عوارض مرگبار دیابت را بشناسید / دیابت سالانه جان ۵ میلیون نفر را می گیرد

تاریخ انتشار پست : 1395-10-19 دسته : علمی آموزشی

رئیس انجمن آترواسکلروز با اشاره به اینکه بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی مزمن کلیه از عوارض دیابت است، گفت: دیابت به همراه فشار خون بالاریسک بروز بیماری قلبی را دو برابر می کند.


دیابت سالانه جان ۵ میلیون نفر را می گیرد/ عوارض مرگبار دیابت را بشناسید

کلسترول, دیابت, فشار خون, اختلال متابولیسم, آترواسکلروز
به نقل از طاها پخش طاها پخش ؛ به نقل از روابط عمومی انجمن آترواسکلروز ایران،مسعود قاسمی در آستانه برگزاری ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در ارتباط با دیابت اظهارداشت: دیابت یا بیماری قند که در واقع بیماری ناشی از اختلال متابولیسم یا عملکرد و ساز و کار بدن است به یک معضل جهانی در زمینه بیماریهای بشر امروزی تبدیل شده است.

وی در ارتباط با علائم رایج ومتداول در دیابت گفت: احساس تشنگی غیر معمول، نیاز به دفع ادرار بیش از اندازه و غیر عادی همچنین افزایش اشتها و احساس گرسنگی غیر متناسب با فعالیت از علائم رایج ومتداول در دیابت است که افراد باید این نشانه ها را جدی بگیرند.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران با اشاره به عوارض طولانی مدت دیابت افزود: انواع بیماری های قلبی، سکته مغزی،نارسایی مزمن کلیه،زخم های مقاوم به درمان بویژه در پا ها، آسیب در دید و بینایی از عوارض دیابت است.

رئیس ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد یاد آور شد: در فرد سالم که دچار بیماری دیابت نیست قند مواد غذایی بعد از ورود به بدن بواسطه ماده ای بنام أنسولین قادر به ورود به سلول های بدن برای تولید انرژی است.

قاسمی افزود: علت بیماری قند یا دیابت یا بواسطه کم شدن ترشح انسولین از لوزالمعده است و یا عدم توانایی سلول های بدن برای استفاده از انسولین به منظور جذب قند وارده به بدن است وگاهی هم هر دو عارضه با هم برای فرد دیابت پیش می آید.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران بیان کرد: بیماری دیابت سه نوع دارد که نوع اول مخصوص کودکان و نوجوانان است و در سنین پایین بروز پیدا می کند؛ غده لوزوالمعده توان کافی برای تولید أنسولین ندارد، لذا درمان آن تجویز أنسولین بصورت روزانه بر حسب نیاز و تنظیم متناسب قند خون است.

وی در مورد دیابت نوع دوم گفت: در این نوع دیابت که در ابتدای بیماری میزان ترشح أنسولین از لوزالمعده کافی بنظر می رسد، سلول ها با آغاز مقاومت در پاسخ به أنسولین عملا قند خون کمتری جذب می کنند لذا قند در خون بالا می رود در حالی که قند درون سلول ها پایین است. وزن بالا، کاهش فعالیت های ورزشی و البته وجود عوامل ژنتیکی مسبب بروز دیابت نوع دوم که به دیابت بزرگسالان هم معروف است، بحساب می آیند.

قاسمی اضافه کرد: دیابت زمان بارداری نوع سوم است که این نوع از دیابت در عده ای از زنان باردار که سابقه دیابت ندارند و بعد از بارداری قند خونشان به وضعیت طبیعی بر می گردد اطلاق می شود؛ البته هنوز دلیل دقیق این نوع دیابت مشخص نشده است.

رئیس ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در مورد خاطر نشان کرد:کاهش وزن،رژیم غذایی کم شیرین،عدم مصرف سیگار،کنترل فشار خون،مراقبت از بهداشت پاها اقدامات مناسب برای جلوگیری از دیابت بزرگسالان و یا کاهش عوارض آن نزد فرد مبتلا به شمار می رود.

وی با اعلام اینکه آمار مبتلایان به دیابت در دنیا ٤٢٠ میلیون نفر است، گفت:٩٠ درصد این گروه مبتلا به نوع دوم یا همان دیابت بزرگسالان هستند. همچنین آمار نشان می دهد که حدود کمی کمتر از 10درصد مردم ساکن در کره زمین دچار دیابت می شوند.

قاسمی با بیان اینکه هر سال حدود پنج میلیون نفر در اثر دیابت فوت می کنند، بیان داشت:مخارج درمان و جلوگیری از دیابت در هر سال بیشتر از ٦٠٠ میلیارد دلار است. همچنین بیماران دیابتی بالای ٦٥ سالگی احتمال حوادث قلبی بسیار بیشتری دارند بطوریکه تا مرز هفتاد درصد این بیماران علت فوتشان قلبی است.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران ادامه داد:20 درصد مرگ در بیماران دیابتی به علت سکته مغزی بوده ودلیل فوت با منشأ قلبی در نزد دیابتی ها ٢ تا ٤ برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است همچنین دیابت به همراه فشار خون بالاریسک بروز بیماری قلبی را دو برابر میکند.

وی عنوان کرد: در بیماران دیابتی افزایش کلسترول شیوع بیشتری دارد و در صورت افزایش کلسترول خون خطر بیماری قلبی بسیار بیشتر می شود؛ البته کاهش وزن و ورزش موجب اثرات بسیار مفید در فرد مبتلا به دیابت همچون کاهش قند و فشار خون،کاهش خطر آنفارکتوس قلبی، کاهش خطر سکته مغزی می شود.

قاسمی در ارتباط با ورزش های مفید جهت مقابله با دیابت گفت: حداقل ٣٠ دقیقه در روز برای دست کم پنج روز در هفته راهپیمایی یا معادل آن همچنین حدود ٢٥ دقیقه برای سه روز در هفته ورزش هوازی سریع برای کسانی که پزشک مجاز دانسته، می تواند در مقابله با دیابت مؤثر باشد.

گفتنی است؛ ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد ۱۴ و ۱۵ بهمن در پژوهشگاه نیرو برگزار می شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :