پنج وجهی ریسک گریزی در بورس تهران

تاریخ انتشار پست : 1395-9-23 دسته : اقتصادی

نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با افت حدود 12 واحدی همراه شد. دیروز شاخص کل در ساعات ابتدایی معاملات تحت تاثیر معاملات مثبت شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس وارد کانال 81 هزار واحدی شد اما غلبه فضای احتیاطی در ادامه روند شاخص را نزولی کرد.


روزنامه دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با افت حدود 12 واحدی همراه شد. دیروز شاخص کل در ساعات ابتدایی معاملات تحت تاثیر معاملات مثبت شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس وارد کانال 81 هزار واحدی شد اما غلبه فضای احتیاطی در ادامه روند شاخص را نزولی کرد.

بازار بورس به نظر می رسد ابهام در پایداری قیمت های جهانی، ریسک موجود درخصوص توقف نمادها، هزینه فرصت سرمایه گذاران به علت P/ E بالای بازار، نزدیک شدن به زمان شروع به کار رئیس جمهور جدید آمریکا و همچنین افزایش ریسک خرید با فشار فروش حقوقی ها 5 عامل افزایش ریسک گریزی معامله گران در بازار سهام است.

P/ E بازار سهام و هزینه فرصت سهامداران

یکی از عواملی که این روزها زمینه ساز افزایش ریسک گریزی سرمایه گذاران شده است، بالا بودن نسبت P/ E (نسبت قیمت به درآمد) در بورس تهران است. این نسبت که به نوعی نشانگر انتظارات سهامداران از سودآوری آینده شرکت ها است، در حال حاضر برای کل بازار حدود 7 است. حتی در برخی شرکت های بورسی شاهد P/ Eهای بالای 7 هستیم. بر این اساس زمانی سرمایه گذاری در قیمت های کنونی برای سهامداران به صرفه خواهد بود که یا نگاهی بلندمدت بر معاملات بازار سهام حاکم باشد یا رشد سودآوری شرکت ها از سرعتی برخوردار باشد که زمینه تعدیل نسبت قیمت به درآمد را فراهم کند. در این میان عدم نرخ های جالب در بازارهای کم ریسک تر مزید بر دلیل شده است. این موضوع عاملی برای افزایش تردید سهامداران برای ورود به بازار سهام شده است. به عبارت دیگر سرمایه گذاران با مدنظر قراردادن هزینه فرصت دارایی خود، ریسک ورود به بورس را بالا ارزیابی می کنند.

سایه توقف های بورسی بر سر بازار

از دیگر عوامل افزایش ریسک گریزی فعالان بازار سهام، توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی بنگاه های اقتصادی است. بررسی های «دنیای اقتصاد» از آخرین حالت نمادهای متوقف نشان می دهد تا تاریخ 22 آذرماه، در میان 327 شرکت حاضر در تابلوی معاملاتی بورس تهران، 70 شرکت با توقف نماد معاملاتی مواجه هستند. درست است که توقف نمادهای معاملاتی در بازار سهام یکی از بدیهی ترین اتفاقات روزمره در تمامی بورس های مطرح جهان است، اما یکی از مشکلاتی که همواره سهامداران را با بلوکه شدن نقدینگی مواجه می کند، توقف های طولانی مدت و عدم پیش بینی از موعد بازگشایی این نمادها است. خطری که همواره سرمایه سهامداران خرد بازار را با تهدید جدی مواجه می کند.

پایداری بازارهای جهانی در ابهام

دیروز با باز شدن بازارهای جهانی توافق کشورهای عضو اوپک با کشورهای غیراوپک تاثیر خود را نشان داد. این تاثیر موجب شد قیمت هر بشکه نفت برنت (ساعت 14 روز دوشنبه) برفراز 57 دلار بایستد. بر این اساس بعد از آنکه اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفتی توانستند بعد از گذشت 8 سال برای کاهش عرضه و همچنین حمایت از قیمت ها، به اولین توافق برای کاهش تولید دست یابند، سیگنال های مثبت به بازار مخابره شد و نفت را به بالاترین سطح قیمت در یک و نیم سال اخیر (بالاترین رقم از جولای 2015) رساند. در این میان با توجه به رابطه مستقیم قیمت نفت با فلزات پایه به علت استفاده از ترکیبات نفتی و گازی در تولید این مواد، طبیعتا باید شاهد افزایش قیمت این محصولات باشیم.

با این وجود دیروز تا حدودی شاهد تعدیل قیمت ها در بازارهای جهانی بودیم. بر این اساس قیمت هر تن مس به زیر سطح 5800 دلار رسید و روی نیز قیمت های زیر 2700 دلار (در هر تن) را تجربه کرد. کامرزبانک نیز دیروز در نقل ازی نوشت: «به نظر می رسد قیمت فلزات در بازارهای جهانی ادامه داشته باشد. طبق نقل از S&P Global فلزات صنعتی در ماه نوامبر بیشترین رشد ماهانه در 26 سال اخیر را ثبت کردند. این در حالی است که حالت بنیادی متناسب با قیمت ها تغییر نکرده است.»

این تحلیل می تواند تاییدی بر حاکمیت سفته بازی چینی ها در بازار و به تبع آن افزایش قیمت کالاهای اساسی باشد. چین همواره به عنوان یکی از بازیگران اصلی بازارهای جهانی مورد رصد فعالان اقتصادی بوده است. این در حالی است که حالت این کشور نیز تا حدود زیادی نگران کننده به نظر می رسد. این کشور بعد از یک رشد اقتصادی پرشتاب وارد مرحله ای شده است که به اعتقاد کارشناسان دیگر نمی تواند رشد سریع خود را ادامه دهد. در حال حاضر دولت چین با پمپاژ پول به اقتصاد قصد دارد رشد فعلی را تا حدودی به صورت ظاهری حفظ کند. در این میان با وجود اینکه بخشی از تقاضای این کشور حفظ شده، اما بخشی از این تقاضا به صورت غیر واقعی و به سبب افزایش سفته بازی در بازارهای این کشور شکل گرفته است. این موضوع که خود تا حدود زیادی نشان از عدم تناسب رشد قیمت ها با حالت واقعی این بازارها دارد، یک ریسک دیگر حاکم بر بازار سهام کشور است.

نقشه های ترامپ برای برجام

کمتر از یک ماه و نیم به ورود ترامپ به کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا باقی مانده است. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از همان ابتدا نگرانی هایی را درخصوص برجا ماندن توافق به وجود آورد. چندی پیش نیز نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» با اشاره به اظهارات ضد و نقیض دونالد ترامپ درخصوص برجام که گاهی خواستار برچیده شدن این توافق و گاهی نظارت شدید بر آن شده، سرنوشت برجام در دولت جدید آمریکا را در هاله ای از ابهام ارزیابی کرد. این امر سبب شده تا سرمایه گذاران با یک تردید در دوراهی سیاست های ترامپ قرار گیرند.

دونالد ترامپ پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در جریان سخنرانی ها و مناظرات خود جزئیاتی درباره سیاست هایش در صورت ورود به کاخ سفید ارائه کرد و وعده هایی داد. حال به نظر می رسد اخذ هر گونه تصمیمی از سوی فعالان اقتصادی جهان مشروط بر این است که رئیس جمهوری جمهوری خواه آمریکایی ها به چه میزان قصد و توانایی اجرایی کردن شعارهای انتخاباتی خود را دارد. برخی سخنان ترامپ را تنها وعده هایی می دانند که قرار نیست اجرایی شود و برخی دیگر بر این اعتقادند که وی برای انتخاب شدن در دور دوم ریاست جمهوری باید شعارهای داده شده را اجرایی کند. در این خصوص اگر ترامپ در مورد برجام پایبند نباشد، ریسک دیگری نیز از این منظر سهامداران را تهدید خواهد کرد.

فروش حقوقی ها

یکی دیگر از موضوعاتی که ریسک حضور سهامداران در بورس تهران را افزایش داده است، افزایش فروش از سوی معامله گران حقوقی است. این معامله گران با توجه به نیاز خود به نقدینگی طی معاملات روزهای اخیر به فروش سهام روی آورده اند. سهامداران حقوقی همواره زودتر از سهامداران حقیقی به اتفاقات واکنش نشان می دهند. از این رو فروش این سهامداران موجب شده سهامداران خرد با یک هراس و نگرانی معاملات را رصد کنند.

آمار معاملات روز دوشنبه

نماگر بورس تهران معاملات روز دوشنبه را با افت اندک 12 واحدی (معادل 01/ 0 درصد) به پایان رساند و در سطح 80 هزار و 914 واحدی متوقف شد. روز گذشته (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) شاهد دادوستد 856 میلیون سهمی در حدود 46 هزار نوبت معاملاتی بودیم تا ارزش کل معاملات این روز بازار سهام حدود 201 میلیارد تومان بالغ شود. شاخص کل بازار سهام که در ابتدای معاملات دیروز وارد سطح 81 هزار واحدی شده بود، در نیم ساعت پایانی به کانال 80 هزار واحدی بازگشت و این فرضیه را تایید کرد که به لحاظ تکنیکالی کانال 81 هزار واحدی برای شاخص کل نقش مقاومتی دارد.

دیروز معاملات منفی شرکت های ایران خودرو، مخابرات ایران و سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین باعث شد تا شاخص کل در مسیر نزولی به کار خود پایان دهد. در مقابل نماد معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت تهران مانع از افت بیشتر تپیکس شد. عنوان بیشترین افزایش قیمت در این روز به ترتیب به نام نماد معاملاتی شرکت های معدنی املاح ایران، زغال سنگ نگین طبس، صنایع خاک چینی ایران و سیمان صوفیان ثبت شد. در مقابل نماد معاملاتی شرکت های قند مرودشت، درخشان تهران، نیرو محرکه و سیمان هرمزگان بیشترین کاهش قیمت دوشنبه بورس را تجربه کردند.

منبع : برترینها

پنج وجهی ریسک‌ گریزی در بورس تهران - برترین ها www.bartarinha.ir/fa/.../پنج-وجهی-ریسک‌-گریزی-در-بورس-تهران 10 mins ago - پنج وجهی ریسک‌ گریزی در بورس تهران. نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با افت حدود 12 واحدی همراه شد. دیروز شاخص کل در ساعات ... هرلحظه، پنج وجهی ریسک‌ گریزی در بورس تهران harlahze.com/اخبار.../پنج-وجهی-ریسک-گریزی-در-بورس-تهران Rating: 18% - ‎9 reviews 10 mins ago - نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با افت حدود 12 واحدی همراه شد دیروز شاخص کل در ساعات ابتدایی معاملات تحت تاثیر معاملات مثبت ... بازار بی ابزار | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/29565196 - 1 day ago - پنج وجهی ریسک گریزی در بورس. دنیای اقتصاد – فاطمه اسماعیلی: نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته با افت حدود 12 واحدی همراه شد. الف - علل ریسک‌ گریزی در بورس تهران alef.ir/vdcc01q1m2bqp18.ala2.html?353347 علل ریسک‌ گریزی در بورس تهران ... کاهش ریسک پذیری در بازار سهام .... در روز شنبه سه نماد «خودرو»، «وغدیر» و «وپاسار» در مجموع و حدود ۱۱۵ واحد، بیشترین تاثیر ... [PDF]ﺑﺴﻤﻪ ﺗﻌﺎﻟﻲ - سازمان بورس و اوراق بهادار www.seo.ir/Upload/Editor/files/Kargozaran/.../11030064.pdf Nov 20, 2010 - ﻫﺎي ﻛﺎرﮔﺰاري ﻋﻀﻮ ﺑﻮرس اوراق ﺑﻬﺎدار ﺗﻬﺮان و ﻓﺮاﺑﻮرس اﻳﺮان. ﺑﺎ اﺣﺘﺮام؛ ... رﻳﺴﻚ ﮔﺮﻳﺰ. » و ﻳﺎ. « ﺗﺎ ﺣﺪودي رﻳﺴﻚ ﮔﺮﻳﺰ. » ﻟﺤﺎظ. ﺷﻮد و در ﻧﺘﻴﺠﻪ. اﻣﺘﻴﺎز. ﻧﻬﺎﻳﻲ ﻣﺸﺘﺮي از ﭘﺮﺳﺸﻨﺎﻣﻪ ... دو وﺟﻬﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ. ﺻﺮف ..... از ﻣﻴﺰان ﺗﻮان ﺗﺤﻤﻞ رﻳﺴﻚ ﻣﺸﺘﺮي در ﺳﻪ ﻃﺒﻘﻪ و ﺑﻪ ﺷﺮح زﻳﺮ ﺻﻮرت ﻣﻲ. ﮔﻴﺮد. رکود بازار ، نرخ کدام آپارتمان ها را به زیر قیمت منطقه کشانده است؟ zangekhabar.com/?p=479768 روز گذشته شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات با کاهش 11واحدی بر ... شرایط آپارتمان های زیر قیمت در تهران ... پنج وجهی ریسک گریزی در بورس. [PDF]آشنایی با سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار - اداره کل آموزش بانک ملی ایران https://amoozesh.bmi.ir/UploadedFiles/gFiles/5cf1f5540d5947e.pdf اردیبهشت1345تصویب شد و بورس تهران عمال در سال 1346با ورود سهام بانک. صنعت و معدن و ... آموزش��ی این کتابچه در پنج بخش تهیه ش��ده اس��ت. در بخش اول مزایای ورود .... منظور از سرمایه گذاري، پرداخت وجهی مشخص به همراه پذیرفتن ریسک مشخص. [PDF]ارائه الگوی ذهنی ادراک ریسک سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار تهران jik.srbiau.ac.ir/article_7692_08b2bb7def658000e39c0b4f9d12502... ارائه الگوی ذهنی ادراک ریسک سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار تهران ... چهل و پنج. مولفه در. پنج. مقوله شناسا. یي. گرد. دی. و بر اساس آن پرسشنامه بخش کم ..... ریسک پذیر یا ریسک گریز بودن عامل دیگری است که بر ادراک ریسک سرمایه گذاران اثر گذار است ... [PDF]رویه تحلیل ریسک - شرکت سبد گردان سرآمد https://www.saramadam.com/show.file?mainfile=true...id...1 تا حدودی ریسک گریز. « لحاظ. شود و در نتیجه ... یک سوال دو وجهی است که. صرف ... با توجه به فرم کسب اطالعات و پرسشنامه ارزیابی تحمل ریسک مشتری ... امتیاز مشتری بر اساس پنج معیار توسط .... بهادار با درآمد ثابت و سهام کم ریسک برای این سرمایه. داعش در پالمیرا - 5 - دبلیوخبر wwwkhabar.ir/key/5/داعش-در-پالمیرا ... ◇برد رسانه‌ای مسکو از پالمیرا تا نوژه؛ شریک راهبردی تهران در همدان چه می‌کند؟ .... پنج وجهی ریسک‌ گریزی در بورس تهران · ◇ کاظمی، سرمربی همزمان دو تیم لیگ ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :