محدودیتی پیش روی توسعه مناسبات تهران و مینسک وجود ندارد

تاریخ انتشار پست : 1395-9-22 دسته : سیاسی

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه بلاروس از جایگاه ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، گفت: تهران از تقویت مناسبات و ارتقاء سطح همکاری ها با مینسک حمایت می کند و هیچ محدودیتی پیش روی توسعه روابط دو کشور وجود ندارد.


به نقل ازطاها پخش گروه طاها پخش ، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در دیدار «ویتالی ووک» وزیر صنایع جمهوری بلاروس، سفر رییس جمهور این کشور به تهران که در آینده انجام خواهد شد را سفری مهم ارزیابی کرد و گفت: کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور زمینه ایجاد توافقات و اسناد همکاری دو کشور را برای این سفر فراهم کند.

جهانگیری, وزیر صنایع بلاروس, تهران و مینسکمعاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه ایران و بلاروس از زمینه های همکاری متعددی در بخش های متفاوت برخوردار هستند، گفت: بلاروس در زمینه صنعت و کشاورزی از توانمندی خوبی برخوردار است و ایران نیز دارای تجربیات و توانمندی های فراوان در زمینه صنعت، نفت، گاز و پتروشیمی است که توجه به این زمینه ها می تواند بستر توسعه همکاری ها میان دو کشور را مهیا کند.

وی ضرورت رفع موانع همکاری های بانکی میان دو کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از مهم ترین موانع بر سر راه توسعه مناسبات تجاری میان دو کشور موانع بانکی است که انتظار داریم کمیسیون مشترک همکاری های ایران و بلاروس موانع پیش رو از جمله موانع بانکی را شناسایی و راهکارهای رفع آن را بررسی کند.

جهانگیری با یادآوری اینکه بلاروس در دوران تحریم ها روابط صمیمانه ای با ایران داشت تصریح کرد: تهران در دوران پساتحریم علاقمند است همکاری های خود را با کشورهای دوست همچون بلاروس افزایش دهد و امیدوارم مذاکرات شما با وزرای ایرانی به نتایج مطلوبی در گسترش مناسبات فیمابین منجر شود.

وزیر صنایع جمهوری بلاروس هم در این دیدار ضمن ابلاغ سلام نخست وزیر این کشور به معاون اول رییس جمهور کشورمان، موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی و برجام را تبریک گفت و افزود: این دستاورد نتیجه شایستگی مدیران جمهوری اسلامی ایران و صبر و شکیبایی ملت این کشور است.

ویتالی ووک عدم وجود موانع سیاسی در جمهوری اسلامی ایران و بلاروس و اراده مسئولین دو کشور برای توسعه همکاری ها را زمینه ای مناسب برای تقویت روابط و ارتقاء سطح مناسبات ارزیابی کرد و گفت: بلاروس در دوران سخت تحریم ها، در کنار جمهوری اسلامی ایران بود و هم اکنون نیز علاقمند است در دوران پساتحریم همکاری های خود را با ایران افزایش دهد.

وی با اشاره به مذاکرات خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در خصوص بررسی زمینه های همکاری میان دو کشور اظهار داشت: با همتای ایرانی خود نقشه راه همکاری های اقتصادی دو کشور را بررسی کردیم و این نقشه راه به عنوان سندی کلیدی برای همکاری های تهران و می نسک محسوب می شود.

وزیر صنایع جمهوری بلاروس از علاقه مندی کشورش برای توسعه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های متفاوت از جمله در بخش نفت خبر داد و گفت: بلاروس آمادگی دارد با ایران در خصوص پالایش نفت و صادرات محصولات پتروشیمی همکاری کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :