پرستانه و ضد نژاد عرب در شبکه های اجتماعی دست به دست شود.

متن شایعه

« چرا اعراب به ایرانیان عجم می گفتند؟ هنگامی که قتیبه، خوارزم را فتح کرده بود، روز سوم در میدان بزرگی برای مردم صحبت می کرد …  وی دستور داد که از بین فاضلان خوارزم چهار هزار تن بیاورند. سر هر چهار هزارتن را در یک روز بریدند و از آن روز دستور داد تا هرکسی به زبان پارسی گویش کند زبانش را ببرند. مردم خوارزم از ترس بریده شدن زبانشان، از حرف زدن خودداری می کردند.  به همین روی به آنها عجم یا گنگ می گفتند. پرویز شهریاری – علم و دانش در ایران باستان »

, , , ستاد مبارزه چرندیاتپاسخ شایعه

برخلاف ادعای متن، عجم به معنی کر و لال نیست. اعراب برای کرولال کلمه "صم بکم” را استفاده می کنند. عجم به معنی مبهم و غیر فصیح، هسته خرما و مویز و همچنین نژاد غیر عرب به کار می رود.

عجم یقدمت کلمه عجم بیشتر از آن است که شروع استفاده از آن به فاتحان ایران در صدر اسلام برسد. قدیمی ترین نامی که عربها برای ایران بکار برده اند کشور (ملک) جم است که عربهای دوران قبل از اسلام، آن را معرب نموده، اجم و عجم گفتند و کلمات عجمه، عجمو، اعجمی و الاعاجم را از آن ساختند. آنها ابتدا این کلمه را اختصاصا برای ایرانیان و مترادف با فارسی بکار می بردند.

به غیر از پاریدولیا نام دارد. پاریدولیا (حقیقت ندارد و نیز استفاده از گوشی تلفن همراه در شب، موجب بروز سرطان چشم نمی گردد و این ادعاها شایعه و غیر واقعی است.

 عکس شایعه متعلق به مردی ۴۰ ساله است که مبتلا به بیماری ورم ملتحمه چشم (Pinkeye) می باشد. آلبومین چشم این فرد به علت آسیب جدی قرمز رنگ شده است و در طولانی مدت به دلیل دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد (ماکولا: قسمت حساس به نور شبکه که در تیز بینی و دقت تاثیر دارد) بینایی اش کاهش یافته است.

در واقع هیچ منبع معتبر پزشکی در جهان، مانند جامعه سرطان امریکا، باربارا هندریکس" نام دارد که ظاهر مردانه او دستمایه انتشار این شایعه شده است!

رئیس سازمان محیط زیست کشورمان در تاریخ 15 مهر 95 در برلین، دیداری با وزیر محیط زیست آلمان داشت.

, , , ستاد مبارزه چرندیات


ستاد مبارزه با چرندیات (49)
برچسب ها:
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات