بحران کم آبی و برنامه ریزی در راستای کاهش سطح زیرکشت محصولات

تاریخ انتشار پست : 1395-9-21 دسته :

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از کشاورزان خواست کشت محصولات با نیاز آبی بالا را محدود کنند.

بحران کم آبی و برنامه ریزی در راستای کاهش سطح زیرکشت محصولات

بحران, کم آبی, کرمانشاه, کاهش

به نقل از طاها پخش از طاها پخش معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کم در راستای پیشگیری از صادرات آب مجازی به خارج از استان و حتی خارج از کشور در برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه قرار
علی چاله چاله با اشاره به جدی بودن بحران کم آبی، بر لزوم برنامه ریزی در راستای کاهش سطح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا تاکید و اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی به دنبال کاهش سطح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا هستیم.

چاله چاله گفت با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، قطعاً کشاورزان استان با مشکل کم آبی مواجه خواهند شد و همین مسئله اهمیت محدود کردن کشت های با نیاز آبی بالا از سوی کشاورزان را نشان می دهد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از محصولاتی مثل سیب زمینی، ذرت، برنج و... به عنوان محصولات با نیاز آبی بالا یاد و اظهار کرد: کشت این نوع از محصولات به علت آب بر بودن آنها توصیه نمی شود.

چاله چاله برنامه ریزی برای جایگزینی کشت هایی مثل کلزا را به جهت نیاز آبی کم و اهمیت آنها در ایجاد خودکفایی در تامین نیاز کشور به روغن حائز اهمیت دانست و افزود: توسعه این کشت ها علاوه بر مدیریت منابع آبی می تواند در بالا رفتن ضریب خوداتکایی روغن اثرگذار باشد.

چاله چاله با اشاره به برنامه ریزی برای توسعه کشت محصولات اقتصادی مثل زعفران در راستای ایجاد ارزش افزوده و درآمدزایی بیشتر گفت: اگرچه این نوع محصولات از نظر عملکرد در واحد سطح خیلی شاخص نیستند، اما به علت ارزش افزوده بالا و درآمدزایی بیشتر توجه به کشت آنها ضرورت دارد. ضمن اینکه کشت این نوع محصولات به جهت پایین بودن نیاز آبی آنها نقش مهمی در مدیریت منابع آبی در شرایط کنونی که با محدودیت منابع آبی مواجهیم، خواهد داشت.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :