بی نیازی ایران از واردات گاز ترکمنستان

تاریخ انتشار پست : 1395-10-18 دسته : اقتصادی

درباره موضوع قطع گاز وارداتی از ترکمنستان به ایران نباید با محوریت سود و زیان به آن نگاه کرد. چرا که ترکمنستان با توجه به مرز زمینی مشترک زیادی که در منطقه خراسان با ایران دارد در بسیاری از آداب، سنن، تجارت و مراودات منطقه ای ذی نفع با مردم ایران به شمار می رود. به عبارتی دیگر ترکمنستان و ایران برای یکدیگر شریک استراتژیک در منطقه محسوب می شوند. رضا پدیدار کارشناس بین المللی نفت در اعتماد نوشت: درباره موضوع قطع گاز وارداتی از ترکمنستان به ایران نباید با محوریت سود و زیان به آن نگاه کرد. چرا که ترکمنستان با توجه به مرز زمینی مشترک زیادی که در منطقه خراسان با ایران دارد در بسیاری از آداب، سنن، تجارت و مراودات منطقه ای ذی نفع با مردم ایران به شمار می رود. به عبارتی دیگر ترکمنستان و ایران برای یکدیگر شریک استراتژیک در منطقه محسوب می شوند.

 این در حالی است که ترکمنستان در سال های ابتدایی استقلال خود اولین کشور آسیای میانه بود که به تجارت و روابط اقتصادی با ایران روی آورد. اما دلیل این اقدام نا بهنگام از سوی ترکمنستان از محل دیگری سرچشمه می گیرد. باتوجه به عملکرد مطلوب شرکت ملی گاز ایران به ویژه در دوران دولت تدبیر و امید، بی نیازی ایران به گاز ترکمنستان برای طرف ترکمنی محرز شده بود و می دانستند که طرف ایرانی دیر یا زود نیازی به واردات گاز از این کشور ندارد. بنابراین طی اقدامی ناشیانه درصدد حفظ منافع خود بر آمده و مطالبات گذشته خود که زیاد آن مربوط به دوران تحریم می شد را طلب کرد.

 از سویی دیگر با اقدامی ناشیانه تر اقدام به قطع گاز به سوی ایران کرد. غافل از اینکه ایران نیاز چندانی به گاز ترکمنستان ندارد. چرا که زیاد واردات گاز ایران که طی یک ماهه گذشته با سقف ١٢ میلیون مترمکعب و کف ٥/٧میلیون مترمکعب وارد ایران شد به خوراک پتروشیمی ها و نیروگاه ها تخصیص داده می شد.

 به این ترتیب ایران به راحتی توانست با جایگزینی سوخت مایع به جای گاز در واحدهای پتروشیمی و نیروگاهی و البته همراهی مردم بابت صرفه جویی مصرف گاز خانگی به راحتی از این بحران عبور کند.

ترکمن ها می دانستند با تکمیل و تزریق گاز تولیدی فاز ٢١-٢٠ پارس جنوبی به خط لوله دامغان-نکا- ساری نیاز واحدهای صنعتی ایران به گاز این کشور برطرف می شود بنابر این طی اقدامی ناشیانه تلاش کردند تا ایران را تحت فشار برای پرداخت مطالبات شان قرار دهند که موفق نشدند. طی سال های ٨٦ تا ٩٢ به علت اشتباهات دولت گذشته در پذیرفتن افزایش قیمت گاز وارداتی از ترکمنستان، با این کشور اختلاف حساب پیدا کردیم.

 نکته ای که در این میان وجود دارد اعلام بازه گستره مطالباتی ترکمن ها از ایران است که دامنه ای بین ٨/١ تا ٦/٥میلیارد دلار را در بر می گیرد. اما این اختلاف آماری بی اساس برای چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بسیاری از جریان های داخلی که برخی موافق و برخی دیگر مخالف دولت هستند در تلاش اند تا هر یک به نحوی از این جریان اختلافی به نفع گروه خود استفاده کنند که رفتار کاملا غلطی است. به جرات می توان گفت که این موضوع قطعی گاز مقوله ای کاملا اقتصادی است و دخالت وزارت امور خارجه ترکمنستان در حل این اختلاف رفتاری است که از ضعف ترکمن ها نشات می گیرد.

 لازم می دانم نکته ای را در قالب تذکری به تمامی رسانه ها ابلاغ کنم، مبنی بر اینکه در صورت نبود اطلاعات دقیق  از نشر مطالب در این زمینه که موجب روانه شدن منافع به جیب جریان یا گروه خاصی می شود، جدا خودداری کنند.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :