چه کسی فوتبال اسپانیا را متحول کرد؟

تاریخ انتشار پست : 1395-10-18 دسته : ورزشی

میستر پنتلند نقش مهمی در تغییر فوتبال اسپانیا داشت و توانست افتخارات زیادی را برای اتلتیک بیلبائو به ارمغان آورد.خبرگزاری ایسنا: برای فوتبال اسپانیا حضور فردریک بیکانسفیلد پنتلند (میستر پنتلند) در این کشور همچون کشف دستگاه پرینتر برای بشریت بود. پنتلند به عنوان مهاجم گوش راست در تیم های انگلیسی زیادی بازی کرد. پنج بار پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و سبعد تصمیم گرفت مربیگری کند. او در المپیک تابستانی ۱۹۲۰ هدایت تیم ملی فرانسه را بر عهده گرفت و بعد از این بازی ها در حالی که تنها ۳۸ سال داشت، به اسپانیا آمد و بر نیمکت راسینگ سانتاندر نشست. حضور سرمربی انگلیسی در اسپانیا باعث تحول فوتبال این کشور شد و هنوز در اسپانیا سرمربیان او را میستر می نامند.

پنتلند با آن کلاه قارچی شکل و پیپی که بر دهان داشت، مهربان به نظر می رسید و اسپانیایی را به طرز خاصی صحبت می کرد اما تاثیرگذاری او مهمترین قابلیت اش بود. دقت بالایی داشت و در تیم هایش هافبک های کناری کمتر به جلو نفوذ می کردند تا بتوانند میانه میدان را به خود اختصاص بدهند. این سرمربی انگلیسی از سیستم (۳-۲-۳-۲) استفاده می کرد، همچنین روش های عجیبی را به کار می برد. پنتلند زمانی که تیم را در شرایط بدی می دید، بازیکنان را یک هفته بدون توپ تمرین می داد. او تنها یک سال در راسینگ ماند و سبعد به اتلتیک بیلبائو رفت. همچنین در تیم های اوویدو، آرناس د گوئچو و اتلتیکومادرید مربیگری کرد.

چه کسی فوتبال اسپانیا را متحول کرد؟

لالیگا

بیشترین تاثیرگذاری و وابستگی سرمربی انگلیسی به اتلتیک بود چون دو دوره (۱۹۲۲ تا ۱۹۲۶ و ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳) در این تیم حضور داشت. او در این مدت توانست دو بار فاتح لالیگا شود و پنج قهرمانی در کوپا دل ری به دست آورد. دو قهرمانی در لالیگا همزمان با فتح کوپا دل ری بود. نتایج فوق العاده او برابر تیم های بارسلونا و رئال مادرید در یادها ماند. اتلتیک با هدایت سرمربی انگلیسی، آبی اناری ها را ۱۲ بر یک در سن مامس شکست داد و رئال مادرید را در چامارتین، با ۶ گل مغلوب کرد. در آن زمان چنین نتیجه ای عادی نبود و بعد از آن هرگز تکرار نشد. «سخت ترین بازی در یکشنبه هفته پیش رو برگزار می شود»، شعار همیشگی او بود.

پنتلند در پیروزی مشهور چهار بر سه اسپانیا برابر انگلیس در سال ۱۹۲۹ خوسه ماریا ماتئوس (سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا) را راهنمایی کرد. این بازی اولین شکست انگلیسی ها در قاره اروپا بود. او دو بار چنین نقشی را در تیم ملی اسپانیا ایفا کرد و آموزش هایش بود که فوتبال اسپانیا را متحول کرد.

سرمربی انگلیسی کمی پس از آغاز جنگ داخلی اسپانیا در نوامبر ۱۹۳۵ با اتلتیکو خداحافظی و این کشور را ترک کرد. او دیگر برای مربیگری به اسپانیا بازنگشت. با این حال دوستان زیادی به خصوص در بیلبائو داشت. اتلتیک در سال ۱۹۵۹ پنتلند را دعوت کرد تا در مراسمی از او تقدیر شود. میستر در آن زمان از همسرش جدا شده بود و به همراه دخترش زندگی می کرد. او ۷۶ سال داشت و از بیماری فوبیای اجتماعی رنج می برد. برای او تصمیم گیری در رابطه با حضور در این مراسم سخت بود اما در نهایت به بیلبائو سفر کرد. بعد از آخرین دیدارش با سن مامس، رضایت در چهره اش دیده می شد. پنتلند سه سال بعد از آن مراسم درگذشت اما یاد و خاطره او برای همیشه زنده ماند. مردم شهر بیلبائو هرگز او را فراموش نخواهند کرد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :