پیش بینی کمبود و گرانی برنج در شب عید

تاریخ انتشار پست : 1395-10-5 دسته : اقتصادی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات برنج، شاهد افزایش ۲۵ درصدی قیمت این محصول در بازار خواهیم بود و نرخ هرکیلوگرم برنج حدود هزار تومان بالا می رود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات برنج، شاهد افزایش ۲۵ درصدی قیمت این محصول در بازار خواهیم بود و نرخ هرکیلوگرم برنج حدود هزار تومان بالا می رود.

قیمت برنجمسیح کشاورز اظهار کرد: دولت در سال زراعی 93- 94 واردات برنج را به جای سقف واردات به صورت ماهانه به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی به مدت 14 ماه ممنوع کردند.

وی افزود: در دوره دوم طرح ممنوعیت فصلی واردات برنج یعنی در سال جاری، دولت اعلام کرد که فصل ممنوعیت از 31 تیرماه تا ابتدای آذرماه است اما با گذشت یک ماه از این زمان، ممنوعیت برداشته شد.

احتمال کمبود برنج در شب عید

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با تأکید بر اینکه دولت بر طبق ابلاغیه خود باید واردات برنج را از ابتدای آذر ماه آزاد می کرد ادامه داد: در شرایط فعلی که فصل برداشت تمام شده بود و برنج کشاورزان داخلی در اختیار کارخانه داران و واسطه قرار گرفته بود تاخیر در واردات باعث گرانی و به ضرر مردم می شود.

وی تصریح کرد: عدم اجازه واردات برنج در فصل غیربرداشت باعث شده است حضور دلال ها در بازار پررنگ و باعث گرانی برنج شود.

دبیر انجمن واردات کنندگان برنج گفت: درصورتی که اعلام زمان آزاد شدن واردت برنج با تأخیر همراه شود و ما در فرصت قانونی نتوانیم برنج موردنظر خود را وارد کنیم، شب عید با کمبود این محصول مواجه می شویم.

کشاورز با اشاره به اینکه برنج از طرق شبه قانونی مانند تعاونی ملوانی و قاچاق تأمین می شود گفت: در شرایطی که برنج داخلی در بازار گران شده است و برنج خارجی نیز با کمبود واردات مواجه است باید در نظر داشت که چرا برنج خارجی گران نمی شود؟

وی افزود: این امر باعث شده که واردکننده های غیررسمی تهدیدی برای واردکنندگان رسمی که به دولت عوارض و مالیات می پردازند، باشند و اشتغال زایی آنها به خطر افتد.

قاچاقچیان برنج را کیلویی1800 تومان ارزان تر وارد می کنند

کشاورز با اشاره به اینکه، بیش از یک سوم نیاز به واردت برنج از طریق قاچاق تأمین می شود گفت: سالانه یک میلیون و 200 هزار تن تا  یک میلیون و 400 هزار تن برنج خارجی در کشور مصرف می شود اما باید در نظر داشت که تا به امروز تنها 600 هزار تن از مبادی رسمی کشور وارد شده است.

وی افزود: با مشاهده آمار موجود صادرات هندوستان به ایران یا افزایش میزان واردات برنج دوبی در فصل ممنوعیت واردت برنج در ایران مشخص می شود که به راستی چقدر برنج به ایران به ویژه در ماه های ممنوعه آمده است.

کشاورزی تاکید کرد: قاچاقچیان با پرداخت نکردن تعرفه 40 درصدی، مابه التفاوت 500 تومانی واردات و 200 تومان هزینه های گمرکی، هر کیلوگرم برنج را 1800 تومان از وارد کنندگان قانونی ارزان تر وارد می کنند و شرایط رقابت را از قانونی ها می گیرند.

افزایش 1000 تومانی برنج با یکسان سازی نرخ ارز

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج تاکید کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم برنج خارجی در سطح خرده فروشی 4 هزار و 700 تومان و در سطح زیاد فروشی 4 هزار و 500 تومان تا 4 هزار و 900 تومان به فروش می رسد.

کشاورز درباره یکسان سازی نرخ ارز و تاثیرات آن بر بازار برنج گفت: این امر باعث افزایش 25 درصدی قیمت برنج می شود و قیمت هر کیلوگرم از این محصول حدود هزار تومان بالا می برد.

وی افزود: درصورتی که دولت قصد حذف ارز مبادله برای واردت کالای اساسی برنج را دارد برای پیشگیری از افزایش قیمت بهتر است که تعرفه 40 درصدی را به 10 درصد کاهش دهد تا تنظیم بازار این محصول نیز بر هم نخورد.

بررسی حذف مابه التفاوت 500 تومانی واردات برنج  در شورای اقتصاد

کشاورز  با اشاره به اینکه با مدیریت تعرفه فصلی به جای مدیریت ممنوعیت فصلی بهتر می توان جلوی واردات بی رویه را گرفت و بازار را مدیرت کرد گفت: با آزاد شدن دیر هنگام واردات برنج خارجی عملاً تنها تا 2 ماه کاری فرصت برای واردات داریم،  زیرا در ماه آخر سال با تعطیلی گمرک و حمل ونقل مواجه می شویم.

کشاورز با اشاره به انجام کار مطالعاتی و تحقیقاتی تخصصی در خصوص تبعات ممنوعیت فصلی واردات توسط انجمن واردکنندگان برنج ایران، مطرح کرد: نقل از آسیب شناسی ممنوعیت فصلی برنج تهیه و به مراجع ذیربط اجرایی و قضایی ارسال خواهد شد.

وی گفت: در صورتیکه ممنوعیت فصلی حذف و به آن مدیریت تعرفه اعمال شود، این امکان را فراهم می کند که ضمن حمایت از تولید داخلی از مصرف کننده و واردکننده نیز در برابر قاچاق حمایت شود.

واردات برنج هنوز عملا آزاد نشده است

کشاورز افزود:  ماه گذشته در کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد حضور یافتیم و با دریافت مابه التفاوت 500 تومانی برای واردات هر کیلو برنج مخالفت کردیم، اما تاکنون شورای اقتصاد برای تصمیم گیری و ابلاغ اخذ مابه التفاوت واردات برنج هنوز تشکیل جلسه نداده و تصمیم گیری نکرده است.

وی تصریح کرد: حذف500 تومان مابه التفاوت موجب می شود تفاوت قیمت واردات قانونی و قاچاق کاهش پیدا کند که موجب می شود قاچاق صرفه نداشته باشد و قاچاق حدود 50تا 60 درصد کاهش یابد.

کشاورز گفت: باید به این مهم نیز توجه شود که تا زمانیکه شورای اقتصاد برای دریافت یا عدم دریافت مابه التفاوت تصمیم گیری نکرده باشد، وزارت جهاد کشاورزی نیز نمی تواند ممنوعیت واردات را لغو کند.

منبع : برترینهاپیش بینی کمبود و گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات ... پیش بینی کمبود و گرانی 1000 تومانی برنج در شب عید دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات ... پیش بینی کمبود و گرانی 1000 تومانی برنج در شب عید | دبیر انجمن دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و. پیش بینی کمبود و گرانی برنج در شب عید / دبیر انجمن واردکنندگان ... دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات برنج، شاهد افزایش... پیش بینی کمبود و گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات ... پیش بینی کمبود و گرانی 1000 تومانی برنج در شب عید | هشدار نیوز پیش بینی کمبود و گرانی 1000 تومانی برنج در شب عید - هشدار نیوز | خبرپو. پیش بینی کمبود و گرانی برنج در شب عید - رادیکال خبر دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه زمان کمی برای واردات برنج باقی مانده است گفت:با یکسان سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله ای از واردات برنج، شاهد افزایش ۲۵ ... پیش بینی کمبود و گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید - دانش نیوز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت وگو با تسنیم اعلام کرد پیش بینی کمبود و گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید شناسه خبر: 1275957 سرویس: اقتصادی ۰۴ دی ... پیش بینی گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید - تیتر شهر پیش بینی گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید ... در فرصت قانونی نتوانیم برنج موردنظر خود را وارد کنیم، شب عید با کمبود این محصول مواجه می شویم. نیوزسورس - پیش بینی کمبود و گرانی 1000 تومانی برنج در شب عید دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت وگو با تسنیم اعلام کرد. پیش بینی کمبود و گرانی ۱۰۰۰ تومانی برنج در شب عید. شناسه خبر: 1275957 ...

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :