خواص آیه الکرسی به روایت معصومین

تاریخ انتشار پست : 1395-10-15 دسته : فرهنگی و هنری

خداوند در آیه 255 سوره بقره برای بندگان خود امان نامه ای الهی داده و شگفتی های خلقت خود را بیان کرده است.

خواص آیه الکرسی به روایت معصومین

سوره بقره, ایه الکرسی, خواص ایه الکرسی, خواص

به نقل از خبرنگارطاها پخش طاها پخش طاها پخش درمیان آیات نورانی و سوره های قرآن کریم، آیه 255 سوره بقره معروف به آیه الکرسی، از جمله نشانه های الهی است که امام کاظم (ع) در روایاتی می فرمایند: «از بعضی پدران بزرگوارم شنیدم که کسی داشت سوره حمد را می خواند بعد حضرت فرمود: هم شکر خدا را به جای آورد و هم به پاداش رسید. پس حضرت شنید که سوره توحید می خواند فرمود: ایمان آورد و ایمنی به دست آورد و سبعد شنید که سوره قدر می خواند فرمود: راست گفت و آمرزیده شد و پس شنید که آیت الکرسی می خواند فرمود: خداوند خالق , امان نامه برایش فرو فرستاد.» و با عنوان امان نامه الهی تلقی می کنند.

همچنین از دیگر روایاتی که امامان معصوم(ع) ما به خواص آیه الکرسی اشاره کردند؛ چنین است:

امام رضا (ع) از امیرالمومنین(ع) روایت کرده اند که پیامبر اعظم (ص) فرمودند:«هر کس یکصد مرتبه آیه الکرسی را بخواند مثل کسی است که در طول حیاتش خدا را عبادت و بندگی کرده است. و هر کس آیه الکرسی را بخواند و ثوابش را برای اهل قبور قرار دهد خداوند گناهانش را می آمرزد.»

روایت است که :هر که آیه الکرسی را بنویسد و بر بالای در دکان یا منزل بیاویزد مال او عمده میگردد و هرگز محتاج دیگران نخواهد شد. و در جای دیگر امام رضا(ع) می فرمایند: هر که آیه الکرسی بخواند هیچ حیوانی که نیش زهرآگینی دارد، او را نمیگزد.

رسول خدا(ص): هر که در شب نوزدهم ماه رجب چهار رکعت نماز بخواند و در هر رکعتی پس از حمد هر یک از آیه الکرسی و توحید را پانزده مرتبه بخواند خداوند عالم ثواب جناب موسی(ع) را به او میبخشید.

روایت است که :هر کسی بین نماز مغرب و عشاء شش رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از حمد هفت مرتبه آیه الکرسی را بخواند و پس از سلام پنجاه مرتبه صلوات بفرستد عملش با عمل صدیقین و صالحین بالا میرود.

و پیامبر اکرم(ص) در جای دیگر می فرمایند: هر که در شب یکشنبه چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت یک مرتبه حمد یازده مرتبه آیه الکرسی بخواند خداوند او را در جهان و آخرت محافظت خواهد کرد گناهان او را میبخشد و اگر بمیرد بنده ی مخلص پروردگار عالم میشود اجازه دارد که روز قیامت شفاعت کند.

روایت است که برخی از گناهان در تنهایی انجام میشوند و برای پیشگیری از انجام گناه و حفظ تقوا ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه و همچنیین تلاوت آیه الکرسی بسیار تاکید شده است.
برای حفظ بچه ای که در شکم مادر است آیه الکرسی را با زعفران بنویسد و بر کمر زن باردار ببندید، که آن بچه هیچ گاه دچار صدمات نمیشود.

امام باقر(ع): هر کس آیه الکرسی را یک مرتبه بخواند هزار مکروه و بدی از بدی های جهان و هزار مکروه و بدی از بدی های آخرت از او دور میشود و کم ترین مکروه جهان فقر و آسانترین مکروه آخرتی، عذاب قبر است.

هرکس عبورش به قبرستان افتاد و یازده مرتبه مرتبه سوره ی توحید را بخواند، خداوند به عدد مردگان به او ثواب دهد و دستور است سوره ی حمد و آیه الکرسی و حمد و فلق و ناس هر یک را سه بار بخواند و سوره ی قدر را هفت را و سوره ی ملک را یک باز بخواند که این عمل میت را از عذاب خلاص میکند.

پیامبر اعظم(ص): هر کس آیه الکرسی را پس از هر نماز بخواند، خداوند خودش عهده دار گرفتن جان او میشود و همانند کسی است که همراه پیامبران و در رکاب آنها،در راه خدا جهاد کرده و به شهادت رسیده باشد.

پیامبر اعظم (ص) به امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند: بر تو باد به خواندن آیه الکرسی که در هر حرف آن هزار رحمت و برکت است.

جابربن عبدالله انصاری از حضرت رسول اکرم(ص) روایت کرده اند که فرمود: هر که آیه الکرسی را پس از هر نماز واجبی بخواند، درهای هفت آسمان گشوده گردد و به هم متصل نشوند تا آن که حق تعالی به لطف و مرحمت خود بر خواننده ی آن نظر فرماید، و گناهان او را بیامرزد و هر گاه آیه الکرسی را بخواند و ثوابش را به قبرستان مسلمانان هدیه نماید، حق تعالی چهل نور در هر قبر هر که از مشرق تا مغرب که مرده باشد داخل سازد و قبور ایشان را گشاده و پرنور گرداند و برای خواننده ی آن ثواب شصت پیامبر را کرامت فرماید و به عدد هر حرفی، فرشته ای را بیافریند که برای او تا روز قیامت تسبیح میکنند.

پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: با فضیلت ترین آیه ای که بر من نازل شد آیه الکرسی است و آیه الکرسی و سوره توحید عظیم تر از همه چیزهایی است که دون و پست تر از خداست.
پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: با فضیلت ترین آیه ای که بر من نازل شد آیه الکرسی است و آیه الکرسی و سوره توحید عظیم تر از همه چیزهایی است که دون و پست تر از خداست.
پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به کسی که جان محمد در دست اوست این آیه دارای دو زبان و دو لب است که در عرش الهی تسبیح و تقدیس خدا می گوید.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: در شب معراج دو لوح را دیدم ، که در یک لوح سوره حمد و در لوح دیگر کل قرآن قرار داشت که سه نور از آن میدرخشید . بعد گفتم ای جبرئیل این نور چیست؟ جبرئیل در جواب گفت: آن سه نور یکی سوره توحید و یکی سوره یاسین و دیگری آیه الکرسی می باشد.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: همانا من از آیه الکرسی برای بالا رفتن در جاتم استفاده می کنم.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحید و قدر را با آیه الکرسی بخوانید و پس از آن برخیزید و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهید که حاجاتتان بر آورده خواهد شد زیرا اسم اعظم هستند.

امام علی (علیه السلام) فرمودند: اگر شما از آثار معنوی آیه الکرسی آگاه بودید در هیچ حال خواندن آن را ترک نمی کردید.

امام محمد باقر (علیه السلام) فرمودند: هر کس یک بار آیه الکرسی را بخواند خداوند هزار ناراحتی از ناراحتی های جهان و هزار سختی آخرت رااز او دور میکند که کمترین ناراحتی جهان فقر و کمترین سختی آخرت فشار قبر است.

امام علی (علیه السلام) فرمودند: هرگاه یکی از شما اراده حاجتی کند بعد صبح روز پنج شنبه در طلب آن بیرون رود و در وقت بیرون رفتن آخر سوره آْ عمران ( آیه ۱۹۰تا آخر) و آیه الکرسی و سوره قدر و حمد را بخواند ، زیرا که در خواندن این ها حوائج جهان و آخرت برآورده می شود
رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در خواب به دخترش فاطمه (سلام الله علیها) فرمودند: ترازوی اعمال خویش را با آیه الکرسی سنگین گردان زیرا هرکس آن را قرائت نماید آسمان و زمین با فرشتگانش به جنبش و حرکت در آیند و خداوند را با صدای بلند به پاکی یاد کنند و او را بزرگ بدارند و تسبیح گویند ، بعد از آن تمامی فرشتگان از خداوند میخواهند که گناه خواننده آیه الکرسی را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: هرکس آیه الکرسی را یک بار بخواند اسم او از دیوان اشقیا و انسان های بد محو می شود.

امام رضا (علیه السلام) به نقل از پیامبر فرمودند: هر کس ۱۰۰ مرتبه آیه الکرسی را بخواند چنان باشد که همه عمر خود را عبادت کرده باشد .

منبع : باشگاه خبرنگارانن جوان همچنین از دیگر روایاتی که امامان معصوم(ع) ما به خواص آیه الکرسی اشاره ... روایت است که :هر کسی بین نماز مغرب و عشاء شش رکعت نماز بخواند و در هر ... خواص آیت الکرسی (حتما بخوانید) آنگاه به من گفت : هر که آیه الکرسی را بسیار بخواند سختی های مرگ بر او آسان می شود. ... روایت شده که از پیامبر (ص) پرسیدند: قرآن برتر است یا تورات؟ فرمودند: در قرآن ... فواید بی شمار آیت الکرسی - آسمونی سپس خدای متعال فرمود :” به عزت و جلال خودم سوگند ، هیچ کس شما را بعد از نماز نخواند مگر این که او را در مرتبه .... روایات و خواص آیه الکرسی از پیامبر (ص) و امامان (ع):. فضیلت و خواص آیه الکرسی - تابان در روایات نقل شده است که آیه الکرسی قله آیات قرآنی است . ... در پاره ای از سفارشات ائمه معصومین علیهم السلام به قرائت این آیه در مکان یا زمان خاصی اشاره شده است از ... فضیلت و ثواب آیت الکرسی - نیک صالحی در روایتی دیگر آمده است که هنگام بیرون از رفتن از خانه آیت الکرسی سوره قدر و سوره حمد .... نافله خود سوره توحید و قدر و آیت الکرسی را بخواند خداوند او را موفق به پر فضیلت ترین .... تسریع بخشیدن به اجابت دعا با این دو روایت معتبر از معصومین (ع) ... نور ولایت - خواص آیت الکرسی نور ولایت - خواص آیت الکرسی - مذهبی. ... 18- جهت عزت و بزرگواری نزد بزرگان سه بار آیة الکرسی را بخواند و به کف دستها بدمد و به بصورت بکشد .... به روایت لینک:. معجزات آیت الکرسی - بخش 1 - نمناک این آیه شریف نزد پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع)دارای اهمیت خاصّی بوده، و با مراجعه به شمار زیادی از روایات، در باب فضیلت و ثواب قرائت آیه مذکور، می توان به جایگاه و ارزش ... خواص اعجاب انگیز آیة الکرسی - گفتگوی دینی 3-اگر کسی آیة الکرسی را بخواند و به پاهایش بدمد در راه رفتن خسته نمی ..... روایت ذکر شده که آیة الکرسی را تا خالدون بخوانند که خواص دیگری دارد، ... درباره ی آیه الکرسی - {{ کشکول راز }} تعریف کرسی در آیه ای که به آیه الکرسی معروف شده است ... در کتاب خواص الایات ص19 آمده: که فرمودند هر کسی آیه الکرسی را بنویسد و در بالای دردکان ِ یا منزل ... آیه الکرسی - اسوه در روایت نقل شده از شیعه و اهل سنت؛ از "آیة الکرسی" به عنوان قلۀ آیات قرآنی ... (ع) که فضیلت ها و برکات زیادی را برای دو آیه بعد از "آیة الکرسی " (آیات 256 و ... در پاره ای از سفارشات ائمه معصومین علیهم السلام به قرائت سوره ها و آیاتی ..

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :