هشدار آمریکا به رسانه های ترکیه

تاریخ انتشار پست : 1395-10-18 دسته : سیاسی

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در توییتی ضمن هشدار به رسانه های ترکیه نوشت: طرح اتهامات نادرست از سوی رسانه های این کشور باید متوقف شود.ترکیه, آمریکاجان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در توییتی ضمن هشدار به رسانه های ترکیه نوشت: طرح اتهامات نادرست از سوی رسانه های این کشور باید متوقف شود.

کربی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: اتهامات نادرست و تنش آفرین علیه واشنگتن در رسانه های ترکیه ناراحت کننده است و باید متوقف شود.

وی افزود: این اقدامات حالت اتباع آمریکایی ساکن ترکیه را به خطر می اندازد.

اظهارات سخنگوی کاخ سفید در حالی است که مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرده است که موضوع بسته شدن فعالیت های پایگاه نظامی اینجرلیک به روی آمریکا و کشورهای ناتو مطرح نیست.

با این حال، وزیر امور خارجه ترکیه پیشتر با انتقاد از حمایت نکردن ائتلاف بین المللی از عملیات این کشور در الباب انتقاد کرده و گفته بود: حضور نیروهای ائتلافی در پایگاه هوایی اینجرلیک به چه درد می خورد؟

آناتولی صبح روز جمعه نقل از داد که چاووش اوغلو در نیویورک گفته است که نیروهای آمریکا و سایر هم پیمانان ترکیه در چارچوب ناتو در پایگاه اینجرلیک ترکیه حضور دارند و نیروهای برخی کشورهای غیر عضو ناتو نیز در چارچوب مبارزه با داعش در این پایگاه مستقر شده اند.

او با ادعای اینکه ترکیه در حال مبارزه سرنوشت ساز و مهمی با داعش است، بیان کرد: متاسفانه در دوره اخیر نیروی ائتلاف بین المللی ضد داعش، شاهد حمایت و پشتیبانی هوایی از عملیات نیروهای این کشور در سوریه نیست و اگر برای مبارزه با داعش ائتلافی تشکیل داده ایم، ترکیه نیز امکانات فیزیکی برای این نیروی ائتلافی فراهم کرده است، بعد چرا از عملیات ترکیه حمایت نمی شود؟

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه عناصر داعش از رقه به الباب آمده اند و مختصات این انتقال نیرو به نیروی ائتلاف بین المللی نیز داده شده است، گفت: ترکیه حق دارد سئوال کند که چرا اینها را هدف نمی گیرید و مردم ترکیه نیز می گویند که اگر این نیروها با داعش مبارزه نمی کنند، بعد چرا در اینجرلیک حضور دارند؟

چاووش اوغلو در همین حال گفت: در حال حاضر موضوع بسته شدن پایگاه اینجرلیک مطرح نیست، اما کشورهایی که صرفا به خاطر مبارزه با داعش به این پایگاه آمده اند، اگر حمایت نکنند، حضور آنها نیز مفهومی ندارد.

اما، کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در واکنش به اظهارات مقامات ترکیه که چرایی حضور نیروهای آمریکا و ائتلاف بین المللی در اینجرلیک را زیر سئوال برده اند، گفته است: آمریکا و نیروهای ائتلافی به خاطر استفاده از اینجرلیک از ترکیه قدردان بوده و خواهان ادامه این امکان است.

وی تصریح کرده است: هنوز هم داعش در کانون توجه آمریکا و نیروی ائتلاف بین المللی است.

به نقل از ایرنا، علاوه بر آمریکا که در چارچوب پیمان همکاریهای دفاعی و اقتصادی منعقده در سال 1980 میلادی، استفاده گسترده ای از اینجرلیک به عنوان مهمترین پایگاه منطقه ای خود در خاورمیانه دارد، در دوره اخیر با ائتلاف ترکیه با کشورهای عربستان و قطر و برخی کشورهای عربی، شماری از نیروهای هوایی این کشورها نیز در اینجرلیک مستقر شده اند ولی تاکنون نقل ازی از فعالیت های این نیروها علیه داعش منتشر نشده است.

در دوره اخیر با عادی سازی سریع روابط ترکیه با روسیه و همکاریهای راهبردی آنکارا با مسکو در سوریه که مهمترین آن در حمایت هوایی روسیه از عملیات الباب ترکیه در دوره اخیر است، موضوع به حاشیه رانده شدن آمریکا و نیروهای ائتلافی در عملیات ضد داعش به طور جدی در افکار عمومی و رسانه های ترکیه مطرح شده است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :