فیلم گپی کوتاه و خواندنی با نویسنده کتاب «من ایرانم»

تاریخ انتشار پست : 1395-9-22 دسته :

بدخشانی گفت: کاش به کودکانمان بیاموزیم که رویاهای بزرگ داشته باشند؛ بپرسند، بخوانند و هر زمانی که دم زدند خفه شان نکنیم!

گپی کوتاه و خواندنی با نویسنده کتاب «من ایرانم» + فیلم

حوزه افغانستان, دانشجوی فلسفه, من ایرانم, نویسنده کتاب, غفران بدخشانی

به نقل از خبرنگار طاها پخش ، دانشجوی مقطع دکترای فلسفه در پژوهشگاه اخلاق و فناوری دانشگاه دلفت آمستردام هلند است و نامش «غفران بدخشانی!» با او به گفتگویی کوتاه می نشینم؛ به گفته خودش از 11 سالگی کشورش افغانستان را ترک کرده است یک سال در روسیه بوده و پس به انگلیس رفته و تا پایان لیسانس در این کشور مانده است و اکنون در هلند مشغول تحصیل در مقطع دکتراست.

ادبیات را دوست دارد و می گوید پیوندش با مردم هلند هم از همین جهت است. در هلند در حوزه ادبیات کودکان مشغول به فعالیت است. مردم هلند را مردمانی کتابخوان و کتاب دوست معرفی می کند که شبها به هنگام خواب برای کودکانشان کتاب می خوانند.

کودکان هلندی را اینگونه می شناسد که در کودکی برایشان کتاب خوانده اند و با کتاب بزرگ شده اند؛ به همین علت به محض آموزش الفبا، شیرین ترین چیزی که می تواند در دسترسشان قرار گیرد و آرامشان کند، کتاب است. کتابی که بتواند با داستان های کوتاه پرسش گری ها و کنجکاوی های کودکانه شان را پاسخ گوید.

غفران بدخشانی می گوید کاش ما نیز می توانستیم با همین روش به کودکانمان بیاموزیم که رویاهای بزرگ داشته باشند. باید به کودکان افغانستان بیاموزیم که بپرسند، بخوانند و هر زمانی که دم زدند خفه شان نکنیم!

وی اینگونه ادامه می دهد که ما خودمان شاید در گذشته توانایی «نه» گفتن را نداشتیم؛ اما لازم است اکنون و از ابتدا این را به کودکانمان بیاموزیم!

بدخشانی می گوید: خوشبختانه ما در زبانمان آواره نشده ایم. فقط از مرزی به مرز دیگر مهاجرت کردیم. اما بدا به حال کسانی که هویت و حتی زبان مادریشان را گم کرده اند.

این نویسنده افغانستانی آرزو می کند که کاش نسل جوان و آینده ساز افغانستان یکبار هم شده نژادپرستی را کنار گذاشته و این توان را در خود ایجاد کند که مصاحبه را وسیله ای برای پیوستن به یک قالب قرار دهد.

این دانشجوی مقطع دکترای فلسفه همچنین در راه آشتی کودکان و نوجوانان مهاجر افغانستانی با ادبیات مادریشان آثاری چون «موسم خموش»، «بهار بیداری»، «پایان یک سکوت»، «من ایرانم» را نگاشته و می گوید چند کتاب دیگر نیز در حال تدوین دارد.لینک دانلود

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :