مشکل برق مترو تهران امروز حل می شود؟

تاریخ انتشار پست : 1395-10-18 دسته : اقتصادی

اختلاف شرکت مترو و اداره برق استان تهران ریشه در سالهای گذشته دارد؛ موضوع از آنجایی آغاز شد که مسئولان این دو شرکت نتوانستند در مورد نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مترو به توافق برسند بعد نهایتا موضوع اختلاف به دیوان عدالت اداری رسید! اما الآن با گذشت 5سال از اختلاف بر سر تعرفه ها، این بار اختلاف نظر اداره برق و مترو رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و قرار است در جلسه امروز کمیسیون عمران شورای شهر مشکلات حل شود.


خبرگزاری ایسنا: اختلاف شرکت مترو و اداره برق استان تهران ریشه در سالهای گذشته دارد؛ موضوع از آنجایی آغاز شد که مسئولان این دو شرکت نتوانستند در مورد نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مترو به توافق برسند بعد نهایتا موضوع اختلاف به دیوان عدالت اداری رسید! اما الآن با گذشت 5سال از اختلاف بر سر تعرفه ها، این بار اختلاف نظر اداره برق و مترو رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و قرار است در جلسه امروز کمیسیون عمران شورای شهر مشکلات حل شود.

براساس قانون باید بهای برق مصرفی مترو براساس کمترین تعرفه محاسبه شود اما در پی افزایش قیمت برق و محاسبه برق مصرفی مترو براساس تعرفه صنعتی، مشکلاتی در مورد نحوه محاسبه میان مترو و اداره برق ایجاد شد، بگونه ای که تشکری هاشمی معاون شهردار تهران در مورد افزایش هزینه های مترو تهران به علت افزایش قیمت برق در پی محاسبه نادرست تعرفه گفت: مدیریت شهری در حالی مجبور به پرداخت هزینه های بالا برای برق مصرفی مترو است که بر طبق قانون باید هزینه برق مترو جزو پایین ترین تعرفه ها باشد؛ اما بر خلاف قانون تعرفه برق مترو براساس تعرفه پایین برق صنعتی محاسبه می شود که چندین برابر حداقل تعرفه ای است که مترو باید برای برق پرداخت کند.

بحث ها ادامه داشت تا اینکه سرانجام با ارجاع موضوع به دیوان عدالت اداری کشور نهایتا موضوع به نفع مترو تهران پایان یافت به گونه ای که  با رأی دیوان، تصمیم وزارت نیرو برای تعیین مبنای تعرفه برق صنعتی برای محاسبه برق مصرفی حمل و نقل عمومی در تهران و حومه ابطال شده و از این بعد هزینه برق مصرفی مترو و اتوبوسرانی در تهران و حومه با تعرفه برق کشاورزی محاسبه می شود.

مشکل تعرفه پرداختی برق مترو حل شد اما الآن اختلاف این دو سازمان رنگ و بوی دیگری به خود گرفته به گونه ای که هابیل درویش مدیر عامل مترو تهران در مراسم افتتاحیه ایستگاه حسین آباد از خط سه مترو ، طاقت نیاورد و در میانه سخنرانی اش گفت:  اداره برق به ما برق نمی فروشد!

مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه مدعی شد که  6 ماه است که پول در دست دارم به اداره برق می روم و آنها برق برای مترو را نمی دهند و این در حالی است که بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند حمایت هستیم.

همچنین درویش در تشریح جزئیات این اختلاف به ایسنا گفت: مترو تهران به اداره برق هیچ بدهی ندارد و بابت هر انشعاب برق جدید نیز پول می پردازیم اما به بهانه های متفاوت از ارائه انشعاب  برق خودداری می کنند.

وی با اشاره به درخواست عجیب اداره برق گفت: می گویند  اول در کرج پست بسازید تا در تهران به شما برق بدهیم! حالا  سوال اینجاست که اگر شما برای خانه خودت هم برق بخوای این رفتار را می کنند؟

درویش با بیان اینکه برداشت ما از مجموعه رفتارهای اداره برق این است که نمی خواهند به ما برق بفروشند و با ما همکاری ندارند گفت: اگر انشعابات را ندهند برق پایدار نیست و هر لحظه ممکن است اتفاقی رخ دهد  و این در حالی است که  اداره برق ملکف است برق بدهد یا شفاف بگوید برق نمی دهیم تا تکلیف خود را بدانیم.

وی با بیان اینکه  یکسالی هست که  درگیر این اختلاف هستیم گفت: قرار است طی جلسه ای مشکلات را حل و فصل کنیم.

اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز با اشاره به مشکل اداره برق  و شرکت مترو به ایسنا گفت: به علت برخی شکایات از سوی مردم در خصوص عدم روشنایی مناسب معابر و ایجاد مناطق کور  در شب ها به دلیل عدم روشنایی مناسب که موجب ایجاد محل های ناامن شده و همچنین اختلاف اداره برق و مترو از مسئولان این سازمان درخواست کردیم تاامروز در کمیسیون عمران حاضر شوند تا در مورد این مسائل به جمع بندی برسیم.

وی افزود: متاسفانه آنطوری که شرکت مترو عنوان کرده به علت عدم همکاری اداره برق، برق کافی به خطوط داده نمی شود و این مشکل به قدری جدی است که حتی امکان اضافه کردن یک رام قطار به ناوگان نیز وجود ندارد چراکه ممکن است با قطعی برق موجه شوند .

شاکری افزود: عصر امروز مسئولان اداره برق مهمان کمیسیون عمران  هستند تا این مشکلات حل و فصل شود.

سریال اختلافات مترو و اداره برق ادامه دارد اما آنچه که مهم است اینکه دود اختلاف مترو و اداره برق به چشم مسافرانی می رود که به علت این اختلاف محکومند که  دقایق طولانی در ایستگاه ها بمانند و یا هنگامی که با هزار زحمت و زور وارد قطار می شوند دقایقی در دالان تاریک تونل بمانند!

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :