اعتراض پشت در تالار شیشه ای

تاریخ انتشار پست : 1395-10-19 دسته : اقتصادی

اعتراض سهامداران خرد دیروز موجب تعطیلی زودهنگام بازار سرمایه شد. سهامداران نگران که پشت در تالار حافظ تجمع کرده بودند، نسبت به بسته بودن طولانی مدت نماد بانکی ها گلایه کردند اما بازار سرمایه درپاسخ به این اعتراض کرکره را قبل ازظهر دیروز پایین کشید.روزنامه شهروند: اعتراض سهامداران خرد دیروز موجب تعطیلی زودهنگام بازار سرمایه شد. سهامداران نگران که پشت در تالار حافظ تجمع کرده بودند، نسبت به بسته بودن طولانی مدت نماد بانکی ها گلایه کردند اما بازار سرمایه درپاسخ به این اعتراض کرکره را قبل ازظهر دیروز پایین کشید.

این موضوع درشرایطی رخ می دهد که مطابق قانون نمادهای معاملاتی حداکثر باید ظرف سه روز بازگشایی شوند، اما الآن نماد بانکی ها بیشتر از ٥ماه است که بسته شده و سهامداران خرد بازار سرمایه را نگران کرده است.

با این وجود، سازمان بورس موضوع را به اصلاحات بانکی نسبت داده که به تازگی بانک مرکزی رقم زده است. براساس اصلاحات تازه، بانک مرکزی بانکی ها را موظف کرده است تا صورت های مالی خود را براساس فرمت تازه و مطابق با استانداردهای جهانی تنظیم کنند.

این موضوع موجب می شود که بانکی ها دیگر نتوانند صورت های مالی مخدوش و صوری را به سازمان بورس عرضه کرده و به سهامداران آدرس اشتباهی داده و بازار را جهت دهی کنند. با این حال، بسته بودن طولانی مدت نمادهای بانکی سهامداران را نگران و بسیاری از آنها را از بازار سرمایه رویگردان کرده است. الآن درشرایطی که حمید میرمعینی، کارشناس بورس به «شهروند» می گوید: اصلاحات تازه با سرعت زیادی اجرا شده است و موجب زیان سهامداران خرد می شود، هادی حق شناس اقتصاددان و کارشناس بانکی به «شهروند» توضیح می دهد که تنها راه نجات بانک ها از ورشکستگی اجرای سریع تر اصلاحات بانکی است و زیان سهامداران خرد از این اتفاق اجتناب ناپذیر است.

درهای بورس زودتر از همیشه بسته شد

ظهر روز گذشته تجمع اعتراض آمیز سهامداران درمورد عملکرد مدیران بورس درخصوص نحوه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی موجب بسته شدن درهای تالار شیشه ای به روی معامله گران شد. ماجرا از آنجا شروع شد و شدت گرفت که درپی بالاگرفتن اعتراض ها در تالار معاملات بورس اوراق بهادار تهران و کشیده شدن آن مقابل ورودی این تالار، در های بورس در ساعات رسمی معاملات برای اولین بار در یک دهه گذشته روی سرمایه گذاران بسته شد.

این اتفاق درحالی رخ داد که نحوه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در بورس اوراق بهادار از دیرباز مورد نقد و اعتراض سهامداران بوده که مشکلاتی ازجمله حبس نقدینگی معامله گران و کاهش جریان نقدینگی در بازار سهام را به دنبال داشته است.

این مشکل از تیرماه امسال تاکنون و درپی توقف طولانی مدت نماد معاملاتی گروه بانکی دربورس بیشتر نمایان شده و حل نشدن این مشکلات سرانجام موجب شد تا ظهر دیروز، اعتراض تعدادی از سرمایه گذاران بورسی به عملکرد متولیان بازار سهام در تالار معاملات بورس اوراق بهادار تهران بالا گرفته و منجر به تجمع اعتراض آمیز مقابل تالار حافظ شود.

درهمین حال روز گذشته رئیس سازمان بورس تلاش کرد تا با برگزاری نشستی با فعالان بازار سرمایه، مشکلات آنها را بشنود و به پرسش های آنها پاسخ دهد.

سلب اعتماد سرمایه گذاران

اما پرسش این است که توقف طولانی در بازگشایی نمادها چه تبعات و پیامدهایی را برای بورس و سهامداران خرد دارد و تا چه اندازه نگرانی های آنها درمورد این مسأله بجاست؟

حمید میرمعینی، کارشناس بورس درپاسخ به این پرسش به «شهروند» می گوید: درقانون به صراحت موارد توقف نمادها مشخص شده و دلایل این توقف یا برگزاری مجامع یا اطلاع رسانی یا ابهام در اطلاعات است. البته مدت زمان بسته بودن نمادها هم درقانون مشخص است و حداکثر باید ظرف سه روز نسبت به بازگشایی اقدام شود.

او در ادامه می گوید: حال اگر نمادها بنا به دلایلی غیر از آنچه که در قانون آمده، بازگشایی نشود و مدت زمان آن هم طولانی شود، موجب آسیب به سهامداران می شود و تبعاتی مانند خواب سرمایه، افت ارزش سهام، تحت الشعاع قرارگرفتن امنیت سرمایه گذاری و اجبار سهامداران به تأمین نقدینگی مورد نیازشان از سایر بخش های سبد سرمایه گذاریشان را به دنبال دارد.

میرمعینی سلب اعتماد سرمایه گذاران را از دیگر تبعات طولانی شدن توقف نمادها می داند و تأکید می کند: از آنجا که سهامداران دسترسی مستقیمی به اطلاعات ندارند، باید براساس اطلاعاتی که دراختیار آنها گذاشته می شود، به بازار سرمایه ورود کنند.

به گفته این کارشناس بورس همیشه اطلاعات مخدوش و جهت دار موجب بی اطمینانی سرمایه گذاران شده، ولی درحال حاضر این موضوع به اندازه ای شدید است که موجب شده جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه به کمترین حد برسد.

میرمعینی با تأکید بر این که توقف بسیارطولانی و دور از انتظار بازگشایی نمادها، ضررهای زیادی را به سهامداران خرد و فعالان بازار سرمایه وارد می کند، می گوید: اگر سازمان بورس دراین مورد تخلفی می کند، باید نهادی براین موضوع نظارت کند و سازمان بورس را درمورد عملکرد غیرقانونی اش درخصوص بسته نگه داشتن نمادها ملزم به پاسخگویی کند.

او با بیان این که باید هرچه سریع تر این نمادها بازگشایی شود، ادامه می دهد: اگر بخواهند در این زمینه درست عمل کنند، قانون وجود دارد و حتی می توانند کمیته یا شورایی را برای تصمیم گیری درموارد خاص تشکیل دهند که درمورد توقف یا بازگشایی دراین کمیته یا شورا تصمیم گیری شود و یک فرد به صورت سلیقه ای عمل نکند.

استانداردسازی یک الزام است نه یک انتخاب

درحالی که بورسی ها معتقدند؛ این اصلاحات با سرعت بالایی اجرا شده است. کارشناسان بانکی از اجرای سریع تر این اصلاحات حمایت می کنند.

درهمین رابطه هادی حق شناس، اقتصاددان و کارشناس بانکی به «شهروند» می گوید: درسال های اخیر واژه هایی مانند دارایی سمی بانک ها، مطالبات معوق بانک ها و بانک محوربودن اقتصاد ایران در ادبیات اقتصادی و مطبوعات شنیده می شود و این واژه ها بیانگر آن هستند که بانک ها نظام کارآمدی در اقتصاد ایران ندارند یا این که بانک ها نتوانسته اند به درستی به وظایف خود عمل کنند.

به گفته حق شناس ریشه این ناکامی بانک ها، نداشتن استقلال بانک مرکزی است؛ نداشتن استقلال به این معنا که آنچه مقام پولی تمایل به اجرای آن دارد، به علت برخی ملاحظات قادر به انجام آن نیست.

این کارشناس با بیان این که یا به علت تسهیلات تکلیفی یا به علت دخالت دولت ها در سیاست های پولی، شاخص های بازار وضع خوبی ندارند، توضیح می دهد: ازجمله این مسائل، شاخص های مالی بانک هاست که درسال های گذشته این شاخص ها رعایت نشده، زیرا نسبت تسهیلات پرداختی به سپرده ها گاهی بیش از ١٠٠ درصد بوده است.

با توجه به این موضوع حق شناس تأکید می کند که استانداردسازی حساب های بانکی اجتناب ناپذیر است و یک انتخاب نیست، بلکه یک الزام است.

به نظر می رسد که اگر قرار باشد بانک های دولتی بخواهند به بخش خصوصی واگذار شوند، شاید بسیاری از آنها نتوانند با استانداردهای روز جهان ادامه حیات دهند و از آنجا که متصل به دولت هستند، ورشکستگی برای آنها معنا و مفهومی ندارد.

حق شناس دراین رابطه می گوید: اگر چه ممکن است این فرآیند استانداردسازی برای بانک ها و سهامداران آسیب ها و مشکلاتی را داشته باشد، اما درنهایت به نفع آنهاست، زیرا اگر بانک را به عنوان یک بنگاه اقتصادی درنظر بگیریم، طبیعتا اگر صورت های مالی آن شفاف شود، تکلیف بانک درمورد سهامداران مشخص می شود.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :