آمادگی سازمان پدافند غیر عامل در همکاری با سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه

تاریخ انتشار پست : 1395-6-17 دسته : مجازی
پیام تبریک رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور به مناسبت روز خبرنگار

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشوربا معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری دیدار و مصاحبه کرد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل, امور بشر دوستانه, کمک های اضطراری, آمادگی سازمان پدافند غیر عامل همکاری سازمان ملل متحد امور بشر دوستانه

رئیس سازمان پدافند غیر عامل, امور بشر دوستانه, کمک های اضطراری, سردار جلالی, استفان اوبراین, سازمان پدافند غیر عامل
به نقل از خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل در دیدار با استفان اوبراین،معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری و هیات همراه به جمهوری اسلامی، با اشاره به موضوع بشردوستانه و حفظ و حراست از جان انسان ها در برابر انواع حوادث ،گفت: ما در ایران دو سازمان داریم؛ یکی سازمان مدیریت بحران و دیگری سازمان پدافند غیر عامل، سازمان مدیریت بحران بر مدیریت حوادث با منشاء طبیعی متمرکز شده است و سازمان پدافند غیرعامل بر تهدیدات و حوادث انسان ساخت متمرکز است، در تهدیدات انسان ساخت دو دسته تهدیدات کلی داریم، دسته اول تهدیدات صنعتی مثل نشت زیرساخت های صنعتی و دسته دوم موارد مربوط به درگیری ها و جنگ است.

وی مسئولیت دیگر سازمان را هماهنگ کننده استفاده از نیروهای مسلح در کمک به دولت در حوادث طبیعی برای امداد رسانی مردم اعلام و اظهار داشت؛ ما طرح ریزی هایی انجام می دهیم که از ابزار نظامی مثل بالگرد و هواپیما و حتینیروهای نظامی برای شرایط و حادثه بسیار حاد جهت کمک به مردم استفاده کنیم و هماهنگی ها را در این زمینه با بخش های غیرنظامی انجام می دهیم.

جلالی مأموریت اصلی سازمان را رویکرد غیر عامل عنوان داشت و گفت: این بدین معنی است که بدون استفاده از هیچ نوع سلاح و تجهیزات نظامی بلکه با آمادگی، تحرک و جابجایی بتوانیم جان انسان ها را در برابر حوادث نجات دهیم،در واقع موضوع محوری و اساسی سازمان پدافند غیرعامل حفاظت ،صیانت و حمایت از مردم در برابر هر نوع تهدید است.

وی در ادامه گفت:همچنین سعی می کنیم در ساخت و ساز کشور سیاست ها و ملاحظاتی تنظیم کنیم تا زیر ساخت ها بتوانند کارکرد دوگانه ای داشته باشند برای ایجاد فضای امن در شرایط بروز جنگ و حوادث ،مانند استفاده از مترو ها به عنوان کارکرد دوگانه یا پارکینگ های مجتمع های مسکونی، این دسته از رویکردها را به عنوان رویکرد های مهندسی و زیرساختی دنبال می کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور رویکرد دیگر سازمان را شناسایی مراکز پر خطر و درون شهر ها و مراکزجمعیت نام برد وگفت:در این زمینه طراحی هایی انجام می دهیم تا دربرنامه های توسعه این مراکز به بیرون شهر ها منتقل شود و احتمال خطر آن برای مردم به حداقل برسد.

دکتر جلالی حوزه بعدی فعالیت های سازمان را حوادث نشت هسته ای عنوان داشت و گفت: برای مثال اگر احتمال نشت صنعتی وجود داشته باشد باید مردم را سازماندهی کرده،تابلوهای آلودگی سنج نصب کنیم، هشدارهای لازم را به مردم داده و آموزش های مورد نیاز انجام گیرد.

تا کنون ما در ۴ استان بوشهر، اصفهان، مرکزی و تهران تمرین هایی در این زمینه انجام داده ایم، مهرماه تمرینی در شهر کاشان برگزار خواهیم کرد که در آن تمام ظرفیت های شهری کاشان را در این زمینه آموزش خواهیم داد.

سردارجلالی اشاره ای هم به دوران دفاع مقدس داشت و گفت:، ما تجربه خوبی از دوران دفاع مقدس داریم زمانی که توسط صدام مورد تهاجم واقع شدیم و بخش هایی از کشور ما اشغال شد ، جمعیتی نزدیک به یک و نیم تا دو میلیون نفر تحت تأثیر جنگ قرار گرفتند.

در این دوران مجبور بودیم که اسکان اضطراری مردم را در شهرهای جدید انجام دهیم و آنها را به مدت ۸ سال اداره کنیم، خوشبختانه بعد از پایان جنگ توانستیم شهرها را بازسازی کرده و مردم را به خانه های شان بر گردانیم،در واقع ما یک عملیات هشت ساله ی انتقال و ادراه جمعیت ۲ میلیون نفری را در طول جنگ تجربه کردیم.

وی گفت:زمانی که جنگ افغانستان و عراق دراطراف کشور به وجود آمد ، تبعات مهاجرت جمعیت انسانی بی دفاع و غیرنظامی به اندازه زیادی بر ما تحمیل شد،در حوزه افغانستان پذیرای جمعیتی نزدیک به دو میلیون نفر مهاجر هستیم که به خاطر نا امنی های جنگ به داخل کشور ایران مهاجرت کردند و حقوق شهروندی از جمله آموزش را برای این افراد ایجاد کرده ایم،در جنگ عراق هم همین اتفاق افتاد و بخش زیادی از مردم عراق به داخل مرزهای ما آمدند و از آنها حمایت و حفاظت کردیم ، حتی در داخل عراق نیز کمک هایی در این زمینه انجام داده ایم.

جلالی ضمن استقبال از اینکه در سازمان ملل با یک نگاه غیر سیاسی و صرفاً برای کمک به حفظ جان انسان ها در برابر حوادث فعالیت می کنند گفت: آمادگی داریم تا بتوانیم اقدامات دوجانبه ای هم در زمینه ی انتقال تجارب و هم در زمینه ی آموزش داشته باشیم تا بتوانیم کمک هایی در این زمینه ارائه کنیم.

وی در رابطه با همکاری های بخش نظامی در حوادث نیز گفت:حوادث را به سطوح ملی، منطقه ای، انسانی و شهرستانی دسته بندی کرده ایم ، اگر احساس کنیم که حادثه در مقیاس ملی اتفاق افتاده است با اعلام وزارت کشور، استانداران و سازمان مدیریت بحران نیروهای نظامی می توانند وارد عمل شده وبه مردم کمک کنند به عنوان مثال حادثه زمین لرزه بم .

دکترجلالی در رابطه با زمینه های همکاری با سازمان ملل گفت:، اگر دوستان آمادگی داشته باشند می توانند لیستی از کمک ها و اقدامات اجرایی را که می توان انجام داد تهیه کنند و ما هم لیستی تهیه می کنیم و بر اساس آن می توانیم یک کار مشترک تنظیم کرده و یک برنامه ی دو جانبه آماده نماییم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت:نقش سازمان پدافند غیرعامل یک نقش اجرایی نیست بلکه نقش هماهنگ کنندگی و حاکمیتی دارد که بین بخش های نظامی و غیرنظامی انجام میدهد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پدافند ملیسازمان ملل متحد از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان خبر داد

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :