فیروز و نفت؛ 11 سال پس از جنجال

تاریخ انتشار پست : 1395-10-15 دسته : ورزشی

سرمربی جدید صنعت نفت آبادان ظاهرا اختلافات قدیمی با این باشگاه را فراموش کرده؛ زمانی که مسئولان آبادانی او را متهم به تبانی کردند!


ورزش سه: فیروز کریمی پس از چند سال دوری از لیگ برتر بار دیگر برگشت؛ او امروز رسما هدایت تیم صنعت نفت آبادان را برعهده گرفت تا در نیم فصل دوم جایگزین نادر دست نشان شده و این تیم را هدایت کند. کریمی در شرایطی برای اولین بار روی نیمکت تیم پرطرفدار آبادانی می نشیند که 11 سال پیش گرفتار یک پرونده پیچیده با مسئولان وقت تیم آبادانی شد. زمانی که مسئولان وقت صنعت نفت از او و تیم راه آهن شکایت کردند و در نهایت هم دیوان عدالت اداری به ضرر کریمی رای داد و تیم صنعت نفت بالاجبار به لیگ برتر راه پیدا کرد.

برتری 6 گله راه آهن و صعود به لیگ برتر

ششم خرداد ماه 1384 یک روز خاص برای فوتبال ایران لقب گرفت. شاید کسی تصور نمی کرد برگزاری دیدار راه آهن و شهید قندی در هفته پایانی لیگ دسته اول چندان اهمیت ویژه ای داشته باشد اما اتفاقات آن مسابقه و رای دیوان عدالت اداری درباره آن با گذشت سال ها هنوز از ذهن فوتبالدوستان پاک نشده است. در بازی مذکور راه آهن با هدایت فیروز کریمی مقابل شهید قندی یزد قرار گرفت که صعودش از قبل مسجل شده بود. شهید قندی با هدایت احد شیخ لاری قبل از بازی با راه آهن مقابل همه تیم ها عملکرد فوق العاده ای داشت و شاید به همین خاطر بود که کسی باور نمی کرد در پایان بازی 6 گل از راه آهن دریافت کند! از سوی دیگر نفت آبادان در خانه مقابل پیام مشهد قرار گرفت. 3 هزار تماشاگر آبادانی حاضر در ورزشگاه تختی آبادان در بازی که تیمشان باید برای صعود به لیگ برتر دو گل بیشتر از راه آهن به ثمر برساند، گوششان به اخبار بازی راه آهن با قندی بود اما دو گل زودهنگام زردپوشان تهرانی تقریبا آنها را مایوس کرد. راه آهن در نهایت 6 بر یک بازی را به سود خود به پایان برد و برتری 3 بر صفر نفت آبادان هم سودی برای این تیم نداشت تا شاگردان فیروز کریمی به لیگ برتر صعود کنند. قصه اما از این جا به پس شروع شد.

شائبه تبانی

باشگاه صنعت نفت آبادان هرگز زیر بار این نمی رفت که تیم صدرنشین و قهرمان لیگ یک در روز آخر آنقدر بد باشد که 6 گل دریافت کند. گفتگو ها شروع شد و شائبه تبانی مطرح شد. نفتی ها سخت پیگیر بودند تا هرطور شده ماجرا را تا انتها دنبال کنند. نامه نگاری های لازم با کمیته انضباطی انجام شد و نفت رسما شکایت خود را مطرح کرد. در همان زمان ها بود که فیروز کریمی سرمربی راه آهن در گفتگو های خود از حق تیمش دفاع می کرد و راه آهن را لیگ برتری می دانست. مسئولان نفت تیم شهید قندی را نیز وارد بازی کردند و حتی اعتقاد داشتند نباید بازی های قندی و راه آهن در لیگ برتر برگزار شد. رای کمیته انضباطی اما کاملا به ضرر نفت بود؛ فدراسیون زیر بار تبانی نرفت و بر طبق همان رای بود که بازی های دو تیم در لیگ برتر انجام شد.

مورد خاص احمد مقدس پور

پس از آن اتفاق نفتی ها به موضوع دیگری اشاره کردند. احمد مقدس پور، بازیکن تیم راه آهن که در جریان برتری مقابل شهید قندی یزد یک گل هم زده بود، مورد شکایت بعدی نفت آبادان بود. نفتی ها با اسناد خود اثبات کردند که این بازیکن محروم بوده و نمی توانسته برای راه آهن به میدان برود که اتفاقا کمیته انضباطی رای به محرومیت دو ساله مقدس پور و بازی تکراری در تبریز داد که نفت آبادان به تبریز نرفت و راه آهن مجوز صعود به لیگ برتر را به دست آورد.

شکایت به دیوان عدالت اداری

مسئولان نفت اما بی خیال ماجرا نمی شدند و تصمیم گرفتند به دیوان عدالت اداری شکایت کنند. ناصر گودرزی، مدیرعامل وقت باشگاه صنعت نفت آبادان با وجود زیر بار نرفتن کمیته انضباطی در مورد وجود شائبه در بازی راه آهن و شهید قندی، سختگیرانه پیگیر ماجرا بود. او پرونده شکایت را با همه مستندات به دیوان عدالت اداری کشاند و منتظر حکم این دیوان ماند. در حالی که رقابت های لیگ برتر در آن سال آغاز شده و راه آهن هم در این لیگ مشغول به بازی بود ناگهان خبری شوکه کننده در فوتبال ایران مثل بمب صدا کرد؛ نفت آبادان لیگ برتری شد!

حکمی که نفت را لیگ برتری کرد

بعد از کش و قوس های فراوان دیوان عدالت اداری 26 شهریورماه 1384 حکم خود را صادر کرد که بر طبق آن تیم راه آهن را متخلف دانست. در آن حکم اعلام شد که باید حق قانونی صنعت نفت آبادان که همانا صعود به لیگ برتر بود، داده شود. با توجه به اینکه برنامه ریزی مسابقات لیگ برتر انجام شده و نمی شد بازی های قبلی راه آهن و قندی را در نظر گرفت، فدراسیون تدبیر دیگری کرد؛ راهکاری که  از 18 تیمی شدن لیگ برتر و بالا آمدن صنعت نفت آبادان حکایت داشت.

تقابل پس از 11 سال

بیشتر از 11 سال از آن روزها گذشته و به نظر می رسد مسئولان آبادانی و فیروز کریمی همه اتفاقات را فراموش کرده اند که امروز این مربی برای اولین بار هدایت نفت را برعهده گرفت. کریمی پس از اتفاقات جنجالی آن سال به آبادان رفته و قصد دارد برای موفقیت تیمی که روزی با آن درگیری عجیبی داشت، تلاش کند. او الآن هدایت تیمی را در دست گرفته که در میانه های جدول قرار دارد و نسبت به دوره های قبلی که از لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود می کرد، نتایج بهتری کسب کرده است. نفت آبادان می تواند سکوی پرتاب دوباره برای فیروز کریمی باشد؛ آخرین مربی که یک تیم ایرانی را در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان کرده، چند سالی است در حیطه نتیجه گیری موفق نبوده و الآن به لیگ برتر برگشته تا روزهای خوبش را تکرار کند.

منبع : برترینهاارسی فیروز و نفت ؛ 11 سال بعد از جنجال. سرمربی جدید صنعت نفت آبادان ظاهرا اختلافات قدیمی با این باشگاه را فراموش کرده؛ زمانی که مسئولان آبادانی او را متهم به تبانی ... به یاد بزرگترین پرونده انضباطی فوتبال ایران؛/ فیروز و نفت ؛ 11 سال ... به یاد بزرگترین پرونده انضباطی فوتبال ایران؛/ فیروز و نفت ؛ ۱۱ سال بعد از جنجال. Posted on دی ۱۵, ۱۳۹۵ / Posted by farjad. سرمربی جدید صنعت نفت آبادان ظاهرا ... به یاد بزرگترین پرونده انضباطی فوتبال ایران؛/ فیروز و نفت ؛ 11 سال ... به یاد بزرگترین پرونده انضباطی فوتبال ایران؛/ فیروز و نفت ؛ 11 سال بعد از جنجال. نوجوانان والیبالیست سوم جهان - جستجوگر اخبار تی نیوز در این رده بندی ترکیه با چهار پله صعود به بهترین تیم زیر 23 سال جهان تبدیل شده است. ... این تیم با 110 امتیاز بعد از لهستان و آرژانتین در جایگاه سوم رده بندی جهانی تیم های ... «فیروز» جای «نادر» را گرفت/ کریمی سرمربی صنعت نفت شد .... روز جنجالی مجلس بر سر انتقال بیمه به وزارت بهداشت/یک «رای» کار را بی ... آقا فیروز با آبادان لیگ برتری شد :: ورزش سه فیروز کریمی هدایت تیم لیگ برتری صنعت نفت آبادان را به عهده گرفت تا در ... فیروز و نفت ؛ 11 سال بعد از جنجال 1 ساعت پیش; بیستمین باشگاه ... بیستمین باشگاه فیروز پولو! :: ورزش سه صنعت نفت آبادان بیستمین تیمی است که نام فیروز کریمی را به عنوان سرمربی در لیست خود می بیند. ... فیروز و نفت ؛ 11 سال بعد از جنجال. توره: در نیم فصل از سیتی جدا نمی شوم : تبریز فوتبال نیوز - تراختور آخرین اخبار. فیروز و نفت ؛ 11 سال بعد از جنجال ... گواردیولا: سیتی 10 سال دیگر به یونایتد می رسد ... دست نشان: کار باشگاه نفت دور از انصاف است

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :