خطر بزرگ در کمین میراث باستانی مصر

تاریخ انتشار پست : 1395-10-16 دسته : فرهنگی و هنری

حفظ و نگهداری میراث باستانی مصر به سبب کاهش گردشگر و مشکلات اقتصادی با چالشی جدی رو به رو شده است.خبرگزاری ایسنا: کشور مصر از اسکندریه در سواحل دریای مدیترانه تا هرم بزرگ جیزه به عنوان آخرین عجایب هفت گانه دنیا میزبان آثار و بناهای تاریخی ارزشمندی است که در طول سالیان همواره به لطف حضور پرشمار گردشگران و بلیت فررشی مشکلی درباره حفظ ونگهداری آن ها احساس نمی شد، اما از انقلاب سال ۲۰۱۱ در این کشور و کاهش چمشگیر حضور گردشگران مسئولان این کشور همواره در تقلا برای جیران درآمدهایاز دست رفته خود هستند.

«خالد العنانی» وزیر آثار تاریخی مصر در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: "از ژانویه ۲۰۱۱ درامدهای گرئشگری افت شدیدی داشته است که این موضوع تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی حالت آثار باستانی مصر گذاشته است".

شمار گردشگران کشور مصر از ۱۵ میلیون در سال ۲۰۱۰ به ۶.۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ نزول داشت و ناآرامی های سیاسی بعد از سال ۲۰۱۱ وخلع قدرت حُسنی مبارک و همچنین کودتای نظامی سال ۲۰۱۳ و کنار رفتن محمد مرسی و چندین حمله تروریستی موجب شد بسیاری از گردشگران دیگر تمایلی به سفر به سرزمین مصر نداشته باشند.

خطر بزرگ در کمین میراث باستانی مصر

آثار باستانی, گردشگران, مصر

همچنین درآمدهای حاصل از فروش بلیت در محوطه های تاریخی مصر از ۲۲۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به ۳۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ سقوط کرده است.

«زاهی حواس»، باستان شناس و وزیر اسبق آثار تاریخی مصر نیز عنوان کرد میراث کشور در نتیجه این شرایط متحمل صدمات زیادی شده است. بدون سرمایه گذاری نمی توانید هیچ چیز را مرمت و حفظ کنید. به موزه معروف قاهره نگاه کنید که تبدیل به مکانی تاریک شده است. از سوی دیگر نمی توان از دولت خواست که از شما پشتیبانی کند چون شرایط اقتصادی خوب نیست و حالت میراث تاریخی در همه جا رو به بدتر شدن است.

در حال حاضر ۳۸ هزار نفر شامل کارمندان، تکنسین ها، مصرشنایان و بازرسان در محوطه های تاریخی مصر مشغول کار هستند. دولت مصر نیز از زمان سرنگونی محمد مرسی به کمک های خارجی متکی بوده است و نهایتا سال گذشته تصمیم گرفت نرزخ ارز پوند را در راستای طرح اصلاح اقتصادی شناور کند، اما یکی از مهمترین بخش های طرح احیای اقتصادی مصر بازگرداندن گردشگران است که یکی از منابع اصلی درآمد برای مصر محسوب می شود.

تا زمان بازگشت گردشگران مصری ها با انجام فعالیت های دیگری در تلاش برای افزایش درآمدها هستند به عنوان مثال موزه مصر که محل نگهداری نقاب طلایی «توت عنخ آمون» است و همچنین موزه فراعنه تا شب برای بازدید گردشگران باز است.

«فیضا هیکل»، مصر شناس و پروفسور دانشگاه آمریکایی قاهره گفت: در حال حاضر اولویتما بر روی مرمت آثار تاریخی است، اما بسیاری از کاوش های باستان شناسی به سبب نبود منابع مالی متوقف شده است. کاوش ها ۵ هزار سال منتظر مانده اند و می توانند بازهم صبر کنند، اما مرمت های بسیار مهمی به تعویق افتاده است. حداقل ما تشخیص می دهیم چه چیزهایی نیاز به مرمت دارد و پس تلاش می کنیم با کمترین اقدامات آن ها را در شرایط مناسب نگه داریم.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :