قالیباف، جلیلی و ضرغامی ائتلاف می کنند؟

تاریخ انتشار پست : 1395-9-25 دسته : سیاسی

با هر گامی که به انتخابات۹۶ نزدیک می شویم، برخی از گمانه زنی ها در میان اهالی نظر در رسانه ها و محافل سیاسی جان گرفته و به تدریج به حقیقت بدل می شود.


روزنامه آرمان - یاسمین طالقانی: با هر گامی که به انتخابات۹۶ نزدیک می شویم، برخی از گمانه زنی ها در میان اهالی نظر در رسانه ها و محافل سیاسی جان گرفته و به تدریج به حقیقت بدل می شود. اما شگفت این است که برخی از آن شخصیت ها مانند محمدباقر قالیباف، عزت ا... ضرغامی و سعید جلیلی یا در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ بخت خود را نسبت به میزان اقبال عمومی آزموده اند و از سویی در دوران مسئولیت خود آن طور که باید نتوانستند اعتماد و رضایت افکارعمومی را جلب نمایند.

انتخابات ریاست جمهوری 96 اما با این همه روزبه روز احتمال حضور آنها در انتخابات ۹۶ بیش از پیش قوت می گیرد و از سویی سخن از احتمال تکرار ائتلاف ۱+۲ در سال ۹۶ به میان می آید؛ ائتلافی که یک سر آن ممکن است قالیباف باشد و سر دیگر آن جلیلی و ضرغامی !

نامزدی قالیباف، جلیلی و ضرغامی

احتمال نامزدی قالیباف، جلیلی و ضرغامی خبر تازه ای نیست. به ویژه طی چند ماه گذشته هر یک از سه چهره سیاسی اصولگرا به نحوی آمادگی خود را در سخنرانی ها و اظهارات خود در فضای مجازی و حقیقی اعلام نمودند؛ چرا که حتی با نگاهی به مواضع اخیرشان به خوبی می توان دریافت آنها می خواهند یک بار دیگر شانس خود را در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ بیازمایند. بنابراین هر چقدر که به انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶ نزدیک می شویم، مساله حضور سه چهره مذکور اصولگرا بیش از پیش قوت می گیرد، اما با این همه اکنون جای بسی شگفتی است که چرا قالیباف و جلیلی بعد از تلاش های انتخاباتی اخیر و تجربه شکست سال ۹۲ باز هم می خواهند یک بار دیگر بخت خود را در انتخابات ریاست جمهور ی۹۶ بیازمایند!

میزان اقبال عمومی ۳ نامزد اصولگرا

نامزدی سه فرد مذکور اصولگرا در حالی است که به خوبی از میزان آرای هر یک از این سه چهره اصولگرا در دوره های گذشته می توان دریافت این سه چهره سرشناس اصولگرایی تا چه اندازه از محبوبیت و اقبال عمومی لازم برخوردارند، چرا که نتیجه آرا در انتخابات سال ۹۲ نشان می دهد میزان رای قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری اخیر۶ میلیون بوده و میزان رای جلیلی نیز حدود ۴میلیون ارزیابی شده است. علاوه بر آن، سه چهره مذکور که هر یک قبل از این به دلایلی مانند مواضع تند سیاسی و عملکرد ضعیف در دوران مسئولیتشان آن طور که باید نتوانستند اعتماد و رضایت افکار عمومی را به خود جلب کنند، چرا که محمدباقر قالیباف در جایگاه شهردار کنونی تهران به دلایل برخی از مسائل مربوط به امور شهری مانند مساله بساز و بفروش ها، گودبرداری های غیراصولی، معضل ترافیک و مساله املاک نجومی همچنان مورد نقد بوده و از سویی دیگر عملکرد و مواضع تند سعید جلیلی در جایگاه رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته ای در زمان احمدی نژاد نسبت به مسائل هسته ای و تحریم ها به تصویب سه قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران ظرف بازه زمانی اسفند ۸۶ تا خرداد ۸۹ انجامید و همچنین ایران به موجب سه قطعنامه مذکور در ذیل فصل ۷ ماده ۴۱ منشور ملل متحد قرار گرفت.

ماده ای که ایران را به عنوان یک کشور مخل و تهدید کننده صلح و امنیت جهانی معرفی می کرد و این مساله جامعه ایرانی را با دشواری و تنگناهای بسیار زیادی به ویژه در مسائل اجتماعی و اقتصادی مواجه ساخت؛ همچنان که تا به امروز از آن به عنوان دوران سخت در میان اهل نظر و فعالان سیاسی منتقد دولت احمدی نژاد یاد می شود و انتقاد ها نسبت به این عملکرد و شرایط ناشی از آن تا به امروز ادامه دارد. در نهایت عزت ا... ضرغامی رئیس پیشین رسانه ملی به علت جهتگیری های یک سویه، برخوردهای جناحی و عملکرد ضعیفش در صدا و سیما در مساله کمیت و کیفیت برنامه های این سازمان با انتقادهای فراوانی روبه رو بوده است. همه این مسائل در حالی است که این سه فرد اصولگرا قرار است باز هم به عنوان نامزد رسمی اصولگرایی وارد عرصه انتخابات ۹۶ شوند.

احتمال تکرار ائتلاف ۱+ ۲ در انتخابات ۹۶

اگرچه تاکنون به صورت رسمی سخنی از ائتلاف به میان نیامده است اما این امکان وجود دارد یک بار دیگر ائتلاف سال ۹۲ اصولگراها در انتخابات ۹۶ تکرار شود؛ البته با این تفاوت که در سال ۹۲ ائتلاف ۲+۱ میان سه چهره شناس اصولگرا یعنی محمدباقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی صورت گرفت؛ ائتلافی که به نتیجه مطلوبی منتهی نشد و حتی به تقسیم رای اصولگراها و در نهایت شکست آنها انجامید، چراکه اصولگراها خود نیز دلیل شکست ائتلاف ۱+۲ را در سال۹۲ به خاطر حمایت اعضای ائتلاف مذکور از مواضع احمدی نژاد در طی ۸ سال ریاست جمهوری او، کاهش محبوبیت، عدم انسجام و قدرت طلبی و خودبرتربینی سه چهره سرشناس اصولگرایی دانستند و به همین دلیل همواره از تکرار این مساله در انتخابات آتی هراس دارند، غافل از آنکه اکنون سخن از تکرار ائتلاف ۱+۲ در انتخابات۹۶ می رود. بر این اساس محمدمهدی زاهدی وزیر علوم دولت نخست احمدی نژاد طی گفت وگویی با ایلنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا ورود قالیباف، جلیلی، ضرغامی و بسیاری دیگر از اصولگرایان به رقابت های انتخاباتی با هدف اصولگرایان در راستای معرفی یک نامزد منافات ندارد؟»، گفت: به هیچ عنوان. احتمال دارد در مراحل ابتدایی تعداد بسیاری مطرح شوند و حتی در زمان نام نویسی نیز تعداد زیادی خود را معرفی کنند و در عرصه حاضر شوند، اما در نهایت حتما به یک نامزد دست خواهیم یافت.

زاهدی، نماینده اصولگرای کرمان و عضو جبهه یکتا درباره احتمال تکرار ائتلاف ۱+۲ در انتخابات آتی گفت: «دور قبل عزیزان ما مرتکب اشتباهی فاحش شدند و امیدواریم و باور داریم تجربه تلخ دوره گذشته، هرگز تکرار نخواهد شد.» اما در این میان باید از زاهدی پرسید سرمایه سیاسی گروهی که او خود را متعلق به آن می داند، چه می شود و آیا نهی احمدی نژاد از کاندیداتوری به معنای پایان دوران سیاست ورزی زاهدی و همفکران اوست، یا اینکه مجبور می شوند چراغ سبزی به طیف قالبیاف و حتی ضرغامی نشان دهند که بارها آنها را مورد انتقاد قرار داده بودند؟

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :