راهکار نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران

تاریخ انتشار پست : 1395-9-23 دسته : اخبار اجتماعی

چندی است سلسله نشست های «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا» با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید دانشگاهی و اصحاب رسانه در دبیرخانه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.

خبرآنلاین: چندی است سلسله نشست های «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا» با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید دانشگاهی و اصحاب رسانه در دبیرخانه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.

آلودگی هوادر نشست قبلی برنامه های شهر مکزیکوسیتی برای مهار آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفت که اهم آنها عبارت بود از: توسعه حمل و نقل عمومی با تاکید بر مترو، ایجاد سامانه گسترده BRT، ترویج دوچرخه سواری، کاهش زمان تست آلایندگی خودروها، نوسازی تاکسی ها و خروج کارخانه های آلاینده از شهر. در نشست امروز نیز حالت لندن و نیویورک به عنوان دو کلانشهر جهانی در زمینه آلودگی هوا مورد بررسی و پایش قرار گرفت.

دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در این نشست با اشاره به عملکرد شهر لندن در حوزه مهار آلودگی هوا گفت: این شهر با جمعیت 8 میلیون و 674 هزار نفری یکی از مناطق پرجمعیت اروپایی به حساب می آید و با توجه به صنعتی بودن این شهر، از نیمه های قرن بیستم مهار آلودگی های زیست محیطی در این شهر در اولویت قرار گرفت به نحوی که در سال 1956 لایحه هوای پاک در پارلمان این کشور تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه بر طبق این قانون سوزاندن زغال سنگ در منازل محدود شد، افزود: همچنین کارخانه ها نیز از درون شهر به بیرون منتقل شدند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در قوانین جدید افرادی که قصد دارند با خودروی شخصی به نقاط مرکزی لندن وارد شوند باید عوارض پرداخت کنند گفت: این عوارض به حدی سنگین است که اغلب شهروندان لندن را مایل به استفاده از حمل و نقل عمومی کرده است؛ ضمن آنکه این شهر تحت نظارت برنامه های اتحادیه اروپایی مقررات بسیار سختی در زمینه تولید خودرو با سوخت پاک اعمال می کند و تعویض وسائل نقلیه با آلایندگی بالا را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری در ادامه این نشست به حالت نیویورک اشاره کرد و گفت: داستان مرگ چند ده نفر در مه دود سال 1963 در این شهر که بر اثر وارونگی هوا پدید آمده بود منجر شد تا کنگره آمریکا لایحه هوای پارک را به تصویب برساند که در نهایت این قانون به تاسیس سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) منتج شد.

دکتر طباطبایی گفت: بر طبق قوانین آمریکا هیچ راننده ای حق ندارد در نزدیکی مدارس خودروی خود را بیش از یک دقیقه بدون حرکت روشن نگاه دارد و در صورت نقض این قانون مجبور به پرداخت 350 دلار جریمه خواهد شد.

نائب رئیس هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه از سال 2005 خودروهای دیزلی مجبور شدند از سوخت جدید با گوگرد اندک استفاده کنند که اغلب خودروهای مدارس را نیز شامل می شد، گفت: با تسهیل حمل ونقل عمومی در سال های گذشته میل به خرید اتومبیل شخصی در میان ساکنان نیویورک نسبت به سال 2007 نزدیک به 23 درصد کاهش نشان می دهد و دی اکسیدگوگرد تولیدی خودروها نیز نسبت به سال 2008 بیش از 69 درصد کاهش پیدا کرده است.

این متخصص مباحث شهری با تاکید بر اینکه امروز نیویورک بزرگترین ناوگان اتوبوسرانی هیبریدی آمریکا را به خود اختصاص داده ، گفت: تاکسی های هیبریدی نیز به بخشی از بدنه حمل و نقل عمومی این شهر تبدیل شده به طوری که بیش از 2 هزار تاکسی هیبریدی امروز در این شهر مشغول به فعالیت هستند.

طباطبایی با بیان اینکه تاریخ نشان داده است آلودگی هوا می تواند تبدیل به یک بحران جدی برای سلامت بشر شود، گفت: حادثه دره میوز در بلژیک، دونورا پنسیلوانیا و از همه مهمتر فاجعه دسامبر سال 1952 در لندن که در عرض یک هفته چند صد نفر کشته شدن نشان می دهد اگر امروز به دنبال رفع آلودگی هوا نباشیم نهایتا در اشتباهات خودمان غرق خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه قانون گذاری های زیست محیطی در ایران نوپا و اغلب ناکارآمد است، گفت: این امیدواری وجود دارد که در لایحه هوای پاک این نقایص برطرف شود و به طور جامع و مانعی مساله آلودگی هوا با تمامی عللش مورد بررسی قرار گیرد.

منبع : برترینهاراهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران - خبرآنلاین www.khabaronline.ir/detail/611676/.../environment چندی است سلسله نشست های «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا» با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید دانشگاهی و اصحاب رسانه در دبیرخانه ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران - پارسینه www.parsine.com/.../راهکارهای-لندن-و-نیویورک-برای-... به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران؛ در نشست قبلی برنامه های شهر مکزیکوسیتی برای مهار آلودگی هوا مورد بررسی قرار ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/29630114 - راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران. چندی است سلسله نشست های بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران / چندی است سلسله ... porsyar.com/10547099 چندی است سلسله نشست های «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا» با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید دانشگاهی و اصحاب رسانه در دبیرخانه انجمن علمی اقتصاد ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران – الی نیوز elinews.ir › اجتماعی راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران. killuserpro 2 ساعت ... تورم و مهار آن، کمبود آب و مشکلات محیط زیستی است. این در حالی است که ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران - پورتال سیحو seiho.ir/news/344323/ به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران؛ در نشست قبلی برنامه های شهر مکزیکوسیتی برای مهار آلودگی هوا مورد ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران – بیست نیست bistnist.com/.../راهکارهای-لندن-و-نیویورک-برای-مهار-آل... چندی است سلسله نشست های «بررسی راهکارهای جهانی مدیریت آلودگی هوا» با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید دانشگاهی و اصحاب رسانه در دبیرخانه ... جی نیوز - راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران jnews.jamaran.ir/news/id/1799703 راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران. گردآوری جی نیوز : . به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران - خبر گزاری ایرسا www.irsanews.com/105090 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران؛ در نشست قبلی برنامه های شهر مکزیکوسیتی برای مهار ... راهکارهای لندن و نیویورک برای مهار آلودگی هوای تهران - آکا www.akairan.com/.../news201612138505482073.htm... به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در نشست قبلی برنامه های شهر مکزیکوسیتی برای مهار آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفت که اهم آنها ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :