روایت متروکه ترین قطعه بهشت زهرا

تاریخ انتشار پست : 1395-5-11 دسته : مجازی
روایت اردی بهشت مازندران؛ از شهدای غواص تا شهدای خان طومان

درست در همان خیابانی که یادمان شهدای ۷۲ تن، شهدای ترور اوایل انقلاب، در آن ساخته شده ، و روبروی قطعه ۲۴ که تعداد زیادی از شهدای دفاع مقدس در آن آرام گرفته اند، قطعه متروک ۴۱ قرار دارد.

به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهشت زهرا برای ما ایرانی ها چیزی فراتر از تنها یک آرامستان است. خوب که نگاه کنی، بیشتر شبیه یک کتاب تاریخ است. می توانی حسابی وقت بگذاری و همه برگ های این کتاب تاریخی چهل وچندساله را یکی یکی ورق بزنی. می شود قطعات قدیمی دهه پنجاه و آرامگاه های خانوادگی را مرور کرد که بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی ماست. یا از قطعه ۳۳ ای گفت که تعدادی از مخالفان و قربانیان رژیم شاهنشاهی،با مذهب ها و مکتب های متفاوت در آن دفن شده اند. قطعه ۱۷ که قهرمانان اتفاق جمعه سیاه، ۱۷ شهریور۵۷ در آن آرام گرفته اند یا ضلع شمالی همین قطعه که جایگاه جلوس امام خمینی(ره) در۱۲بهمن ۵۷ بود. از قطعه ۲۱ که مزار تعدادی از شهدای شب پیروزی انقلاب، ۲۲بهمن ۵۷ در آن قرار دارد تا یادمانی که به احترام شهدای حج خونین و مراسم برائت از مشرکین ساخته شده. صفحات جدیدتر این کتاب همین روزها نوشته می شود.بخشی از قطعه ۲۶،۲۹،۵۰، ۵۳ که این روزها میزبان مزار و یادمان شهدای مدافع حرم شده . بهشت زهرا اما یک نقطه تلاقی عجیب هم دارد. درست در همان خیابانی که یادمان شهدای ۷۲ تن، شهدای ترور اوایل انقلاب، در آن ساخته شده ، و روبروی قطعه ۲۴ که تعداد زیادی از شهدای دفاع مقدس در آن آرام گرفته اند، قطعه متروک ۴۱ قرار دارد. به شهادت تاریخ، اینجا می شود از زمانه نفاق و خیانت و ترور نشانی گرفت.از کسانی که شیرینی پیروزی انقلاب را با زهر آشوب و ناامنی تلخ می کردند...اصلاً تاریخ و روایت هایش را بگذار کنار!

می توانی هر پنجشنبه بیایی بهشت زهرا، وسط این خیابان بایستی و ببینی که آدم های همه نسل ها،کوچک و بزرگ، برای ادای احترام به چه کسانی تا اینجا می آیند و دست ادب بر سینه می گذارند.ببینی که اسم ورسم چه کسانی در این کتاب جاودانه شده ،که کدام آدم ها واقعاً برای آسایش و امنیت «خلق» مجاهدت کردند و مردانه جان دادند.

اعدامی ها, قطعه 41, آرامستان, روایت متروکه قطعه بهشت زهرا

اعدامی ها, قطعه 41, آرامستان, بهشت زهرا


قبرهایی که نشانی درستی ندارند

در گوشه و کنار، هیچ توضیحی درباره آدم هایی که آنجا دفن شده اند نمی بینی. شاید گویاترین توضیح،«سنگ قبرهای شکسته» قطعه ۴۱ باشد. تا چشم کار می کند، به ندرت سنگ قبر سالمی پیدا می شود. اکثر سنگ قبرها کاملاً خردشده اند و به سختی می شود نوشته های رویشان را خواند. بعضی از بازمانده ها روی همان سنگ های خردشده دسته گل ، چند شکلات یا میوه ای برای خیرات گذاشته اند. هرچند که تازه نیست و بیشتر گل ها و میوه ها زیر آفتاب تند تابستان خشک شده اند. بعضی دیگر نه، به جای سنگ ، روی مزار یک در کوچک آهنی گذاشته اند. یک قبر دیگر هیچ نشانه ای ندارد، جز سنگ های کوچکی که دورتادور سنگ قبر فرضی، چیده شده. بعضی دیگر هم مزار سیمانی درست کرده اند. سنگ قبر سیمانی بزرگی هم کمی آن طرف تر از بقیه، در خلاف جهت بقیه سنگ ها افتاده. آن قدر بزرگ و سنگین به نظر می رسد که در نخستین برخورد فقط فکر می کنی این چطور جابجا شده؟!

بهشت زهرا, آرامستان, قطعه 41, روایت متروکه قطعه بهشت زهرامن نگویم که مرا از قفس آزاد کنید...

بین قطعه سنگ های هیچ قبر شکسته ای، تصویری از متوفی نمی بینی. فقط اسم و فامیل نوشته شده که آن هم با سنگ ها درهم شکسته. سنگ قبرها معمولاً از بالا شکسته شده اند و نوشته های پایین بعضی سنگ ها خواناست. تاریخ فوت روی تمام سنگ قبرها حدوداً یک بازه زمانی است؛ همه حوالی سال های ۵۸، ۵۹ و ۶۰ از جهان رفته اند. در فضای سنگین این قطعه که همه محتاطانه سعی کرده اند کمترین کلمات را روی سنگ قبر بنویسند، بعضی از بازمانده ها خوش سلیقگی کرده اند و شعری هم نوشته اند.

نخستین بار است اینجا می آیید؟

عقربه های ساعت که به ۱۲ نزدیک می شوند، آفتاب بی رحمانه تر روی سنگ قبرها می تابد. بهشت زهرا هنوز خلوت است. مرد جوانی وارد قطعه ۴۱ می شود. پیراهن مشکی پوشیده و عینک دودی دارد. کنار قبری می نشیند و از بطری آب معدنی کوچکی که همراه دارد، روی تکه سنگ های خردشده آن آب می ریزد. جلو می روم و می پرسم قطعه دیگری هم با این مختصات در بهشت زهرا داریم؟ چطور می توانم سنگ قبر مشخصی را پیدا کنم؟ کمی مکث می کند: «بار اولِ که میاید اینجا؟ اگر حداقل از ۱۰ سال قبل نیومدید، دیگه نمی تونید کسی رو پیدا کنید. همه سنگ ها از بین رفته.» دوباره به مزارهای سر راهم فکر می کنم. خیلی ها اسم و نشانی نداشتند و انگار رمزگذاری شده بودند. مثلاً روی دریچه آهنی نوشته H Z. یا فقط اسم و فامیل حک شده. روی یکی فقط یک اسم بود؛ مثلاً «عباس». دسته گل کوچکی که آورده را روی قبر می گذارد. با صدای آرام می گوید: «همه نه ولی بیشتر آدم های این قطعه مخالفان نظام بودن؛ مثلاً از اعضای گروهک مجاهدین خلق.» به سنگ قبری که خودش بالای سرش نشسته اشاره می کنم: «بقیه چی؟» دوباره چند ثانیه مکث می کند: «دایی من بود. فعالیت سیاسی نداشت ولی به جرم حمل مواد مخدر بازداشت شد و اعدامش کردن.» «یعنی اعتراض نکردید که چرا اینجا باید دفن بشه؟» «اصلاً به خانواده ها نمی گفتن که. بین اعدامی های سیاسی دایی ام رو بردن.»

آرامستان, بهشت زهرا, قطعه 41, روایت متروکه قطعه بهشت زهرامتولد سال ۵۵ است و بیشتر از بیست سال است که به این قطعه می آید. در این مدت تابه حال اعتراض و برخورد بدی از کسی ندیده ولی به هرحال همه این قطعه را می شناسند. می گوید هر چه از سال های ابتدایی دهه شصت دور می شویم، حساسیت ها روی این قطعه کمتر می شود. هرچند که سنت بی محلی به این قبرها همچنان ادامه دارد. به سنگ قبر شکسته روبرویش اشاره می کند: «مثلا همین...ما شش ماه پیش دوباره سنگ جدید انداختیم ولی می بینید که این رو هم شکسته شده است. برای همین دیگه عوضش نمی کنیم.»

کسی قطعه ۴۱ را تمیز نمی کند

وقت بیرون رفتن، چیزی که دوباره به نظرم می رسد بلندی بوته های خار و علف های هرز است. طوری که حتی ورود و خروج به قطعه را مشکل می کند. این طرف و آن طرف هم پاکت خالی شکلات یا بطری های آبمیوه افتاده. برخلاف بقیه قطعات بهشت زهرا، انگار کسی به آنجا سر نمی زند. حتی وسط قبرها کسانی قبلاً آتش درست کرده اند.

قطعه 41, بهشت زهرا, آرامستان, روایت متروکه قطعه بهشت زهرابیرون از این قطعه ، کمی آن طرف تر چند نفر از رفتگرهای شهرداری و باغبان های بهشت زهرا یک گوشه در سایه نشسته اند و استراحت می کنند. جلو می روم: «سلام، خسته نباشید. شما می دونید چرا قطعه ۴۱ این شکلی شده؟ معمولاً کی رسیدگی می کند؟» می گویند این طورها هم نیست و همه قطعات بهشت زهرا باغبان و مسئول نظافت دارند. ولی ساعت ۲ بعدازظهر، ساعت کاری همه تمام می شود و فقط پنجشنبه ها استثنائا تا نزدیکی های ۴-۵ کار می کنند. اگر ما زباله ای این طرف و آن طرف می بینم هم به خاطر مراعات نکردن مردم است و...» یک دفعه یک نفرشان می گوید:« قطعه ۴۱...قطعه اعدامی ها رو میگی؟ اونجا که اصلاً مسئول نظافت نداره. کلاً کسی رسیدگی نمی کنه. منم نمی دونم چرا.»

وقتی فاصله خوب و بد فقط یک قدم می شود

روبروی قطعه ۴۱ می ایستم. زن و شوهر جوانی با فرزند چندماهه شان از نزدیکی آنجا می گذرند. می پرسم تا الآن این قطعه را از نزدیک دیده اند؟ زن باحالتی بین خنده و تعجب جواب می دهد: «نه خب واسه چی بریم! آخه کسی رو نداریم اونجا...نمی دونم! (می خندد) می ترسم برم! اما وقتی دور می شود شوهرش تندی می کند که برای چه چنین جوابی دادی.» از دختر جوانی که از شیر آب کنار قطعه ۲۴ بطری توی دستش را پُر می کند، سؤال می کنم. لبخند می زند: «من جز مزار اموات خودمون، مرتب میام قطعات شهدا. اونجا که شما میگی هم رفتم. چندبارم رفتم، همین جوری از سر کنجکاوی. می دونی؟ حس اموات به ما می رسه. اینجا که میام، پیش شهدا خیلی آروم میشم. واقعاً انگار زنده ان، نمردن. ولی اونجا حسم اینجوری نیست. کاملا برعکسه.» شیر آب را می بندد و چادر و روسری اش را مرتب می کند: «ببین من اصلاً بحث نمی کنم. فقط میگم ایشالا هممون عاقبت به خیر بشیم.» به کفش هایم نگاه می کند و می گوید: «بیا خودت با قدم هات اندازه بگیر! ایناهاش! فاصله خوب و بد، این قطعه تا اون قطعه. چند قدمه فقط. یک بار دوستم می گفت آخِ چرا قطعه ۴۱ دقیقا باید روبروی قطعه شهدا باشه؟! من گفتم بهتر! این جوری یه کم بیشتر حواسمون جمع میشه؛ که تا می تونیم برای عاقبت بخیریمون دعا کنیم.»

منبع: مهر

«بهشتی بلوچستان» بِه روایت همسر / روایت ترورهای نافرجام یِک سرباز گمنام

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :