طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ویدیو و فیلمسکانس های ماندگار سینما (38)

سکانس های ماندگار سینما (38)

سکانس های ماندگار سینما (18)

دو هزار و یک : یک ادیسه فضایی (2001: A Space Odyssey) که با نام راز کیهان نیز شناخته می شود، فیلمی آمریکایی-بریتانیایی در سبک علمی تخیلی به سال ۱۹۶۸ به کارگردانی و تهیه کنندگی استنلی کوبریک است.

برترین ها: 2001 : یک ادیسه فضایی (2001: A Space Odyssey) که با نام راز کیهان نیز شناخته می شود، فیلمی آمریکایی-بریتانیایی در سبک علمی تخیلی به سال ۱۹۶۸ به کارگردانی و تهیه کنندگی استنلی کوبریک است.

فیلمنامه این فیلم توسط کوبریک و آرتور سی کلارک و تا حدودی متاثر از داستان کوتاه کلارک با نام «The Sentinel» نوشته شده است. کلارک همزمان یک رمان با عنوان همین فیلم را نیز نوشت که بعد از پخش شدن فیلم آن را پخش کرد. داستان این فیلم در رابطه با چند رویاروی میان بشر و یک مونولیت سیاه اسرارآمیز است که ظاهراً در تکامل انسان اثرگذار بوده و در سفر به سیاره مشتری، از سوی یکی از آن مونولیت ها سیگنالی نیز فرستاده می شود. از این فیلم مکرراً به عنوان یک اثر حماسی نام برده می شود.

روایت اول به اولین روزهای حضور انسان نماها بر سیاره ما بر می گردد. در داستانی طولانی و بدون دیالوگ، فیلم به نمایش نماهایی از زندگی اولین راست قامتان روی زمین می پردازد. در بین زندگی روزمره آن ها ناگهان تخته سنگی سیاهرنگ در محل زندگی آن ها ظاهر می شود که به نظر می رسد بر روند تکامل و رشد این موجودات نقش بازی می کند. جزییات بیش تر از تاثیر این تخته سنگ بیگانه در روند رشد این نخستی ها در کتاب آمده است. تحت تاثیر آموزه ها و تاثیرات این تخته سنگ موجودات اولیه آغاز به همکاری با یکدیگر برای تصاحب منابع موجود (چشمه آب) می کنند و موفق به استفاده از ابزارهای اولیه می شوند. استخوانی که نقش سلاحی اولیه ای را بازی می کند در نمایی خیره کننده از فیلم وقتی از سوی یکی از نخستی ها به هوا پرتاب می شود پیچ وتاب می خورد و بیننده را با خود به جهشی عظیم و چند میلیون ساله در تاریخ می برد و در نهایت ساختاری شبیه آن استخوان در مدار زمین دیده می شود که سلاحی مدرن و فضایی است. 

شاهد سکانس ابتدایی این فیلم هستید، جایی که یک اودیسه فضایی داستان  آدم های میمونی با لمس یک مکعب مستطیل شکل، یک پارچه سیاه رنگ ارتقای هوشی پیدا می کنند و چهار میلیون سال بعد، جسم مشابه ای در کره ی ماه یافت می شود که سیگنال هایی را در جهت سیاره ی مشتری منتشر می کند…

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی عکس زیر کلیک کنید. 


یک اودیسه فضایی, سکانس ماندگار


سکانس های ماندگار سینما (21)
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات