سهم هر نفر از یارانه چند میلیون شده است؟

تاریخ انتشار پست : 1395-10-3 دسته : اقتصادی

قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون در دو فاز توسط دولت های وقت به اجرا در آمده و با وجود تورم های موجود در جامعه، هزینه های هنگفتی روی دست دولت گذاشته است.


باشگاه خبرنگاران جوان: قانون هدفمندی یارانه ها در زمستان سال 1387 از سوی دولت نهم به مجلس شورای اسلامی ارائه و بعد از چالش های فراوان در اواخر آذر ماه سال 1389 کلید خورد؛ این طرح ها یکی از ارکان طرح تحول اقتصادی بود که هدف اصلی آن تغییر راهبرد اعطای یارانه و حذف تدریجی آن ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام است.

هدفمندی یارانه, یارانهفاز اول

طبق این قانون، شانزده قلم کالا و خدمات مشمول حذف یارانه و عرضه به قیمت بین المللی شدند و با آغاز این فرآیند فرم های اطلاعات اقتصادی برای دریافت یارانه نقدی از سوی 68 میلیون و 482 هزار و 758 نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار تکمیل شد و نخستین مرحله واریز یارانه نقدی به حساب خانوارها با پرداخت 40 هزار و پانصد تومان به ازای هر نفر در ماه شروع شد که برای این تعداد خانوار چیزی حدود  4 هزار و هشتصد میلیارد تومان در مجموع هر ماه واریز می شد.

با شروع هدفمندی یارانه ها در مدت پنج سال یارانه کالاهایی مانند بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم، شکر، برنج، روغن و شیر حذف و این محصولات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه شد؛ البته قرار شد در سال 90 از یارانه هایی که از  اقلام فوق حذف شد حدود 60 درصد بصورت نقدی به مردم پرداخت و سایر در آمد های آن صرف امور عمرانی و فرهنگی شود.

گفتنی است طبق آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی فاز اول هدفمندی یارانه ها با شکست روبرو شد و موجب قرار گرفتن خانوارهای بیشتری در طبقه بندی افراد با درآمد زیر خط فقر گردید؛ دلیل بی اثر شدن این طرح نیز از سوی کارشناسان، اختصاص نیافتن بخش مهمی از منابع هدفمندی یارانه ها به بخش تولید عنوان می شود.

همچنین بررسی ها نشان می دهد کاهش مصرف انرژی بعد از هدفمندی یارانه ها مقطعی بود و الگوی مصرف نادرست مشترکان به عادت قبل بازگشته است.

فاز دوم

مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها از فرودین سال 1393 شروع شد و طبق گفته سخنگوی دولت  7 میلیون و 500 هزار نفر از دریافت یارانه نقدی در فاز دوم انصراف دادند و حدود 22 میلیون خانواده (70میلیون نفر) در این مرحله یارانه دریافت کردند.

شایان ذکر است طبق گفته مقامات مسئول و کارشناسان اقتصادی ارزش یارانه پرداختی با در نظر گرفتن نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی، از  45 هزار تومان در آذر 1389 به 19 هزار تومان در اردیبهشت 1393 کاهش یافته است.

براساس این نقل از تاکنون 70 مرحله یارانه طبق روال شش سال گذشته یارانه 45 هزار و 500 تومانی را با ازای هر نفر به حساب سرپرستان خانوار واریز شده که ارزش آن برای هر نفر تا کنون به سه میلیون و 150 هزار تومان رسیده است.

رقم پرداختی به هر نفر در هر ماه و یا در کل شش سال ظاهرا ناچیز بوده و در میان تورم سال های اخیر قابل توجه نیست، اما همین مبالغ اندک توانسته تاکنون حدود 42 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه تراشی کند.

با احتساب هفتاد مرحله پرداخت یارانه به هر نفر مبلغی در حدود سه میلیون و 160 هزار تومان اختصاص پیدا کرده که این بدان معنا است که یک خانواده چهار نفره تاکنون حدود 12 میلیون تومان یارانه دریافت کرده است.

در حال حاضر نیز حدود 77 میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی دریافت کرده و با وجود الزام قانون بودجه به حذف یارانه بگیران پردرآمد ، فقط نزدیک به سه میلیون و 800 هزار نفر حذف شده اند.

منبع : برترینهاسهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ - خبرآنلاین www.khabaronline.ir/detail/615254/.../macroeconomi... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... 482 هزار و 758 نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار تکمیل شد و اولین مرحله واریز یارانه نقدی ... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/30152613 - سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... می خواهند خانه نشینم کنند/ سالانه 16 هزار نفر در تصادفات جان می بازند/رئیس جمهور و وزرا غیرتی برای ... . سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ | آفتاب | خبروان khabarone.ir/.../سهم-هر-ایرانی-از-یارانه-تاکنون-چند-م... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... پانصد تومان به ازای هر نفر در ماه آغاز شد که برای این تعداد خانوار چیزی حدود 4 هزار و هشتصد ... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ - آکا www.akairan.com/.../news201612231259536418.htm... آکاایران: سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... 758 نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار تکمیل شد و اولین مرحله واریز یارانه نقدی ... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ tahatheme.ir/News/?p=364807 سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ... با پرداخت ۴۰ هزار و پانصد تومان به ازای هر نفر در ماه آغاز شد که برای این تعداد خانوار چیزی حدود ۴ ... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ - نت گام netgam.ir/news/80403 سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... حساب سرپرستان خانوار واریز شده که ارزش آن برای هر نفر تا کنون به سه میلیون و 150 هزار تومان رسیده است. کانون خبر | سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ kanonekhabar.ir/153283 با احتساب هفتاد مرحله پرداخت یارانه به هر نفر مبلغی در حدود سه میلیون و 160 هزار تومان اختصاص پیدا کرده که این بدان معنا است که یک خانواده چهار نفره تاکنون حدود 12 ... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ - خبر khabarian.ir/news/126564 n \n \n سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... سرپرستان خانوار واریز شده که ارزش آن برای هر نفر تا کنون به سه میلیون و 150 هزار تومان رسیده است. تمام نیوز : سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ www.tamamnews.com/.../سهم-هر-ایرانی-از-یارانه-تاکن... سهم هر ایرانی از یارانه تاکنون چند میلیون تومان شده است؟ ... 482 هزار و 758 نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار تکمیل شد و اولین مرحله واریز یارانه نقدی ... کل يارانه نقدي واريزي از اولين مرحله تا امروز چقدر است؟ www.entekhab.ir/.../کل-يارانه-نقدي-واريزي-از-اولين-... از آغاز اجراي قانون هدفمندي يارانه ها در آذر ماه سال 1389 تاکنون 51 مرحله يارانه نقدي به ... دريافت پرداخت شده و اين در حالي است که با يارانه ماه جاري دريافتي هر نفر که از ... سال گذشته همچنان حدود 76 ميليون نفر را تشکيل مي‌دهند ماهانه نزديک به 3500 ميليارد ... و در نتيجه آن سهمي هر چند اندک اما موثر به بهداشت و درمان پرداخت شد و وعده واريز سهم ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :