تصویر جنین در هفته یازدهم بارداری / تقویم بارداری هفته به هفته

تاریخ انتشار پست : 1394-12-9 دسته : علمی آموزشی
تقویم بارداری pregnancy calendar زایمان زودرس preterm delivery شبیه سازی simulation جنین fetus

جنین در هفته یازدهم به اندازه یک انجیر شده است و در این زمان کاملا شبیه بچه انسان است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی طاها پخش، در هفته یازدهم بارداری جنین دیگر شبیه یک کودک زیبا و کوچک است و تقریبا شکلش شبیه آن لحظه ای است که به دنیا می آید. مانند تمام هفته های قبل رشد او سریع و چشمگیر است اما شکل کلی او مشخص شده است. در واقع، در این هفته جنین کاملا شبیه بچه انسان با تمام ویژگی های خاص او می شود. جنین در این هفته سخت مشغول فعالیت است و مدام حرکات آکروباتیک انجام می دهد و با تکان دادن و باز و بسته کردن دست و پایش در رحم شما مدام در حرکت و چرخش است.

در این هفته جنین به چه اندازه ای است؟

نگران نباشید هنوز رویان شما آنقدر رشد نکرده است و آنقدر بزرگ نشده است که شما را اذیت کند اما به هر حال در این هفته او نسبت به هفته های قبل بیشتر رشد می کند و شروع به تکان خوردن می کند و می توان گفت اندازه او تقریبا دو برابر شده است. طول بدن او از سر تا پا حدود 3.81 تا 5.08 سانتی متر است.

اگر بخواهیم اندازه او را برای شما شبیه سازی کنیم باید بگوییم او به اندازه یک انجیر شده است. وزن او حدود 10 گرم یا کمی بیشتر است اما خوشبختانه او مهم ترین و بحرانی ترین مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته است. در چند هفته آینده سرعت رشد او دوبرابر می شود و به 7.5 سانتی متر نیز می رسد.

جنین, جنین, شبیه سازی


چه علائمی را در هفته یازدهم بارداری تجربه خواهید کرد؟

در این هفته، بارداری فیزیکی شما بیشتر از قبل خود را نشان می دهد و علائم هفته های قبل همچنان ادامه دارد و ممکن است علائم جدیدی همچون چند برابر شدن اشتها و ویار خود را تجربه کنید. اکنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. در این دوران کم کم حالت تهوع شما کاهش می یابد و در هفته های بعد به تدریج ناپدید می شود. آن دسته خانم هایی که حالت تهوع شان به شدت کاهش می یابد ویارشان بیشتر می شود.

در این هفته با وجود اینکه همچنان احساس خستگی می کنید اما انرژی زیادی را برای انجام بسیاری کارها در خود احساس می کنید و شاید نتوانید منبع آن انرژی را پیدا کنید. در هفته یازدهم بارداری اشتهای شما چند برابر می شود و ویار به خوراکی ها و مواد غذایی مختلف و خاص در شما بیش از پیش خود را نشان می دهد.

قبل از حامله شدن، رحم شما کوچک بود اما در این هفته اندازه آن حدود یک گریپ فروت است. رباط ها و عضلات شما کش می آید و رحمتان بزرگ تر می شود و وضعیت جسمی و روحی شما نیز نوسانات فراوانی خواهد داشت. در این چند هفته اخیر شکم شما به اندازه چند میلی متر افزایش یافته است. از این هفته کم کم شکمتان بیشتر گرد و برجسته می شود و بارداری فیزیکی شما بیشتر از قبل مشخص می شود. به طور کلی، علائمی که در هفته یازدهم تجربه می کنید از این قرار است:

سرگیجه و بی حالی

سردرد

حالت تهوع و استفراغ

برجسته شدن رگ ها

افزایش یا کاهش وزن

ویار شدید

افزایش بزاق دهان

نفخ و سوزش سر دل

مشکلات گوارشی

رشد جنین در هفته یازدهم بارداری

نوزاد شما در این هفته بیشتر از قبل شبیه انسان می شود. ساختار مغز او در این هفته تکمیل می شود و دندان های او بیشتر از قبل شکل می گیرد. در این هفته تغییرات بسیاری در رشد جنین شما اتفاق میفتد و بسیاری از اندام های خارجی او در بدن کوچکش تکمیل می شود و خود را نشان می دهند.

به طور کلی، تغییرات جالب زیر در بدن او ایجاد می شود:

گوش ها: گوش او در هفته کاملا توسعه و شکل یافته است و شکلی کاملا طبیعی دارد.

سر و گردن: در این هفته فولیکول های مو تشکیل می شود و سر و گردن او با بدنش متناسب هستند.

سینه: سینه او با توجه به جنسیتش شکل گرفته است و سرسینه هایش برجسته شده اند.

دهان: در این زمان زبان او داخل دهانش شکل گرفته است و رشد دندان هایش در حال شکل گیری و تکمیل است.

بینی: مجرای بینی او شکل گرفته است و باز شده است.

اندام های بدن: در این هفته دست ها و پاهای او در جلوی بدنش قرار دارد و برجستگی های انگشتانش کاملا مشخص است. ناخن ها بیشتر از قبل شکل می گیرند. استخوان ها سخت و محکم می شوند.

هورمون های شما در این هفته چگونه تغییر می کند؟

در این مدت هورمون های متفاوت و متنوعی در سراسر بدن شما به گردش درمی آیند تا چرخه بارداری شما را حفظ و کامل کنند. در دوران بارداری تحولات و نوسانات هورمونی زیادی را تجربه خواهید کرد و علت آن مربوط به علائم مختلفی است که در دوران باردرای تجربه می کنید. از زمانه لانه گزینی جفت نر در بدنتان، بدنتان شروع به ترشح هورمون های متفاوتی می کند.

مهم ترین این هورمون ها از این قرارند:

هورمون استروژن: این هورمون به این علت در دوران بارداری در بدن شما تولید می شود تا سطح هورمون پروژسترون و HCG را در بدن شما حفظ کند.

هورمون پروژسترون: این هورمون وظایف زیادی را در بدن انجام می دهد. این هورمون عملکرد جفت را حفظ می کند و انقباضات رحمی را کنرل می کند. علاوه بر این، این هورمون موجب تحریک رشد بافت های سینه می شود.

HCG: این هورمون برای سلامتی بارداری شما ضروری است زیرا تغذیه جنین و جسم زرد را فراهم می کند. در پایان سه ماهه اول بارداری، جفت کاملا کاربردی عمل می کند. علاوه بر این، این هورمون سطح لازم و کافی هورمون پروژسترون را حفظ می کند. معمولا تمام تست های بارداری میزان این هورمون را اندازه می گیرند.

آزمایش های ژنتیک مهم در هفته یازدهم بارداری

در این هفته مهم است که با پزشکتان مشورت کنید و از اینکه آزمایش های ژنتیک و غربالگری با توجه به شرایط شما لازم است یا خیر اطمینان حاصل کنید. برخی از غربالگری ها را باید در هفته یازدهم بارداری انجام داد. از هفته 11 تا 14، سونوگرافی ممکن است تجویز شود تا مایع شفاف گردن کودک را ارزیابی کند. این اقدام در تعیین برخی مشکلات و شرایط پزشکی خاص از جمله سندروم داون مفید و موثر است.

اگر سابقه ژنتیکی خاصی در خانواده خود دارید این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. برخی از آزمایش های بارداری در هفته دهم تا دوازدهم انجام می شود. 3 آزمایش خون و غربالگری در این هفته ممکن است به خانم ها پیشنهاد شود تا اختلالات ژنتیکی را همچون سندروم داون، تریزومی 18 و اسپینا بیفیدا را مشخص کند. این غربالگری ها از این قرارند:

از هفته 10 تا 13 و همچنین در هفته 15 تا 20 غربالگری برای آزمایش خون مادر برای 6 پروتئین موجود در گردش خون او انجام می شود. این آزمایش می تواند 92 درصد از بارداری هایی که در آن جنین مبتلا به سندروم داون است را مشخص کند. این آزمایش تکمیل کننده سونوگرافی است که در بالا گفته شد.

غربالگری دوم نیز مانند غربالگری قبل می تواند 88 درصد از بارداری هایی که در آن جنین مبتلا به سندروم داون است را تشخیص دهد. معمولا این غربالگری زمانی تجویز می شود که بنا به دلایلی نمی توان سونوگرافی را انجام داد.

غربالگری سوم در هفته 15 تا 20 انجام می شود و جریان خون مادر را برای 4 پروتئین جنین بررسی می کند. این غربالگری می تواند تا 79 درصد از بارداری های سندروم داون را تشخیص دهد. این غربالگری معمولا زمانی پیشنهاد می شود که خانم ها غربالگری های قبل را انجام نمی دهند یا در برخی شرایط برای تکمیل آن ها انجام می شود.

غربالگری های خاص مخصوص هفته یازدهم

غربالگری دیگر که در هفته 10 تا 12 ممکن است به زنان باردار به خصوص خانم های بالاتر از 35 سال پیشنهاد شود، نمونه گیری پرزهای جفتی یا آزمایش CVC است. این غربالگری معمولا به زنانی پیشنهاد می شود که برخی از آزمایشات آن ها غیرعادی بوده است و یا بیشتر از 35 سال سن دارند و یا سابقه اختلال ژنتیکی در خانواده دارند. این غربالگری برای تشخیص اختلالات ژنتیکی همچون بیماری تای ساکس، فیبروز و برخی از اختلالات کروموزومی همچون سندروم داون پیشنهاد می شود.

در این روش پرزهای کوریونی از جفت گرفته می شود و بررسی کروموزومی بر روی آن انجام می گیرد. برتری ویژه این شیوه در مقایسه با آمنیوسنتز آن است که امکان انجام آن در سه ماهه اول بارداری امکان پذیر است حال آنکه آمنیوسنتز معمولاً در سه ماهه دوم بارداری انجام می گیرد. این غربالگری با آزمایش خون یا سونوگرافی انجام نمی شود بلکه نمونه ای از پرزهای کوریونی جفت برداشته می شود و مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد.

مراقبت های بارداری در هفته یازدهم

در هفته یازدهم احتمالا حالت تهوع تان کاهش یافته است و ویارتان به شدت افزایش یافته است. در این هفته شکم شما بیشتر از قبل جلو آمده است و برجسته شده است به طوری تقریبا گرد شده است. اگر در این هفته به اطرافیان و نزدیکان بگویید که باردار هستید به احتمال زیاد شما را در آغوش خواهند گرفت و ممکن است در این حالت شما احساس خوبی نکنید و سختتان شود. در این هفته سینه هایتان بزرگ و بسیار حساس می شوند به این علت سعی کنید لباس های راحت و آزاد به تن کنید.

در این هفته برخی از خانم ها ممکن است دردهایی را به علت رشد جنین و باز کردن جا در برخی نقاط شکم و لگن خود تجربه کنند. این دردها ممکن است ناگهانی و شدید باشد. اگر این دردها تا حدی شدید بود که قابل تحمل نبود در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

در این دوران سعی کنید روزانه فعالیت های بدنی و ذهنی همچون یوگا، پیاده روی و شنا را با تایید پزشک خود انجام دهید. راجع به برنامه غذایی که از آن پیروی می کنید و ورزش ها و فعالیت هایی که دوست دارید انجام دهید با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه ضرری شما و جنینتان را تهدید نکند. شنا برای محکم کردن عضلات شکم و لگن ورزش خوبی است اما از شیرجه زدن و شنا در عمق خودداری کنید.

بارداری خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری را در هفته 6 تا 24 بارداری افزایش می دهد، بنابراین اگر در هفته دهم بارداری یا بعد از آن علائمی را مشاهده کردید که مشکوک به عفونت دستگاه ادراری بود برای درمان سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر در این دوران با هر مورد عجیب یا دردهای بیش از حد مواجه شدید آن را حتما با پزشکتان در میان بگذارید. علائمی همچون خونریزی، احساس ضعف یا سرگیجه شدید، افت شدید فشار خون، درد شدید شانه یا لگن و گرفتگی شدید عضلات به خصوص لگن ممکن است نشان از بارداری خارج از رحم یا سقط جنین باشد، پس این موارد را جدی بگیرید و در صورت مشاهده آن فورا به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های تغذیه ای در هفته یازدهم

در این هفته ممکن است ویارهای شدیدی به شما دست دهد. ممکن است ویار بستنی یا ترشیجات داشته باشید اما یادتان باشد در خوردن این مواد زیاده روی نکنید. تا حدی از آن ها استفاده کنید که ویارتان را رفع کند. یادتان باشد از رژیم غذایی متعادل و سالم و در عین حال مغذی پیروی کنید. ویار بخش عادی از بارداری است اما برخی از ویارها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام آشپزی سعی کنید مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید زیرا گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت هایی در بدن شما شود که به شما و جنینتان آسیب می رساند. علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین کننده های مصنوعی، نوشابه ها، شیر غیرپاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.

در این دوران برنامه غذایی سرشار فیبر به شدت توصیه می شود و از ابتلای نوزاد شما به بیماری آسم به شدت پیشگیری می کند. خوردن ماهی به طور کافی و کنترل شده مناسب است اما از خوردن گوشت کوسه، شمشیر ماهی، شاه ماهی خال مخالی که مقدار بالایی جیوه دارند جلوگیری کنید.

شبیه سازی, زایمان زودرس, تقویم بارداری


در این دوران شما علاوه بر مراقبت از خود وظیفه مراقبت از موجودی بسیار کوچک و آسیب پذیر را بر عهده دارید بنابراین به تغذیه خود باید بیش از پیش اهمیت دهید. استعمال دخانیات در این دوران به شدت خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت. علاوه بر این، مصرف برخی داروها در این دوران منع می شود بنابراین هرگونه دارویی که می خواهید مصرف کنید باید تحت نظر پزشکتان انجام شود.

در این دوران باید ویتامین ها و مواد مغذی به خود و جنینتان برسانید و از برنامه غذایی سالم و مغذی پیروی کنید. با آنکه در دوران بارداری مصرف ماهی بلامانع است اما توصیه می شود که از مصرف بالای آن در این مدت جلوگیری کنید. به طور کلی بهتر است در این دوران به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید.

زایمان زودرس, تقویم بارداری, جنین


تقویم بارداری, شبیه سازی, زایمان زودرس


مصرف کافئین در این دوران بلامانع است اما باید به اندازه کافی استفاده شود. در واقع مصرف کافئین در دوران بارداری باید کمتر از 300 ملی گرم در روز باشد.

منبع: MedicalNewsToday

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :