خسرو معتضد پاسخ می دهد / دکتر وزیری در «معمای شاه» چقدر واقعی است؟

تاریخ انتشار پست : 1395-3-1 دسته : فرهنگی و هنری
تصاویر دکتر محمود وزیری در «معمای شاه» کیست؟

فیلم تاریخی باید با استفاده از داستان هایی ملودرام و شخصیت هایی گاه تخیلی، برای مخاطب جذاب شود.

کارشناس تاریخ, خسرو معتضد, معمای شاه


خسرو معتضد در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص سریال «معمای شاه» و خانواده دکتر وزیری گفت: خانواده دکتر وزیری داستانی تخیلی است که در کنار وقایع تاریخی سریال روایت شده است. شاید به دلیل اینکه ما در زمان رضاشاه بیمارستانی به اسم دکتر وزیری داشتیم، این شخصیت در ذهن کارگردان شکل گرفته باشد.

وی ادامه داد: سریال مانند تاریخ واقعی نمی تواند روایت شود، چرا که در این صورت مردم آن را تماشا نمی کنند. باید فراز و نشیب هایی در سریال داشته باشیم تا مخاطب پسند شود.

معتضد عنوان کرد: من مشاور سریال «معمای شاه» نیستم، فقط از نظر جزئیاتی مانند لباس پاسبان، مدل اتومبیل ها و زمان سخنرانی های تاریخی کمک هایی به محمدرضا ورزی و لدنی کردم.

وی افزود: وارد جزئیات داستان نشدم؛ چرا که نظرات من متفاوت است. از طرفی در تلویزیون نمی توان همه چیز را نشان داد و کارگردان باید همه چیز را رعایت کند، اما در مجموع برای سریال «معمای شاه» زحمت زیادی کشیده شده است.

وی اظهار داشت: افراد زیادی به سریال اعتراض داشتند که چرا شاه معشوقه دارد؟! اگر کتاب «علم» دوست صمیمی شاه را بخوانند، متوجه می شوند که این مسئله واقعیت دارد. همچنین تمام پادشاهان ایرانی اینگونه بودند.

وی ادامه داد: تلویزیون محل کنفرانس تاریخی نیست؛ بلکه فیلم تاریخی باید با استفاده از داستان هایی ملودرام و شخصیت هایی گاه تخیلی، برای مخاطب جذاب شود. از طرفی تماشاگر باید تاریخ بخواند تا سریال برای او آشنا باشد.

معتضد خاطرنشان کرد: باید بدانیم ساخت سریال تاریخی مشکل است. ورزی کارگردان با استعدادی است و سریال های خوبی ساخته است.

فیلم دابسمش با آهنگ سریال معمای شاه

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :