واحد زایمان بدون درد در بیمارستان امام(ره) اهواز راه اندازی شد

تاریخ انتشار پست : 1395-5-13 دسته :
امکان ایجاد زایمان بدون درد دَر بیمارستان مهدیه

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: واحد زایمان بدون درد در این بیمارستان راه اندازی شد.

سرپرست مرکز, خوزستان, راه اندازی, واحد زایمان بدون درد بیمارستان امامره اهواز اندازی

سرپرست مرکز, خوزستان, راه اندازی, بدون درد, کامبیز معصومی, آموزشی درمانی, بیمارستان امام, واحد زایمان
به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، دکتر کامبیز معصومی با اشاره به راه اندازی واحد زایمان بدون درد در بیمارستان امام(ره) اهواز اظهار کرد: شاید با این عبارت مواجه شده باشید "زایمان طبیعی بدون درد". این در حالی است که برای بسیاری از ما زایمان طبیعی تداعی کننده ساعت ها درد کشیدن و در انتظار تولد فرزند ماندن است.

وی ادامه داد: قرن ها مادران نوزادان خود را به دو شکل طبیعی و سزارین به جهان می آوردند. امروزه روشی برای انجام زایمان طبیعی ابداع شده است که طی آن سعی می شود مادر بدون تحمل درد زیاد، نوزاد خود را به جهان بیاورد. این روش، زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال است.

معصومی افزود: زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال و ورود داروی ضددرد از طریق لوله ای نازک به قسمتی از بدن مادر انجام می شود. این نوع بی حسی، درد قسمت تحتانی بدن را از بین می برد.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: این نوع بی حسی، درد مداوم در قسمت تحتانی بدن مادر را کاهش می دهد و این امکان را به فرد می دهد که در وضعیت هوشیاری درد خود را احساس نکند و شاهد تولد فرزند خود باشد.

معصومی خاطرنشان کرد: اگر خانم بارداری بخواهد نوزاد خود را با بی حسی اپیدورال به جهان بیاورد، داروهای ضد درد با تشخیص متخصص بیهوشی به مادر تزریق می شود. استفاده از این روش اگرچه ترس بسیاری از مادران را برای تحمل دردهای زایمان طبیعی از بین می برد، اما لازم است متخصص بیهوشی و متخصص زنان خبره ای برای این کار حین زایمان حضور داشته باشند.

وی بیان داشت: داروهای بی حسی پیام دردی که از نخاع به طرف مغز می روند را از بین می برند. استفاده از این روش برای کاهش درد زایمان طبیعی در کشورهای پیشرفته بسیار رایج است و بسیاری از زنان اقدام به زایمان طبیعی با این روش می کنند.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز تصریح کرد: بعد از تزریق دارو، مادر با تحمل کم ترین درد حاصل از انقباضات رحمی و خروج نوزاد از رحم می تواند خاطره خوبی از زایمان خود داشته باشد. البته لازم است در حین زایمان، مادر تنفس عمیق از طریق بینی داشته باشد و هر خانم بارداری می تواند در هر مرحله از مراحل زایمان، درخواست بی حسی اپیدورال داشته باشد.

معصومی افزود: از مزایای استفاده از بی حسی اپیدورال در زایمان طبیعی علاوه بر کاهش درد می توان به کاهش فشار خون به خصوص در مادران باردار دارای فشار خون بالا، هوشیار بودن مادر و احساس تولد نوزاد و ارتقای سلامت مادر و نوزاد با روی آوردن به زایمان طبیعی اشاره کرد.

وی اذعان داشت: در واقع بیشترین دلیل روی آوردن به سزارین علاوه بر موارد خاص که به تجویز پزشک می رسد، ترس مادر از تحمل درد زایمان طبیعی است. عمل سزارین عوارض زیادی را می تواند به دنبال داشته باشد و طبیعتا مدت زمان ماندن مادر در رختخواب برای استراحت پس از زایمان بیشتر خواهد بود.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: در مادرانی که دارای فشار خون بالا هستند و معمولا برای انجام زایمان طبیعی با مشکل رو به رو می شوند، استفاده از این روش می تواند به کاهش فشارخون کمک کند.

راه اندازی واحد کاردرمانی بیمارستان 22 بهمن

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :