شاکی بساطی های کتاب چه کسانی هستند؟

تاریخ انتشار پست : 1395-9-23 دسته : فرهنگی و هنری

مهمترین کسانی که به شیوه فروش کتاب به صورت زیرزمینی اعتراض دارند، نویسنده ها هستند؛ نویسندگانی که در وضعیت معمول 12 درصد از حق فروش آثار به عنوان حق التالیف به آن ها اختصاص دارد.


هنرآنلاین: مهمترین کسانی که به شیوه فروش کتاب به صورت زیرزمینی اعتراض دارند، نویسنده ها هستند؛ نویسندگانی که در وضعیت معمول 12 درصد از حق فروش آثار به عنوان حق التالیف به آن ها اختصاص دارد.

کتابفروشی, کتاب بساطی های کتاب دیگر خیلی وقت است که جزو یکی از مهمترین عناصر فرهنگی این محدوده جغرافیایی به حساب می آیند. شاید که نه، قطعا جاهای دیگری در تهران و شهرهای دیگر سراغ داریم که کسی یا کسانی بساط کتاب می کنند اما حضور مستمر بساطی ها در محدوده انقلاب از آنها شمایلی ساخته است که هیچ باد و طوفانی چهره آنها را تغییر نداده است؛ گرمای تابستان، سرمای زمستان و بساط برچین های شهرداری را می توان از مصادیق این باد و طوفان برشمرد.

باز هم مسئله بساط کتاب

مشغولان به شغل با مسمای "بساطی" کار فرهنگی می کنند یا غیر فرهنگی؟ آن ها خطر به حساب می آیند یا فرصت؟بدیهی است مایی که مخاطب ژورنالیسم ادبی هستیم باید از دریچه ادبیات و فروعات همین مقوله به این موضوع توجه کنیم.

خب در ابتدای امر به نظر کاری عمدتا فرهنگی به حساب می آید:

یک) به این علت که اگر کتاب و کتاب خوانی از مقولات ایجابی فرهنگ به حساب آیند، بعد می توان صاحبان "بساط" را نیز از کارگزاران فرهنگی این امر به حساب آورد.

دو) در سرزمین و زمانه ای که جارچیان فرهنگی، تره هم برای کتاب و کتاب خوانی خرد نمی کنند، بساطی های کتاب به واسطه نحوه فروش بی واسطه شان و پهن کردن سفره ای که کاملا در معرض عموم قرار دارد و خیابان را به معبری فرهنگی بدل می کند، به راحتی جزو مبلغان کتاب و فرهنگ کتاب خوانی قرار می گیرند.

سه) بساطی ها عمدتا کتاب هایی که در کتاب فروشی ها وجود دارد را جزو اقلام فروشی خود نمی دانند. کتاب های موجود در بازار کتاب مغازه ها کتاب های تازه منتشر شده ای است که خیلی از زمان چاپ شان گذشته باشد، یک دهه است و دیگر موارد را نیز می توان در قالب استثنائات قرار داد. از این جهت می توان گفت نه تنها این قشر در کار هم صنف خودشان در فروشگاه های کتاب دخالت نمی کنند بلکه در امر خطیر کتاب فروشی و ترویج آن نیز به آنها کمک می کنند.

اما آیا تمامی ماجرا به همین خصیصه های مثبت ختم می شود؟ به نظر این طور نمی آید. اگر از بحث سد معبر و از این دست مباحث شهری که به ما دخلی ندارد و در تخصص ما هم نیست، بگذریم باید اذعان کنیم که تمام کتبی که در بساط ها به فروش می رود، کتاب هایی هستند که یک قرانش هم جیب ناشر و از آن مهمتر نویسنده اش نمی روند. برای مثال کتاب های هوشنگ گلشیری را مثال می زنیم.

هوشنگ گلشیری و کتاب هایش چند سالی می شوند که دیگر در فروشگاه های کتاب پیدایشان نیست. شاید در این دوره پیدایشان بشود اما آنچه در سال های اخیر شاهدش بودیم این بود که کتاب های این نویسنده را صرفا باید با رجوع به منابع زیرزمینی کتاب تهیه کنیم. در این وضعیت تنها اتفاقی که می افتد این است که آثار گلشیری، همچنان که بسیاری از آثار، به فروش می روند بی آن که منافع مادی آن در جیب کسانی برود که باید برود. با این حساب این بار بیشتر از دیگر موارد محصولات بساطی ها را می توانذیل "میوه ممنوعه" و متفرعاتش بررسی کرد.

سمتِ نویسندگان چه خبر است؟

مهمترین کسانی که به شیوه فروش کتاب به صورت زیرزمینی اعتراض دارند، نویسنده ها هستند؛ نویسندگانی که در وضعیت معمول 12 درصد از حق فروش آثار به عنوان حق التالیف به آن ها اختصاص دارد. این وضعیت معمول البته به شرطها و شروطها بالا می رود؛ از جمله چهره و بنام بودن مولف. یعنی نویسنده ای که شناخته شده است قرار دادش تا 20 یا 25 درصد هم افزایش پیدا می کند که باز هم نوع قرار دادش به این بستگی دارد که کتاب های قبلی اش فروش خوبی داشته یا خیر؟

اما در هر صورت آنچه مشخص است این است که تنها امید نویسنده ها پس از چاپ اثر، فروش کتاب شان است؛ آن هم در صورتی که به چاپ های مجدد برسد.

پس از تجدید چاپ است که سود به زعم مولفان بخور نمیری عاید خالقان اثر می شود. اما پس از بذل عنایت ارشاد به از این دست کتاب ها نویسندگان صرفا می توانند آثارشان را در بساطی های کتاب زیارت کنند. گاه این کتاب ها به چاپ می رسد، منتها با فاصله زمانی بسیار. در این جور موارد بساطی ها به واسطه آنچه که می توان شم فرهنگی خواندش، از نیاز بازار مطالع می شوند و نسخه افست کتاب مورد نظر را وارد بازار کتاب می کنند.

 در این جور موارد بدیهی است که دیگر قصه حسرت خوردن مولفان باقی می ماند، وَ دیگر هیچ.

قصه کتاب هایی که بساط می شود، صاحبان بساط و همین طور مشتریان همیشگی شان دیگر قصه ای کلاسیک به حساب می آید که زیر و بم آن را همه می دانند. بد و خوب ماجرا را نیز به نوعی می توان واکاوی کرد اما اینکه بتوان از آن نتیجه ای گرفت و نهایتا حکم صادر کرد کار هر کسی نیست. دست کم این نتیجه گیری در قد و قواره این نقل از نمی گنجد. شاید معایبی که بر این کار وارد باشد خیلی ها را بر این گمان استوار دارد که برچیدن بساط بساطی ها به نفع جامعه فرهنگی و اصحاب قلم باشد اما نمی ‍توان به این مقوله نیز بی اعتنا بود که در این بازار راکد کتاب و کتاب خوانی، فروشندگان دست فروش به هر ترتیب رونقی به این بازار می دهند که فروشگاه های کتاب نمی کنند و به نظر می آید که از انجام آن نیز قاصرند.

شکل و شمایل فروش آثار در بساط دست فروش ها و بدل کردن عبور و مرور عادی شهروندان به عبور مروری با چاشنی فرهنگی و بنا بر آنچه گفته شد رونق خرید کتاب و کتاب خوانی، مواردی است که نمی توان به سادگی از کنارشان رد شد.

منبع : برترینهاشاکی بساطی های کتاب چه کسانی هستند - بازنشر 24 baznashr24.com/search/?...شاکی+بساطی+های+کتاب... مهمترین کسانی که به شیوه فروش کتاب به صورت زیرزمینی اعتراض دارند، نویسنده‌ها هستند؛ نویسندگانی که در حالت معمول 12 درصد از حق فروش آثار به عنوان حق ... شاکی بساطی های کتاب چه کسانی هستند - دنیای خبر donyaekhabar.com/search/?...شاکی+بساطی+های+کتا... مهمترین کسانی که به شیوه فروش کتاب به صورت زیرزمینی اعتراض دارند، نویسنده‌ها هستند؛ نویسندگانی که در حالت معمول 12 درصد از حق فروش آثار به عنوان حق ... هرلحظه، شاکی بساطی‌های کتاب چه کسانی هستند؟ harlahze.com/.../شاکی-بساطی-های-کتاب-چه-کسانی-ه... هنرآنلاین مهمترین کسانی که به شیوه فروش کتاب به صورت زیرزمینی ... آثار به عنوان حق التالیف به آن ها اختصاص دارد بساطی های کتاب دیگر خیلی ... آخرین اخبار خرید و فروش کتاب - بازدید https://buzdid.ir/tag/خرید-و-فروش-کتاب آخرین اخبار "خرید و فروش کتاب" صفحه ۱ | ۱۱۸ نتیجه (۰٫۰۱۴ ثانیه). سن ورود به جهنم ... شاکی بساطی های کتاب چه کسانی هستند؟ ... لیدرهای بازار ارز چه کسانی هستند؟ قیمت نفت در محدوده 54 تا 55 دلار می ایستد - جستجوگر اخبار تی نیوز tnews.ir/news/e14775963051.html ... نفت محکم بایستد. وی با بیان این که همه نشانه ها حاکی از قیمت های رو به بالا ... ... شاکی بساطی های کتاب چه کسانی هستند؟ شاکی بساطی های کتاب ... پایگاه خبری بهار نیوز 8 آذر 1394 ساعت 9:34 http://baharnews.ir/news ... baharnews.ir/getirwa3.t1awv2bcct.html 2- در همین خیابان انقلاب روبه روی یکی از بساطی های فروش کتاب می ایستم. کتاب ها و ... خود آقای دولت آبادی هم از این که کتابش به این سرنوشت دچار شده خیلی شاکی و ناراضی است. ... کتاب فروش: ولی تا حالا کسی نیومده به من گیر بده.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :