سند پیوستن ایران به «ایتر» امضا می شود

تاریخ انتشار پست : 1395-9-30 دسته : سیاسی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین المللی گداخت هسته ای (ایتر) به زودی امضا می شود.

خبرگزاری فارس: بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی صبح امروز (سه شنبه) در نشستی خبری در محل باشگاه خبرنگاران جوان به تشریح آخرین تحولات در عرصه هسته ای پرداخت و گفت: بحث هسته ای ایران به مدت 14 تا 15 سال از مسائل مطرح بین المللی بوده و برای ایران هم مهم بود و در هفت تا هشت سال گذشته تصمیمات و قطعنامه هایی در سازمان ملل تصویب شده بود که محدودیت هایی را برای ما ایجاد کرد.

برجاموی عنوان کرد: برای مثال در نقل ازی که آژانس حدود هشت ماه پیش از تحقیقات ما در زمینه گداخت داشت، تجهیزات ما قدیمی بود و برداشته شدن تحریم های ظالمانه فرصتی بود که ما بتوانیم در زمینه های متفاوت از جمله گداخت حضور یابیم.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دو سند در زمینه گداخت هسته ای امضا شد، اظهار داشت: انشاالله به زودی سند نهایی هم امضا می شود.

کمالوندی در ادامه با بیان اینکه برداشتن برخی از تحریم ها در زمینه نفتکش ها، بیمه، .. فضای تنفسی برای اقتصاد ما ایجاد کرده است، اظهار داشت: الان در 6 ماهه اول شاهد رشد بالای اقتصادی و تورم پایین در کشور بودیم.

وی اضافه کرد: اگر همین روند ادامه پیدا کند کشور ما این ظرفیت را دارد که یکی از ده کشور برتر جهان در اقتصاد شود.

معاون صالحی با بیان اینکه تحریم ها با کندی برداشته شده و اینطور هم نبود که این روند قابل پیش بینی نباشد، عنوان کرد: در بحث هسته ای بدون شک الان شرایط بسیار خوبی برای تحول در صنعت هسته ای کشور ایجاد شده و به جرات عرض می کنم ما در استخوان بندی صنعت هسته ای هیچ مشکلی نداریم و اهداف اصلی به خوبی در حال پیشرفت است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با ذکر این نکته که در حال حاضر هزاران سانتریفیوژ ما در حال غنی سازی و کار کردن است، گفت: به طور قاطع عرض می کنم که در آینده در زمینه سوخت هم در حد استاندارهای بین المللی می توانیم تولید داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه کل بازار آب سنگین در جهان در حدود 90 تا 100 تن است، عنوان کرد:

قرار است سالانه 20 تن آب سنگین بفروشیم، مشتریانی داریم و در حال مذاکره هستیم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: حتی اگر بخواهیم راکتور اراک را دوباره بسازیم کار سختی نیست.به نفع ما هست که حتی در مورد این راکتور باز نگردیم، راکتور جدید مدرن سازی شده است و بسیار بهتر از قبلی است.

به نقل از فارس، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه این نشست خبری به توافقات هسته ای با کشورهای متفاوت از جمله توافقی که با جمهوری چک داشتیم، اشاره کرد.

*سفیر مفید آمانو

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در باره اهداف سفر آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران عنوان کرد: نقل از ها در آژانس به گونه ای است که نهایتا مدیرکل آن را ارائه می دهد و اطلاع مدیرکل از جزئیات فعالیت های ما مهم است و ما از سفر ایشان همواره استقبال کرده ایم.

کمالوندی این سفر را بسیار مفید خواند و افزود: آقای آمانو 4 دیدار داشت که در همه اینها سیاست های کشور مطرح شد و آقای روحانی به اشاره به سخنان مقام معظم رهبری تاکید کردند که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و شرط پایبندی و انتظارات ایران را مطرح کردند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد که با توجه به همکاری ایران، آژانس زودتر به نقل از جامع برسد.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: راه هایی که برای ما بسته بودند باید باز شود و با ما همکاری داشته باشند از جمله در زمینه پیشران ها. ما موارد خود را مطرح و توضیحات لازم را دادیم و تا به حال همه نقل از ها پایبندی ایران را مطرح کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در جلسه شورای راهبردی با آمانو، آقای خرازی و دوستانشان انتقادات خود را دوستانه مطرح کردند و آمانو و هیات همراه نیز از آشنایی با مقامات متفاوت و شنیدن نظرات خوشحال بودند و آنها هم مشکلات خود را در ارتباط با شورای حکام و ... مطرح کردند.
کمالوندی عنوان کرد: طلب ما از طرف مقابل در سطوح متفاوت مطرح شد.

* پیشران یک راکتور کوچک شده که بسته به اندازه نوع سوختش مختلف است

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اینکه مشخصا نظر آژانس درباره پیشران ها چه بود و آیا قول همکاری داده شده؟ عنوان کرد: بحث پیشران بحثی پیچیده است، خود پیشران یک راکتور کوچک شده است و بسته به اندازه آن نوع سوخت مختلف خواهد بود، بحث فنی پیچیده ای است و به موازات آن بحث های پادمانی و پروتکلی پیش می آید.

کمالوندی اضافه کرد: آقای آمانو گفت که این کار خلافی نیست و سؤال ایشان این بود که از چه پیشران و با چه اهدافی استفاده خواهد شد و می خواستند به این برسند که ما با چه غنایی می خواهیم این کار را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه سه ماه فرصت داریم، خاطرنشان کرد: می توانیم در این سه ماه امکان سنجی را انجام دهیم و پس براساس آن تصمیم گرفته می شود.بلافاصله پس از دستور رئیس جمهور جلسه تشکیل دادیم و بررسی های اولیه نشان داده امکانات زیادی وجود دارد، اما مسائل متفاوت باید بررسی شود و ورود به این حوزه عزمی جدی می خواهد.

کمالوندی گفت: آقای آمانو گفت وقتی شما پس از بررسی به تصمیم برسید، طبق پروتکل الحاقی باید این را اظهار کنید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: این پروژه بلندمدتی است که وارد برنامه های سازمان شده و به آمانو هم گفتیم که ایران یکی از ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه ناوگان دریایی است.

*تمدید آیسا نقض برجام و اجرای آن نقض فاحش برجام

کمالوندی در ادامه این نشست خبری عدم امضای آیسا توسط اوباما و فرمان عدم اجرای قانون آیسا را از آثار تصمیم ایران خواند و گفت: تمدید این قانون به لحاظ حقوقی از نظر ما نقض است و اگر اجرا شود نقض فاحش است.

وی یادآور شد: خود تصمیم و عزم و نیت در زمینه پیشران ها نیمی از کار و بسیار مهم است و این شدنی است. از 14 سال پس که ما محدودیت غنی سازی نداریم، شاید بتوان گفت حتی تولید پیشران برای ما اقتصادی هم باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در مورد اقتصادی بودن باید خیلی فاکتورها را در نظر گرفت از جمله سطح غنا و تعدادی که تولید می شود. این گام بزرگی است و ایران در مسیری وارد شده که کشورهای قدرتمند خیلی مایل به ورود ایران نیستند.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی تصمیم هیات نظارت بر اجرای برجام را مدبرانه خواند و گفت: برای اقدامات بعدی زمانی را از دست نداده ایم و می تواند تصمیمات تندتری اتخاذ شود.

وی در تشریح تحولات بعد از اجرای برجام نیز گفت: کشورهایی که قبل از برجام به روی ما بسته بود، الان باز شده و من خود در این مدت سفرهای زیادی داشتم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر اخیرش به جمهوری چک عنوان کرد: چک تجربیات زیادی در زمینه نیروگاهی دارد و در قرارداد امضا شده از این به پس رفت و آمدها و همکاری هایی را در زمینه همه حوزه های هسته ای خواهیم داشت و قرارداد بسیار مهمی است و این تنها قرارداد نبوده، پیش از این هم بوده و در آینده هم قراردادهای بیشتری خواهیم داشت و پیش نویس آنها تهیه شده است.

منبع : برترینهاسند پیوستن ایران به «ایتر» امضا می‌شود - برترین ها www.bartarinha.ir/.../سند-پیوستن-ایران-به-ایتر-ام... سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) به زودی امضا می‌شود. سند پیوستن ایران به ایتر امضا می شود | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/29982320 - سند پیوستن ایران به ایتر امضا می شود. خبرگزاری فارس: بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی صبح امروز (سه شنبه) در نشستی خبری در محل باشگاه ... سند پیوستن ایران به «ایتر» امضا می شود - جستجوگر اخبار تی نیوز tnews.ir/news/406676363176.html سند پیوستن ایران به «ایتر» امضا می شود. دریافت خبر : سه‌شنبه 30 آذر 1395 ساعت 12:4. خبرگزاری فارس: بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی صبح ... سند نهایی پیوستن ایران به پروژه «ایتر» به زودی امضا می‌شود - شهرخبر www.shahrekhabar.com/political/148221672038331 سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) به زودی امضا می‌شود. - خبرگزاری فارس. ایرنا - نخستین سند همکاری ایران و ایتر به امضا رسید/یکی از ثمرات ... www.irna.ir/fa/News/82295051/ وی همچنین از امضای تفاهم نامه ای بین ایران و ایتر خبر داد و اظهار داشت این تفاهم ... فناوری رییس جمهوری انجام می شود و با توجه به این که سازمان انرژی اتمی ایران ... وی تصریح کرد: یکی از ثمرات برجام پیوستن به این پروژه بسیار حیاتی ... فارس - سند نهایی پیوستن ایران به پروژه «ایتر» به زودی امضا می‌شود ... sahebkhabar.ir/.../سند-نهایی-پیوستن-ایران-به-پروژه... سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) به زودی امضا می‌شود. خبر فوری-سند نهایی پیوستن ایران به پروژه «ایتر» به زودی امضا می‌شود khabarfoori.com/.../سند-نهایی-پیوستن-ایران-به-پرو... فارس /. سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) به زودی امضا می‌شود. بهروز کمالوندی ... کمالوندی در نشست خبری/در حال بروزرسانی سند نهایی پیوستن ایران به ... www.farsnews.com/newstext.php?nn... سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) به زودی امضا می‌شود. خبرگزاری آریا - سند نهايي پيوستن ايران به پروژه «ايتر» به زودي امضا ... www.aryanews.com/.../سند-نهايي-پيوستن-ايران-به-... دور جديد فعاليت صندوق هاي سرمايه گذاري در سهام. این خبر را در سایت اصلی مطالعه کنید: سند نهايي پيوستن ايران به پروژه «ايتر» به زودي امضا مي‌شود ... ایران به پروژه «ایتر» می پیوندد / ۷۰ تن آب سنگین فروخته ایم - شبکه خبر www.irinn.ir/.../ایران-به-پروژه-«ایتر»-می-پیوندد---... سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه سند نهایی پیوستن ایران به پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) به زودی امضا می‌شود گفت: قرار است ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :