جراحی زیبایی توسط پزشکان داخلی!

تاریخ انتشار پست : 1395-9-29 دسته : اخبار اجتماعی

همان قدر که بازار جراحی های زیبایی داغ است به همان میزان هم شکایت از پزشکان در این زمینه بیشتر است


آرمان نوشت:  همان قدر که بازار جراحی های زیبایی داغ است به همان میزان هم شکایت از پزشکان در این زمینه بیشتر است. ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی درباره بالا بودن میزان قصور پزشکی در عمل های زیبایی در گفت وگو با «آرمان» می گوید: حدود ۱۷۰ هزار مطب در کل کشور وجود دارد که اگر بخواهیم روزانه آنها را مورد بازرسی قرار دهیم، انجام شدنی نیست. بنابراین پزشکان غیر متخصص نباید عمل زیبایی انجام دهند و بیماران هم باید بدانند که پیش چه پزشکی و برای چه عملی می روند و تنها نباید هزینه کمتر را در نظر بگیرند.

عنوان می شودزیاد شکایت ها از جراحان زیبایی است. دلیل بالا رفتن قصور پزشکی در عمل های زیبایی چیست؟

عمل های جراحی زیبایی به چند علت ممکن است منجر به شکایت شوند. نخستین مساله این است؛ افرادی که می خواهند عمل جراحی کنند نمی دانند باید پیش چه پزشکی بروند و اصلا تابلو پزشکان را نمی خوانند. برای مثال برای انجام عمل های زیبایی پیش متخصص داخلی می روند که اصلا رشته اش جراحی نبوده و بنا به دلایلی عمل بینی یا کاشت مو انجام می دهد. در حال حاضر بسیاری از پزشکان عمومی ما جراحی پلاستیک انجام می دهند، حتی برخی فوق تخصص های سر و گردن نیز عمل زیبایی می کنند ولی چون این گروه ها تجربه کافی ندارند به تبع دچار شکایت بیماران می شوند. فردی که برای عمل جراحی پلاستیک به پزشکی مراجعه می کند باید آن پزشک مهارت انجام این عمل را داشته باشد.

بیماران به صرف اینکه برخی پزشکان پول کمتری می گیرند نباید سلامتی خودشان را به دست آنها بدهند. به همین علت وقتی بعد از شکایت از آنها پرسیده می شود چرا پیش پزشکان غیر متخصص رفته اند می گویند فلانی معرفی کرد و من رفتم. مساله دوم این است؛ برخی افرادی که می خواهند عمل جراحی انجام دهند مشکل روحی و روانی دارند، یعنی با داشتن بینی، لب، پلک و گونه سالم و مناسب احساس می کنند که بد هستند. این افراد هر قدر هم پیش بهترین جراح پلاستیک بروند ناراضی اند. مشکل آنها بد قیافه بودن نیست، بلکه از نظر روحی دچار اختلال هستند و به همین علت هیچ وقت رضایتشان جلب نمی شود و به هر طریقی مشکلی را در خودشان پیدا می کنند.

توصیه من به عنوان یک پیشکسوت این است که پزشکان قطعا قبل از انجام عمل های زیبایی با افراد متقاضی صحبت کنند و اگر آنها احتیاج به مشاوره دارند قطعا به روانشناس ارجاع داده شوند، چون پس از عمل نیز این افراد هنوز فکر می کنند اعضای بدنشان مناسب نیست. مساله بعدی این است که طرح عمل از اول ریخته شده و بیمار و پزشک آن را تصویب کرده اند ولی نتیجه مختلف می شود. برای مثال ژلی در یک گونه تزریق شده و با گونه دیگر تقارن ندارد یا آمپول بوتاکس برای افتادگی پلک و از بین رفتن چین و چروک استفاده شده ولی صورت برای مدت کوتاهی فلج شده است. این موارد باعث می شوند تعداد شکایت ها بیش از حد باشد. از سوی دیگر، چون عمل های زیبایی لوکس است و بیماران هزینه آن را از جیب پرداخت می کنند از پزشکان درخواست دارند که بنویسند هزینه این عمل به دلیل انحراف بینی و اختلال چشم است تا به این صورت پول عمل را از بیمه بگیرند و وقتی این کار توسط برخی پزشکان انجام نمی گیرد در نهایت منجر به شکایت می شود و از آنجا که هزینه عمل های زیبایی و جراحی پلاستیک نسبت به عمل های دیگر بیشتر است اکثر خانواده ها قادر به پرداخت آن نیستند؛ یا قرض می کنند یا روز آخر برای پرداخت پول به مشکل می خورند و درگیری بین پزشک و بیمار به وجود می آید. تعداد عمل های پلاستیک در ایران و کشورهای پیشرفته و هم جوار بسیار بالاتر از معمول است.

با توجه به اینکه برخی پزشکان بدون داشتن تخصص لازم اقدام به انجام عمل هایی زیبایی می کنند، چرا نظارت ها در این زمینه آن چنان که باید صورت نمی گیرد؟

وزارت بهداشت و درمان نظارت ها را انجام می دهد و به مطب ها و کلینیک ها مراجعه می کند، اما تعداد پاراکلینیک ها، دی کلینیک ها و درمانگاه ها به حدی عمده شده که واقعا نمی توان هر روز از آنها بازدید کرد. علاوه بر آن برخی همکاران ما در مطب خودشان این کار را انجام می دهند و بیماران هم چشم بسته به دلیل ارزانی به آنها مراجعه کرده و دچار عارضه می شوند و کار به شکایت می کشد. از سوی دیگر، فقط مساله نظارت مد نظر نیست.

نباید بیماران هم به این قضیه دامن بزنند، چرا که حدود ۱۷۰ هزار مطب در کل کشور وجود دارد که اگر بخواهیم روزانه آنها را مورد بازرسی قراردهیم، انجام شدنی نیست. بنابراین پزشکان غیر متخصص نباید عمل زیبایی انجام دهند و بیماران هم باید بدانند پیش چه پزشکی و برای چه عملی می روند و تنها نباید هزینه کمتر را در نظر بگیرند. بسیاری از پرونده هایی را که در نظام پزشکی و پزشکی قانونی بررسی می کنیم نشات گرفته از همین مساله است، یعنی پزشکان عمومی بیماران را در مطب خود تحت عمل جراحی قرار داده و مشکلاتی را به وجود می آورند. از سوی دیگر، انجام اعمال جراحی زیبایی در مطب پزشک عمومی صد در صد جرم است. ممکن است عمل بخیه و ختنه در مطب انجام شود ولی عمل جراحی زیبایی توسط هر کس در مطب به دلیل عدم دسترسی به کمک های اولیه جرم است و با متخلفان برخورد خواهد شد. از این رو بهتر است به جای زیر سوال بردن عدم نظارت و طرح شکایت ها، بیماران آگاه باشند که به هر پزشکی مراجعه نکنند، چون با شکایت باید فرایندی را پشت سر بگذارند که وقتشان گرفته می شود.

برخی عمل های زیبایی به صورت زیر پله ای انجام می شوند. به نظر شما علت گرایش پزشکان غیر متخصص به انجام این عمل ها چیست؟

قبل از محکوم کردن پزشکان باید بیماران محکوم شوند؛ بیماری که گوش سالم دارد و حاضر است به پزشکی مراجعه کند که فعالیت او در مراکز رسمی تحت عمل جراحی قرار نمی گیرد. بعد در ابتدا مشکل از بیمار است. با وجود این، اگر پزشکان هم در مکان های غیر قانونی و به صورت زیر پله عمل جراحی انجام دهند تا شش ماه و حتی دائم از طبابت محروم می شوند. دادگاه جرایم پزشکی هم بدون شک برای پزشکان که اعمال غیر قانونی انجام می دهند زندان و تنبیهات خاصی را در نظر می گیرد. از سوی دیگر، برخی پزشکان به دلیل انگیزه های مادی ممکن است اقدام به چنین کاری کنند ولی از نظر بنده این پزشکان هم از نظر روحی دچار مشکل هستند، وگرنه پزشکی که یک عمر تحصیل کرده و با شرافت زیسته است چگونه در ازای چند میلیون تومان تخصص خود را زیر سوال می برد؟

منبع : برترینهاعمل های جراحی زیبایی توسط پزشکان داخلی! | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/29913796 - عمل های جراحی زیبایی توسط پزشکان داخلی! رئیس انجمن متخصصان داخلی گفت:عمل های جراحی زیبایی به چند دلیل ممکن است منجر به شکایت شوند. اولین مساله این است؛ ... جراحی زیبایی توسط پزشکان داخلی! | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/29920463 - جراحی زیبایی توسط پزشکان داخلی! آرمان نوشت: همان قدر که بازار جراحی های زیبایی داغ است به همان میزان هم شکایت از پزشکان در این زمینه بیشتر است. ایرج خسرونیا، ... عمل‌های جراحی زیبایی توسط پزشکان داخلی! - Shafaqna life.shafaqna.com/FA/0516170 رئیس انجمن متخصصان داخلی گفت:عمل‌های جراحی زیبایی به چند دلیل ممکن است منجر به شکایت شوند. اولین مساله این است؛ افرادی که می‌خواهند عمل جراحی کنند نمی‌دانند ... فوق تخصص جراحی پلاستیک - پروفسور محسن بهمنی کشکولی- جراح ... eyeplasticsurgeries.com/ معرفی جدیدترین کتب انتشار یافته در زمینه چشم و جراحی توسط پروفسور ... کارگاه های علمی تزریقات زیبایی که تو سط پروفسور بهمنی کشکولی برگذاری می گردد ... جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم از انگلستان، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ... بیشترین شکایت از پزشکان جراحی پلاستیک می گردد/اکثر عملهای ... www.momtaznews.com/بیشترین-شکایت-از-پزشکا... بیشترین شکایت از پزشکان جراحی پلاستیک می گردد/اکثر عملهای زیبایی ... کرد کە در سال ۳ تا ۴ مورد جراحی زیبایی منجر بە فوت داریم کە این جراحی‌ها توسط جراحان ... دکتر شهریار لقمانی - فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی www.drloghmani.ir/ بیوگرافی. فارغ التحصیل پزشکی دانشگاه اصفهان با رتبه ممتاز ... فارغ التحصیل بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی رتبه اول ... سخنرانی در 25 سمینار و کنفرانس داخلی ... طراحی و راه اندازی وب سایت توسط شبـکه اطلاع رسانی پزشک آنلاین. اعمال جراحی زیبایی و ترمیمی زنان | دکتر ندا مقتدری اصفهانی - متخصص ... www.dr-moghtaderi.ir/index.php?ToDo...AID... اعمال جراحی ترمیمی و زیبایی لبیاهای کوچک و بزرگکوچک کردن لبیاهای کوچک ... واژن ، کاهش قطر خارجی و داخلی واژن و افزایش سفتی عضلات اطراف واژن می شود. ... بنابراین توصیه می شود که این اعمال تنها توسط پزشکان آشنا با این اعمال جراحی انجام شود. وب سایت رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران www.plasticsurgeons.ir/ وب سایت رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. ... نظر باینكه کنگره رینوپلاستی پیشرفته توسط انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران از ... علمی پزشکی ایران، انتخابات هیئت‌مدیره و بازرس انجمن علمی جراحان پلاستیک و ... کنگره های داخلی ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :