شروع تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از سوی برخی

تاریخ انتشار پست : 1395-9-25 دسته : سیاسی

سخنگوی وزارت کشور گفت: برای برگزاری انتخابات الکترونیک درصدد هستیم نظر شورای نگهبان را جلب کنیم؛ زمانی که آرا به صورت الکترونیک اخد می شود، ما دیگر شاهد رأی های تکراری و همچنین سوءاستفاده از شناسنامه افراد نخواهیم بود.

خبرگزاری ایلنا: سخنگوی وزارت کشور گفت: برای برگزاری انتخابات الکترونیک درصدد هستیم نظر شورای نگهبان را جلب کنیم؛ زمانی که آرا به صورت الکترونیک اخد می شود، ما دیگر شاهد رأی های تکراری و همچنین سوءاستفاده از شناسنامه افراد نخواهیم بود.

انتخابات ریاست جمهوری 96سیدسلمان سامانی درباره برگزاری ضرورت برگزاری انتخابات الکترونیک در کشور با بیان اینکه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک می تواند از تخلف پیشگیری کند، گفت: استفاده از فناوری های نوین در بحث انتخابات در تمامی مراحل برگزاری این فرآیند می تواند کمک کننده در ارتقای صحت، سرعت و دقت  برگزاری انتخابات باشد که کاهش دهنده ضریب تخلف و تقلب است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۵ فرآیند در برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک مطابق قانون و بر طبق اقدامات اجرایی تعریف شده که تاکنون ۲۳ فرآیند در رابطه با احراز هویت رأی دهندگان، اخذ و شمارش آرا اجرایی شده است.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه در گذشته تجربه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک در کشور وجود داشته است، اظهار کرد: نخستین تجربه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک در کشور به برگزاری انتخابات مجلس نهم بازمی گردد، در آن زمان در تعدادی از حوزه های اخذ رأی، آرا به صورت الکترونیکی اخذ شد که تجربه بسیار موفقی را به همراه داشت. همین امر مسئولان را مجاب به برگزاری این نوع انتخابات کرد.

وی ادامه داد: در برگزاری انتخابات مجلس دهم نیز وزارت کشور قصد داشت آن را به صورت الکترونیکی برگزار کند که با مخالفت شورای نگهبان روبه رو شد، این شورا ایرادهایی را به برگزاری این نوع انتخابات گرفت که باعث شد در سال گذشته نتوانیم آرا را به صورت الکترونیکی اخذ کنیم و آن را موکول به سال ۹۶ کنیم.

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا موافقت شورای نگهبان را برای برگزاری انتخابات الکترونیک در انتخابات ریاست جمهوری و همچنین هیأت های مرکزی شورا را برای شوراهای اسلامی شهر و روستا به دست بیاوریم.

سامانی در پاسخ به این سوال که برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک چه مزایایی می تواند داشته باشد، عنوان کرد: در دو مقوله می تواند از مزایای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک بهره جست؛ نخست در بحث احزار هویت نامزدهای انتخاباتی و مورد دوم شمارش و اخذ رأی است.

وی در ادامه تصریح کرد: هنگامی که آرا به صورت الکترونیک اخد می شود، ما دیگر شاهد رأی های تکراری و همچنین سوءاستفاده از شناسنامه افراد نخواهیم بود.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، این امکان را می دهد که اطلاعات به طور دقیق مورد رصد قرار گیرد. از لحظه ای که فرد اقدام به رأی دادن می کند در سازمان ثبت احوال و پایگاه اطلاعات سازمان ثبت، تمامی مشخصات وی ثبت می شود که همین امر مانع از تخلفات و تقلب ها می شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات به صورت دستی معایبی را به همراه دارد، گفت: در انتخابات الکترونیک که به کمک فناوری های نوین صورت می گیرد، دقت و سرعت عمل بیشتری را شاهد خواهیم بود و دیگر از معایبی که در گذشته در زمان شمارش آرا با آن ها رو به رو بودیم، خبری نیست.

سامانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ایرادهایی که شورای نگهبان گرفته است آیا تاکنون حل و فصل شده است یا خیر، عنوان کرد: وزارت کشور به صورت مستمر پیگیر است تا نظر شورای نگهبان را تأمین کند؛ جلساتی با این شورا در حال برگزاری است تا موانع موجود رفع شود. ما در صدد هستیم برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک با شورای نگهبان به یک اتفاق نظر برسیم.

وی در مورد تأیید تعرفه های انتخاباتی ارائه شده به شورای نگهبان از سوی وزارت کشور نیز اظهار داشت: تعرفه هایی که وزارت کشور برای انتخابات سال ۹۶ به شورای نگهبان فرستاد، از سوی این شورا تایید و در انتخابات از آن ها استفاده خواهد شد.

سامانی به فعالیت های انتخاباتی نیز اشاره کرد و گفت: این روز ها شاهد هستیم که برخی ها تبلیغات زود هنگامی را شروع کرده اند، بر اساس قانون افراد از لحظه ای که برای کاندیداتوری ثبت نام می کنند تا لحظه آغاز تبلیغات حق هیچگونه تبلیغات را ندارند.

وی تاکید کرد: تبلیغات در زمان انتخابات یک زمان مشخص دارد که نامزد ها ملزم به رعایت آن هستند، ما این رفتار ها رصد می کنیم و حتما برخورد قانونی نیز صورت خواهد گرفت.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :