خواص مفید چشمه ی آب معدنی آرپادرسی در درمان دفع سنگ کلیه

تاریخ انتشار پست : 1395-1-2 دسته : اخبار اجتماعی
درمان سنگ کلیه و کیسه صفرا با این گیاه

خواص مفید آب این چشمه برای دفع بیماری سنگ کلیه است. به طوری که هر سال مسافران و گردشگران زیادی برای استفاده از آب این چشمه به شهرستان ملکان مراجعه می کنند.

مردان بیشتر از خانوم سنگ کلیه می گیرند +علائم و توصیه ها
سنگ کلیه, خواص, سنگ کلیه

به گزارش گروه استان های طاها پخش از تبریز؛ چشمه ی آب معدنی آرپادرسی این چشمه در 25 کیلومتری شهرستان ملکان و در روستای آرپادرسی قرار دارد.

ازدیگر جاهای دیدنی این شهرستان می توان یه زیارتگاه علی بلاغی اشاره کرد این محل در روستای آقمنار می باشد که از فضای باز برخوردار است. زیارتگاه، محوطه تاریخی و چشم انداز منحصر به فرد منطقه گویای شواهد ارزشمند تاریخی و طبیعی آن است. این محل در پائین تپه علی بلاغی واقع شده و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و از منتهی الیه تپه چشمه ای پر آب جاری است و از منظره ای دلچسب برخوردار می باشد که هر سال گردشگران و مسافران زیادی را در جهت استفاده از آن به خود جذب می کند.

قلعه بختک شهر لیلان: قلعه ی بختک در ورودی شهر لیلان مرکز بخش لیلان از توابع شهرستان ملکان واقع است. این قلعه در سال 1379 با شماره 2780 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این قلعه در سال های قبل توسط بسیاری از باستان شناسان ایرانی و خارجی بررسی و بازدید شد و در خصوص قدمت و پیشینه ی تاریخی آن، مطالبی را ارائه کرده اند. وی ادامه داد: آثار بررسی سطحی قلعه حاکی از قدمت پیش از تاریخ تا دوره اسلامی بوده و عمدتاً آثار دوره ی ساسانی و اشکانی در آن به چشم می خورد.

در سال 1386 در نخستین اقدام عملی، نقشه ی محدوده قلعه و نیز عکس ماهواره ای محوطه تهیه شد. یکی از مهم ترین کارهایی که امسال در محدوده ی قلعه ی بختک انجام شد، شناسایی و بررسی باستان شناسی تپه های اقماری و محدوده ی قلعه بختک بوده، با توجه به نوشته هایی که در گزارش های باستان شناسی در خصوص قلعه بختک آمده است، شمار تپه هایی را که در ارتباط با قلعه و در حوزه ی فرهنگی آن آمده است، هیئت بررسی امسال، 46 تپه از حوزه ی فرهنگی قلعه را شناسایی کرده و پرونده های ثبتی آنها تهیه شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

هم چنین حریم و محدوده ی قلعه در سال های جاری به صورت شبکه بندی شده نمونه برداری سفالی شده تا در خصوص قدمت و مسائل پژوهشی آن کمکی به باستان شناسان کرده باشد.

پل آجری لیلان چای: پل لیلان در یک کیلومتری جنوب شهر لیلان بر روی رودخانه لیلان چای واقع است. در دوران پیشین راه ارتباطی همدان – کردستان و ... در اطراف جنوب و مراغه – تبریز در شمال از این راه قدیمی انجام می شد اما هم اکنون به علت احداث جاده ی جدید میاندوآب – ملکان این منطقه دور افتاده محسوب می شود و راه ارتباطی روستاهای فتح الله کندی، محسن آباد(جین قره) به شهر لیلان است.

رودخانه ی لیلان چای برای دشت لیلان بسیار حاصلخیز و تمدن ساز در طول تاریخ بوده و هست تمدن ها و فرهنگ های بسیار کهن از دوران پیش از تاریخ در کنار این رودخانه شکل گرفت و از جمله فرهنگ ها می توان به تپه چمن و الله قلی و برخی تپه های شرقی اشاره کرد. در دوران تاریخی و دوران اسلامی نیز اهمیت این رودخانه برای دشت لیلان بسیار حاصلخیز و مساعد برای کشاورزی و به ویژه باغ های آن با اهمیت است. رودخانه ی لیلان از کوهستان های شرقی لیلان سرچشمه و به سمت غرب جریان می یابد و در نزدیکی شهر میاندوآب به رودخانه زرینه رود می پیوندد و به دریاچه ارومیه می ریزد.

پل دارای سه دهنه که اندازه ی دهنه ها به صورت یکسان و جهت پل بصورت شمالی – جنوبی بوده و در قسمت شرقی سه موج شکن بصورت مثلثی بوده و در قسمت غربی پل نیز به سه نیم دایره به صورت پشت بند وجود دارد مصالح به کار رفته در پل عبارت است از آجر که در قسمت های طاق ها و قسمت های فوقانی پل به کار رفته و سنگ های تراش دار که در قسمت پایه ها و موج شکن ها و پشت بندها به کار رفته است ابعاد این سنگ ها در حدود 20+50 سانتی متر یک مورد و 20+30 سانتی متر یک مورد دیگر ثبت شده و ابعاد آجرهای بکار رفته نیز 6+22+22 سانتی متر بودند.

ارتفاع پل از جان پناه پل تا سطح رودخانه 4.90سانتی متر و ارتفاع موج شکن ها 1.30 سانتی متر و طول پل 24 متر و عرض آن 6.50 سانتی متر و فاصله ی دهنه ها 4.40 سانتی متر و ارتفاع طاق ها 3.50 سانتی متر ثبت شده پشت بندهای نیم دایره ای پل 2.20 سانتی متر و به صورت نیم دایره هستند. طاق های پل به صورت جناغی و در وسط نوک بیزه طاق یک سنگ سفید آهکی به کار رفته است. بطور کلی تا ارتفاع 1.30 سانتی متر سنگ از آن به بعد مصالح آجر به کار رفته است و موج شکن ها و پشت بندها تا همان ارتفاع 1.30 هستند.

هم اکنون یک پل نیز در 100 متری غرب پل لیلان ساخته شده راه ارتباطی هم اکنون از روی آن می گذرد. از نظر تاریخ گذاری با توجه به این که در پل هیچ گونه کتیبه ای وجود ندارد خیلی مشکل به نظر می رسد اما با توجه به شیوه معماری و طاق های پل هم چنین شواهد آثار منطقه لیلان که غالباً بیشتر از دوره ایلخانی نیست می توان این دیدگاه را مطرح کرد که پل مربوط به عصر ایلخانی است که راه گذر تخت سلیمان به مراغه از این راه کاروان رو قدیمی عبور کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :