آمریکا سپر فرات ترکیه را تقویت می کند

تاریخ انتشار پست : 1395-10-16 دسته : بین الملل

ائتلاف مبارزه با داعش به فرماندهی آمریکا آمادگی خود را برای مشارکت در عملیات سپر فرات ارتش ترکیه در شمال سوریه اعلام کرد.

آمریکا سپر فرات ترکیه را تقویت می کند

سوریه, بین الملل, ارتش ترکیه, داعش, سپر فرات, شمال سوریه, آمریکا

به نقل از طاها پخش به نقل از العالم ؛ ائتلاف آمریکا آمادگی خود را برای مشارکت در عملیات سپر فرات ارتش ترکیه در شمال سوریه اعلام کرد، اما جزئیات نوع پشتیبانی اعلام نشده است.

"جان دوریان" سخنگوی ائتلاف مبارزه با داعش در ویدیو کنفرانسی در بغداد پایتخت عراق اعلام کرد: من نمی توانم جزئیاتی درباره نوع پشتیبانی ائتلاف از ارتش ترکیه را بیان کنم.

دوریان افزود: مذاکرات همچنان ادامه دارد و تُرک ها می دانند که ائتلاف چه کارهایی می تواند بکند.

ارتش ترکیه از چند هفته پیش با کمک گروه های مسلحِ تحتِ امر گروه تروریستی ارتش آزاد سوریه عملیاتی را به نام سپر فرات در بخش شمالی خاک سوریه برای عقب راندن داعش از این بخش اجرا می کند و در درگیری هایِ نزدیک شهر الباب تلفات زیادی از خود برجای گذاشته است .

ائتلاف آمریکایی با وجود درخواست های مکرر رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه تاکنون به پشتیبانی هوایی از نظامیان تُرک نپرداخته است .

جنگنده های ائتلاف هفته گذشته به درخواست ارتش ترکیه به " پرواز نمایشی " بر فراز شهر الباب پرداختند ولی از سلاح های خود استفاده نکردند.

مقام های آمریکایی و تُرک تاکنون اعلام نکرده اند که چرا با همدیگر در شمال سوریه همکاری نمی کنند.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال خاک سوریه از روز 24 اکتبر 2016 شروع شده است که در این عملیات از نیروی زمینی ، نیروی هوایی ، تانک ها و توپخانه خود استفاده می کند و از ارتش آزاد سوریه کمک می گیرد.

ارتش ترکیه با کمک ارتش آزاد سوریه شهر جرابلس و حومه اش را که آخرین پایگاه بزرگ داعش در شمال سوریه بود، به تصرف خود درآورد سبعد منطقه واقع بین شهرهای اعزاز و الراعی را تصرف کرد منطقه ای که آنکارا از ابتدای بحران سوریه به حمایت از گروه های مسلح فعال در آن می پرداخت.

ارتش ترکیه از شروع عملیات سپر فرات چندین بار مواضع تشکیلات " نیروهای سوریه دمکراتیک" را بمباران کرده است.

حزب اتحاد دمکراتیک بدنه سیاسی و یگان های دفاع مردمی کُرد بدنۀ نظامیِ اصلی تشکیلات نیروهای سوریه دمکراتیک را تشکیل می دهند که این تشکیلات هم اکنون شهر منبج را در شمال سوریه تحت کنترل خود دارد و دولت آنکارا این تشکیلات و زیرمجموعه هایش را متحد حزب کارگران کردستان (پ ک ک ) می داند.

این در حالیست که دولت دمشق عملیات ارتش ترکیه را تجاوز به خاک سوریه و نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود می داند.

فرماندهی کل ارتش سوریه هشدار داده است که اگر جنگنده های ترکیه بار دیگر حریم هوایی سوریه را نقض کنند ، سرنگون خواهند شد.

دولت دمشق همچنین ترکیه را به قتل عام صدها شهروند سوری در نقاط و شهرهای شمالی سوریه از طریق حملات هوایی، توپخانه ای متهم می کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :