" باور 373 " را بیشتر بشناسیم فیلم و / عکس های شکارچی بزرگ در آسمان امن

تاریخ انتشار پست : 1395-5-31 دسته : سیاسی
" باور 373 " را بیشتر بشناسیم فیلم و / عکس های شکارچی بزرگ در آسمان امن

" باور 373 " علاوه بر توانایی درگیری با اهداف آیرودینامیک ، توانایی درگیری با موشک های بالستیک، کروز و همچنین موشک های دیگر را دارد.

به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از گذشته تا به امروز فراز و نشیب های زیادی را گذراندند به طوری که در زمان رژیم پهلوی به طور کامل وابسته به کشورهای غربی بودند و تمام تجهیزات خود را از آنها و با صرف مبالغ زیادی خریداری می کردند و هیچ بهایی به متخصصان داخلی نمی دادند.

این روند ادامه داشت تا بعد از پیروزی " انقلاب اسلامی " و سقوط رژیم پهلوی نیروهای مسلح ایران که دچار دگرگونی و تحول شده بودند دست به کار شدند و توانستند در زمان و پس از " جنگ تحمیلی " با غنیمت هایی که از جنگ گرفته بودند و با روش " مهندسی معکوس " تجهیزات خود را بازسازی و یا از نو بسازند تا اینکه نیروهای متخصص، جوان و انقلابی ایران دست به کار عظیمی زدند و طراحی و ساخت انواع تجهیزات نظامی را در دستور کار خود قرار دادند.

در همین راستا این جوانان توانستند در ابتدا کار طراحی انواع جنگنده ها، تانک ها، نفربرها را در پیش بگیرند و بعد از آن هم کار ساخت آنها را شروع کردند که نتیجه آن تولید جنگنده های " آذرخش " و " صاعقه " در نیروی هوایی، تانک های " کرار "، " ذوالفقار " و " صمصمام " در نیروی زمینی و انواع قایق های تندرو و ناوشکن در نیروی دریایی قوای مسلح ایران بود اما در این میان جای خالی یک سامانه پدافندی برای ایجاد یک آسمان امن تر از قبل احساس می شد که نیروهای مسلح کشور این نیاز را حس کردند و کار طراحی و ساخت آن را شروع کردند که نتیجه آن طراحی سامانه " باور 373 " بود.

روز صنعت دفاعی, سامانه باور 373, پدافند هوایی, شکارچی آسمان امن

روز صنعت دفاعی, سامانه باور 373, پدافند هوایی


** مشخصات سامانه " باور 373 "

" باور 373 " که در زمره سامانه های موشکی برد بلند است و در کشف و رهگیری اهداف مورد نظر توانمندی های خوبی دارد و همه مراحل آن را نیروهای بومی و علمی کشور طراحی و تولید کرده اند در 29 فروردین 1394 و در سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران از آن رونمایی شد و در حضور وابستگان خارجی که در مراسم حضور داشتند از مقابل جایگاه رژه رفت که این کار موجب تعجب همگان شد.

پدافند هوایی, روز صنعت دفاعی, سامانه باور 373, شکارچی آسمان امناین مسئله کارشناسان نظامی دنیا را وادار به واکنش و اظهار نظر درباره این سامانه کرد که به رغم این کارشناسان سامانه موشکی " باور 373 " ایرانی بسیار پیشرفته تر از " اس300 "روسی است. با طراحی، ساخت و تولید انبوه پروژه "باور 373 "، در آینده ای نزدیک صاحب سامانه ای خواهیم شد که برتر از پیشرفته ترین سامانه های روز جهان مانند " اس 300 " و " پاتریوت " خواهد بود. در پروژه " باور 373 " بسیار تلاش شده است با توجه به تغییر تهدیدات به سامانه ای دست پیدا کنیم که علاوه بر تاکتیکی بودن، پاسخگوی تهدیدات در کوتاه برد، میان برد و بلندبرد باشد.


سامانه "باور 373 " از هر لحاظ پیشرفته تر از سامانه های همچون " اس 300 " بوده اما نکته قابل توجهی که این سامانه را از بقیه متمایز می کند " توانایی حمل و شلیک " انواع موشک ها در بردهای متفاوت است به گونه ای که اگر " اس 300 " در برخی موضوعات خلأ داشت، در طرح بومی این سامانه، این خلأ ها برطرف شده و طراحی مفهومی بسیار خوبی روی آن انجام گرفته و در همین راستا " وزارت دفاع " در خصوص موشک های آن نیز پیش بینی کرده که این سامانه با دو یا سه نوع موشک در لایه های متفاوت بتواند وارد عمل شود که با نگاهی به قابلیت های " باور 373 "، دقیقا مشخص می شود که در طراحی این سلاح دفاعی، قابلیت های برتر سامانه های مشابه ساخته شده در جهان مورد مطالعه دقیق قرار گرفته و در نتیجه سامانه ای با امکانات متنوع از نظر مأموریتی پدید آمده که به طور خاص در مقایسه با سامانه " اس 300 " مورد سفارش ایران، " باور 373 " توانایی درگیری با اهداف متنوعی را دارد که این به علت ماهیت مختلف تهدیدات پیش روی ایران در قیاس با روسیه است.

سامانه باور 373, پدافند هوایی, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امن** باوری که در نیروهای مسلح باور شد

بعد از اینکه نخستین نمونه از سامانه پدافند هوایی ایرانی رونمایی شد مسئله مطرح انتخاب نامی مناسب برای این سامانه بود البته در ابتدا برخی ها به آن سامانه " اس 300 " ایرانی می گفتند که این کار اشتباه بود چرا که این سامانه از " اس 300 " پیشرفته تر است و به همین علت کار انتخاب نام برای پداهند ایرانی را سخت کرد تا این که قرار شد تا این سامانه را با نام سامانه " باور 373 " معرفی کنند که در همین راستا امیر " فرزاد اسماعیلی " فرمانده قرارگاه " پدافند هوایی خاتم الانبیا " در خصوص نام سامانه بومی جایگزین " اس 300 "، گفت: نام سامانه بومی "باور 373 " از القاب " رسول الله " (صلوات الله علیه وآله) در حروف ابجد بوده و " باور " نیز یعنی ما باور داریم که این کار انجام می شود.

روز صنعت دفاعی, پدافند هوایی, سامانه باور 373, شکارچی آسمان امن** سامانه موشکی " S300 " یار کمکی " باور 373 " در دفاع از ایران

" S300 " یک سامانه موشکی سطح به هوای دوربرد و خودکششی با ویژگی استفاده در تمامی ارتفاع هاست که در اواخر دهه 1970 توسط کمپانی همکاری های صنعتی " آلماز " برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد. مدل های متفاوت این موشک در نام گذاری ناتو با نام های " سام 10 "، " سام 12 " و " سام 20 " شناخته می شوند.

نخستین مدل این موشک با نام " S300-P " برای اولین بار در سال 1979 در شوروی عملیاتی شد، هرچند تکامل آن از سال 1969 به منظور ساخت موشک سطح به هوایی با برد 75 کیلومتر که هم در نیروی زمینی و هم در نیروی دریایی استفاده شود، شروع شده بود. این موشک در ابتدا برای رهگیری هواپیماها و موشک های کروز ساخته شده و بعدها توانایی رهگیری موشک های بالستیک نیز به آن افزوده شد.

پدافند هوایی, سامانه باور 373, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امناز جدیدترین مدل های این سامانه می توان به سامانه " S300-PMU " اشاره کرد که یکی از پیشرفته ترین موشکهای زمین به هواست و توانایی آن را دارد تا اهدافی واقع در ارتفاع حداکثر 27 کیلومتری را منهدم سازد.


این سامانه توانایی پیگیری همزمان 100 هدف و درگیری همزمان با 12 هدف را دارد. زمان آماده سازی آن حدود 5 دقیقه و موشکهای آن از نوع انبارشونده است که مانند مهمات معمولی نیاز به هیچگونه نگهداری در مدت عمر مفید خود ندارند.

اما نکته مهمی باید مورد توجه قرار بگیرد همان طور که گفته شد ویژگی " باور 373 " از سامانه های مشابه مانند " اس 300 " بسیار بیشتر است و همین امر موجب می شود تا بتوان عنوان یار کمکی را به سامانه " اس 300 " برای کمک به " باور 373 " برای در دفاع از ایران و امن کردن آسمان کشور داد.

سامانه باور 373, پدافند هوایی, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امن** رونمایی از " باور 373 " در " روز صنعت دفاعی "

31 مرداد در تقویم چند سالی به عنوان " روز صنعت دفاعی " نامگذاری شده که علت آن هم این است " وزارت دفاع و پشتیبانی " نیروهای مسلح در چنین روزی تشکیل شده و برای همین زمانی مناسب هم برای تجلیل از برخی نفرات نخبه در امور نظامی است و هم در این روز از توانمندهای این وزارتخانه رونمایی می شود و برگ زرین دیگری بر اقتدار ایران اسلامی درخشش پیدا می کند.

پدافند هوایی, سامانه باور 373, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امنتاکنون در " روز صنعت دفاعی " دستاوردهای بزرگی همچون " جنگنده صاعقه 2 "، بالگردهای تولید داخل کشور، انواع پهبادها و انواع قایق های تندرو که توسط جوانان ایران طراحی و تولید شده بود رونمایی شد اما بی شک یکی از پرافتخارترین این روزها را می توان " روز صنعت دفاعی " کشور دانست چرا که در این روز از نخستین سامانه پدافندی ایران با نام " باور 373 " رونمایی شد که ایران را در عرصه بین المللی یک گام دیگر به جلو حرکت داد البته در کنار این دستاورد از " نخستین موتور توربوجت " در داخل کشور ساخته شده رونمایی شد که گام بزرگی در صنعت هوایی کشور محسوب می شود.

پدافند هوایی, سامانه باور 373, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امن


پدافند هوایی, روز صنعت دفاعی, سامانه باور 373, شکارچی آسمان امن


پدافند هوایی, سامانه باور 373, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امن


پدافند هوایی, سامانه باور 373, روز صنعت دفاعی, شکارچی آسمان امناکنون با توجه به دستاوردهای که جمهوری اسلامی ایران در زمینه نظامی تولید کرده جایگاهش بیش از پیش ارتقا خواهد یافت و باید منتظر ماند و دید در سالهای آینده جوانان انقلابی ایران دست به چه کار عظیمی خواهند زد .

برای دیدن فیلم رونمایی ار دستاوردهای روز صنعت دفاعی اینجا کلیک کنیدنقل از از امین ملکیان

فیلم هیجانی باور نکردنی بر فراز آسمان زریوار و تصاویر

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :