طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
دیدنی و خواندنیتصویر ی که عکاسش را جهانی کرد

تصویر ی که عکاسش را جهانی کرد

تصویر ی که جوایز جهانی را از آن خود می کند

جنگ های داخلی اسپانیا که بین سال های 1936 تا 1939 در این کشور درگرفت بعد از آنکه به مرگ یک میلیون اسپانیایی انجامید با تسلیم نیروهای جمهوری خواه در برابر ملی ها به پایان رسید و آغازی بر چند دهه دیکتاتوری در این کشور شد.

وبسایت فرادید: 3 سال جنگ داخلی در اسپانیا یکی از مهمترین مقاطع تاریخ عکاسی خبری به شمار می رود چرا که شماری از معروف ترین و یکی از مهمترین تصویر های تاریخ عکاسی خبری در جریان آن گرفته شده است.

جنگ های داخلی اسپانیا که بین سال های 1936 تا 1939 در این کشور درگرفت بعد از آنکه به مرگ یک میلیون اسپانیایی انجامید با تسلیم نیروهای جمهوری خواه در برابر ملی ها به پایان رسید و آغازی بر چند دهه دیکتاتوری در این کشور شد.

در این جنگ نیروهای طرفدار جناح چپ معروف به جمهوری خواهان از نیروهای معروف به ملی ها شکست خوردند و دوره طولانی دیکتاتوری ژنرال فرانکو در اسپانیا شروع شد که تا مرگ او در سال ۱۹۷۵ ادامه داشت.

این نبرد خونین بعد از کودتای ژنرال فرانکو علیه دولت جمهوری اسپانیا در 18 جولای سال 1936 شروع شد و گرچه متفقین در آن زمان به بهانه عدم دخالت در امور داخلی اسپانیا کمکی به جمهوریخواهان نکردند اما یک جبهه جهانی از طرفداران جمهوری شکل گرفت که از همه جا داوطلبان جنگ با ارتش فرانکو را به این کشور می فرستاد.

اسپانیا آن زمان در کانون توجه رسانه های دنیا قرار داشت و صدها خبرنگار و عکاس از روزنامه و آژانس های خبری متفاوت دنیا وقایع جنگ داخلی آن را به طور گسترده تحت پوشش قرار می دادند.

گفته می شود در این جنگ، طرفین درگیر کوچکترین محدودیتی برای روزنامه نگاران به وجود نیاوردند و سعی می کردند با انتشار تصویر و نقل از از جبهه جنگ، کمک های جهانی را به سو خود جذب کنند.

این جنگ به همین خاطر فصلی مهم در تاریخ عکاسی دنیا به شمار می رود و تعداد زیادی از تصویر های مهم تاریخ عکاسی خبری مربوط به همین 3 سال جنگ در اسپانیا است. در این میان عکسی که رابرت کاپا عکاس مجارستانی از لحظه کشته شدن یک نظامی جمهوری خواه اسپانیایی برداشته معروفترین آنها است.

 آندره فریدمن عکاس مجارستانی که در سال 1933 بعد از فرار از چنگ نازی ها به پاریس نام رابرت کاپا را برای خود انتخاب کرده بود با آغاز وقایع اسپانیا در جبهه نیروهای جمهوری خواه به عکاسی مشغول شد. او با گذشت دو سال از آغاز جنگ در حالی که از درگیری های طرفین در "کوردوبا" عکاسی می کرد از لحظه شلیک به سر یک سرباز جمهوری خواه عکسی گرفت که او را به شهرتی جهانی رساند. این تصویر در "تپه موریانو" برداشته شده است؛ جایی که نیروهای پشتیبان ژنرال فرانسیسکو فرانکو در نبردی سهمگین با سربازان وفادار به دولت جمهوریخواه، مبارزه می کردند.

تصویر او ابتدا در نشریه فرانسوی "ویوو" و سبعد در نشریه "لایف" منتشر شد و به شرعت عالمگیر شد. همان ماه مجله ی انگلیسی "پیکچر پست" نیز در یازده صفحه ی آخرین تصویر هایی را که او از جنگ گرفته بود، چاپ کرد و به جای پیش گفتار، یک صفحه کامل را به این تصویر کاپا اختصاص داد. این نشریه از کاپای 25 ساله به عنوان «بزرگترین عکاس جنگی جهان» نام برد.  

در زیر تصویر مشهور و شماری دیگر از تصویر های رابرت کاپا از جنگ داخلی اسپانیا که از جبهه جمهوریخواهان برداشته شده است را مشاهده می کنید.

نبرد, عکس, تصویر قدیمی, عکسی عکاسش جهانی

جهانی, اسپانیا, جنگ, نبرد, عکس, عکس قدیمی

عکس, جهانی, نبرد, عکسی عکاسش جهانی

جهانی, تصویر قدیمی, عکس, عکسی عکاسش جهانی

اسپانیا, تصویر قدیمی, جنگ, عکسی عکاسش جهانی

نبرد, اسپانیا, تصویر قدیمی, عکسی عکاسش جهانی

نبرد, عکس, جنگ, عکسی عکاسش جهانی

نبرد, تصویر قدیمی, عکس, عکسی عکاسش جهانی

عکس, تصویر قدیمی, جهانی, عکسی عکاسش جهانی

عکس, جهانی, جنگ, عکسی عکاسش جهانی

جنگ, عکس, اسپانیا, عکسی عکاسش جهانی

نبرد, عکس, اسپانیا, عکسی عکاسش جهانی

جنگ, تصویر قدیمی, اسپانیا, عکسی عکاسش جهانی

جهانی, جنگ, نبرد, عکسی عکاسش جهانی

جهانی, تصویر قدیمی, عکس, عکسی عکاسش جهانی

جهانی, نبرد, جنگ, عکسی عکاسش جهانی

عکسی بسیار زیبا اَز جنگ جهانی اول
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات