طاها پخش

تبلیغ پاپ آپ
تبلیغ درکار
ویدیو و فیلمفوق میکروب مقاوم در برابر آنتی بیوتیک

فوق میکروب مقاوم در برابر آنتی بیوتیک

باکتری هایِ مقاوم دَر حال انتشار هستند / پایان عصرطلایی آنتی بیوتیک ها

محققان دانشکده ی پزشکی هاروارد در این ویدیوی خیره کننده و تا حدودی هولناک، چگونگی تکامل باکتری، جهش و تبدیل شدن به یک باکتری مقاوم در برابر دارو را نشان می دهد.

وب سایت بیتلاگ - فرید کریمی: محققان دانشکده ی پزشکی هاروارد در این ویدیوی خیره کننده و تا حدودی هولناک، چگونگی تکامل باکتری، جهش و تبدیل شدن به یک باکتری مقاوم در برابر دارو را نشان می دهد.

در این آزمایشات که در شماره ی جدید نشریه "ساینس” شرح داده شده اند، از یک پتری دیش (ظرف آزمایشگاهی) ۲ در ۴ فوت (۶۰ در ۱۲۰ سانتی متر) به نام "عرصه ی تکامل و رشد میکروبی (MEGA)” استفاده شده است. مگا با ۱۴ لیتر از ماده ی ژل مانندی به نام آگار که از جلبک دریایی آگار مشتق شده، پر شد؛ این ماده اغلب در آزمایشگاه برای تغذیه ی موجودات ارگانیسمی (تک سلولی) مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشمندان بعد از آن آنتی بیوتیک را در دوزهای مختلفی به آگار اضافه کردند. به این ترتیب دو انتهای مگا دارای حداقل آنتی بیوتیک (هیچ) بود و قسمت هایی که به میانه پتری دیش نزدیک تر بودند، دارای آنتی بیوتیکی تا هزار برابر  بیشتر نسبت به دیگر نواحی بودند. محققان سبعد اشرشیا کُلی که بیشتر به نام باکتری ای کُلی شناخته می شود، را در دو طرف پتری دیش چکاندند.

فیلم, فیلم, آنتی بیوتیک, فوق میکروب مقاوم آنتی بیوتیک

فوق میکروب, آنتی بیوتیک, مقاومت, فیلم

 مگا


الهام بخش محققان برای ساخت این ویدئو شیوع (داستان شیوع ویروسی مرگبار) استیون سودربرگ بوده است. محققان بعد از دیدن این فیلم که به جهت به عکس کشیدن جزئیات دقیق و مفاهیم علمی مورد تحسین منتقدان قرارگرفته، متوجه شدند، ویدئو و تصاویر قدرتمندی از نحوه ی گسترش یک باکتری واقعی در اختیار ندارند. به طوری که خودشان تصمیم به ساخت چنین چیزی گرفتند.

روی کیشونی، محقق ارشد این مطالعه می گوید:

«این پروژه از هرنظر سرگرم کننده و بانشاط بود. مشاهده ی گسترش یک میکروب برای اولین بار هیجان انگیز بود. مگا مفاهیم پیچیده، اغلب مبهم تکامل، مانند انتخاب جهش، دودمان، تکامل موازی و تداخل کلونال را در خود جای داده بود و از نظر بصری، امکانی برای اثبات این ایده فراهم کرده که در غیر این صورت مبهم می بود. همچنین این ویدئو عکس قدرتمندی است که نشان می دهد، چگونه یک باکتری به سادگی تبدیل به یک میکروب مقاوم در برابر آنتی بیوتیک می شود.»

عبور میکروب از چراغ قرمز آنتی بیوتیک ها
facebook google telegram twitter whatsApp
تبلیغات