اقطعال صدور اولین حکم اعدام برای متهمان بزرگترین پرونده قاچاق کالا

تاریخ انتشار پست : 1395-5-4 دسته : مجازی
اقطعال اعدام متهمان بزرگترین پرونده قاچاق کالا

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفته اگر قاچاق انجام شده تشکیلاتی و سازمان یافته باشد می توان برخی قاچاقچیان را تحت عنوان «مفسد فی الارض» محاکمه کرد.

محسنی اژه ای, بزرگترین پرونده قاچاق, حکم اعدام, احتمال صدور نخستین حکم اعدام متهمان بزرگترین پرونده قاچاق کالا

محسنی اژه ای, بزرگترین پرونده قاچاق, حکم اعدام, قاچاق کالا, مفسد فی الارض, وبگردی, قاچاق, اولین حکم اعدام, تعزیرات حکومتی

به نقل از گروه وبگری باشگاه خبرنگاران جوان، سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان روز 29 تیر از کشف بزرگترین محموله قاچاق کالا بعد از انقلاب خبر داد و گفت: این محموله کالای قاچاق در قالب 210 کانتینر به ارزش بیش از 190 میلیارد تومان کشف و ضبط شد.

به گفته ملکی تعدادی کمپانی صوری با شگردهای متفاوت اقدام به جعل اسناد و قاچاق محموله های کلان کالا به کشور کرده اند.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان گفت پس از کشف و توقیف 11 کانتینر محموله قاچاق ظروف و لوازم خانگی، ادامه تحقیقات اطلاعاتی منجر به شناسایی 210 کانتیتر اجناس قاچاق شامل اسباب بازی، ظروف شیشه ای، لوازم خودرو و لوازم خانگی به ارزش بیش از 190 میلیارد تومان شد.

با هماهنگی مراجع قضایی 17 قاچاقچی مرتبط با این پرونده که برخی از آنها در حال خروج و فرار از کشور بودند بازداشت شدند. همچنین 23 فرد مرتبط با این پرونده که در دستگاه های متفاوت حضور دارند نیز شناسایی شدند که به مراجع قضایی احضار شده اند.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی نیز درباره اینکه رسیدگی به این پرونده در اختیار تعزیرات قرار گرفته یا مرجع قضایی؟ گفت: با توجه به اینکه شیوه قاچاق کالا در این پرونده «سازمان یافته» تشخیص داده شده است، رسیدگی به پرونده به دادستانی بندرعباس سپرده شده است. با توجه به اینکه طبق قانون مجازات انفصال و حبس هم در انتظار این متهمان است، تعزیرات وارد رسیدگی نشده است.

بر اساس این نقل از، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای نیز روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه آیا می شود قاچاقچیان را تحت عنوان اتهام «افساد فی الارض» محاکمه کرد یا خیر، گفت: برخی قوانین مربوط به قاچاق اعم از کالا و ارز قطعا نیازی به بازنگری دارد. اما معتقدیم اگر یک مجری قاطع وجود داشته باشد و از ظرفیت های قانون موجود به طور کامل استفاده کند دست ما عمده بسته نیست.

وی گفت: در قوانین متفاوت از جمله قانون تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و قانون اخلال در نظام اقتصادی، اگر قاچاق انجام شده تشکیلاتی و سازمان یافته باشد می توان برخی قاچاقچیان را تحت مفسد فی الارض محاکمه کرد.

محسنی اژه ای نیز این پرونده را پرونده ای بسیار سنگین و سازمان یافته دانست که قاچاقچیان و مأموران گمرک در آن دخالت داشتند.

این در حالی است که سردار ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان، از فردی به نام «م.ف» که از بازاریان بزرگ تهران است، به عنوان بزرگ ترین مهره این پرونده قاچاق یاد کرد که تاکنون جدای از ارزش 190 میلیارد تومانی کالای قاچاق کشف شده، میلیاردها تومان اموال منقول و غیرمنقول این باند نیز کشف شده است.

با توجه به «سازمان یافته» بودن این پرونده قاچاق، باید منتظر ماند و دید آیا دادگاه برای نخستین بار کیفرخواستی تحت عنوان فسادفی الارض برای قاچاقچیان کالا هم درنظر می گیرد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

بازداشت و بازداشت 2 تن از متهمان پرونده / 17 تن کالای قاچاق ضبط شد

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :