فرار مادر شاه به آمریکا، پس از 35 سال زندگی در دربار

تاریخ انتشار پست : 1395-9-28 دسته : فرهنگی و هنری

تاج الملوک آیرملو؛ مادر محمدرضا شاه پهلوی و همسر دوم رضاشاه است.


فرار مادر شاه به آمریکا، پس از 35 سال زندگی در دربار

مادر محمدرضا شاه, گیتی ساعتچی, تاج الملوک آیرملو, معمای شاه, شناسنامه شخصیت های معمای شاه, بازیگر نقش تاج الملوک
به نقل از خبرنگارطاها پخش طاها پخش طاها پخش تاریخ و مرور آن موجب می شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان های برجسته در زمینه های گوناگون، گذر زمان را در انسان های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم ها نیست و هر برهه ای داستانی پر از شخصیت های متفاوت را در برمی گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می کند.

تاج الملوک آیرملو؛ مادر محمدرضا شاه پهلوی و همسر دوم رضاشاه یکی از افرادی است که گیتی ساعتچی این شب ها در «معمای شاه» به روایت شخصیت وی پرداخته است.

تاج الملوک بعد از تولدش در سال 1274 زمانی که به سن ازدواج رسید، در 25 سالگی با رضا پهلوی که آن زمان یک افسر قزاق بود ازدواج کرد و همزمان باسکونت در محله سنگلج، طی 5 سال زندگی محمدرضا، علیرضا، اشرف و شمس را به جهان آورد.

وی بعد از زمانی که رضا شاه به این مقام رسید و برای سرزدن به محمدرضا به آلمان، سوئیس و فرانسه سفر کرد، از طرفدارن فرهنگ غربی شد و با کشف حجاب و برگزاری مهمانی های مختلط به سبک غرب در دربار به ترویج این فرهنگ پرداخت.

لازم به ذکر است که تاج الملوک تنها در زمینه مالی دربار دخالت داشت و در مورد مسائل سیاسی ظاهرا صاحب هیچ حقی نبود اما بعد از رفتن رضاشاه از ایران، او ملکه مادر شد و از همانجا اقدامات سیاسی خود را با ارتباط و رفت و آمد با افرادی چون قوام، بیات، و ساعد شروع کرد.

با فوت رضا شاه، تاج الملوک با غلامحسین صاحب دیوانی که از مالکان شیراز بود، ازدواج کرد و پس از مدتی زندگی مشترک بین آنها جدایی افتاد.

یکی از اقداماتی که تاج الملوک به همراه دخترش شمس انجام داد و در تاریخ ثبت شده است، انتصاب هژیر به عنوان وزیر دربار بود. در ادامه فعالیت های وی می توان به ایجاد فشارهایی علیه مصدق اشاره کرد. اتفاقی که توسط تاج الملوک، شمس و یاری جمال امامی، محمدعلی نصرتیان، محمدعلی شوشتری، منوچهر تیمورتاش و مهدی پیراسته رخ داد؛ این اقدام در حدی بود که بعد از چندی حکم تبعید ملکه مادر و دخترش صادر شد.

وی پس از اتمام این تبعید و پیش از آن با معاملات گسترده ای که در حوزه های گوناگون داشت، به یک سرمایه دار بزرگ تبدیل شد.

تاج الملوک حدود 35 سال در دربار زندگی کرد و در زمان انقلاب با شمس به کاخش در آمریکا گریخت.

وی در 19 اسفند 1360، در اثر بیماری و کهولت سن در آکاپولکوی مکزیک درگذشت و به خاک سپرده شد.

نقل از از فاطمه شهدوست

منبع : باشگاه خبرنگارانفرار مادر شاه به آمریکا، بعد از 35 سال زندگی در دربار / تاج الملوک آیرملو ... wwwkhabar.ir/10885717 تاج الملوک آیرملو؛ مادر محمدرضا شاه پهلوی و همسر دوم رضاشاه است. فرار مادر محمدرضاشاه به آمریکا، بعد از 35 سال زندگی در دربار monitor.shafaqna.com/FA/IR/7522621 فرار مادر محمدرضاشاه به آمریکا، بعد از 35 سال زندگی در دربار. واقعیت نقش گیتی ساعتچی در سریال معمای شاه را در این گزارش بخوانید. مطلب در سایت اصلی ... فرار مادر محمدرضاشاه به آمریکا، بعد از 35 سال زندگی در دربار شب ... - خبرچه khabarche.ir/.../فرار-مادر-محمدرضاشاه-به-آمریکا--بعد-ا... آمریکا سریال زندگی شب یکشنبه بیست و هشتم آذر ماه 1395 خبر فرار مادر محمدرضاشاه به آمریکا، بعد از 35 سال زندگی در دربار. ... واقعیت نقش گیتی ساعتچی در سریال معمای شاه را در این گزارش بخوانید. نادر جهانبانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/نادر_جهانبانی سپهبد خلبان نادر جهانبانی (۲۷ فروردین ۱۳۰۷–۲۲ اسفند ۱۳۵۷) معروف به «ژنرالِ ... پس از بازگشت به ایران، نخستین تیم آکروجت ایران را در سال ۱۹۵۸ تشکیل می‌دهد. ... نزدیکان و خویشان شاه بود می‌توانست اعتراض کند، اما به‌خاطر حفظ زندگی انگلی ... او که برای تحصیل به آمریکا رفته بود، پس از کسب بالاترین مدرک خلبانی در آمریکا به ... محمدرضا شاه پهلوی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/محمدرضا_شاه_پهلوی شاه به توسعه اقتصادی و افزایش قدرت نظامی کشور علاقه داشت و بخش زیادی از درآمد ... دربارهٔ زندگی خود و ایران نوشت که آخرین آن‌ها اندکی پیش از مرگ وی به پایان رسید. .... او دو سال بعد و در ۱۹ سالگی با درجه ستوان دوم از این دانشکده فارغ‌التحصیل شد. ... ولی سرانجام به پیشنهاد انگلستان و با توافق شوروی و آمریکا، محمدرضا پهلوی به جای ... عاقبت برادران، خواهران، همسران و دختران محمدرضا شاه چه شد؟ + تصاویر vom.ir/sarasari/posts/37656 گفتار حاضر به همه پرسش ها درباره سرنوشت همه اعضای خانواده شاه پاسخ داده است. .... اشرف در سال های پس از انقلاب در آمریکا زندگی می کرد و در حال حاضر از ... این دو بعد از طلاق پدر و مادر، تحت سرپرستی عمویشان محمدرضا قرار گرفتند. ... پایه های اقتدار رژیم پهلوی سست گشته و در نهایت منجر به فرار شاه در 26 دی ماه گردید.

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :