خطر حذف یارانه در کمین آرای روحانی

تاریخ انتشار پست : 1395-10-19 دسته : سیاسی

لیست انتخاباتی! خیلی مانده که این دو کلمه به واقعیت تبدیل شود. ارائه لیست انتخاباتی در سرمای زمستان برای انتخاباتی که قرار است در اردیبهشت ماه برگزار شود، یک شیطنت بچه گانه است و دیگر هیچ! ظاهرا این بار هم مانند تمام دفعات قبل دریافتی اعضای اتاق فکر تخریب اصلاحات و دولت زودتر از موعد به ایشان رسیده است.انتخابات ریاست جمهوری 96روزنامه آرمان - احسان اسقایی: فروردین ماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس نهم مصوبه ای جنجالی را درحوزه یارانه ها به تصوب رساند. مصوبه ای که رای نمایندگان اصولگرا به آن فریاد دولت را در آورد. بر طبق آن مصوبه دولت مکلف به حذف یارانه ها بود و تنها سه دهک پایین جامعه از آثار اجرای این طرح در امان می ماندند.

البته دولت مخالفتی با حذف یارانه های نقدی نداشت، اما اصرار داشت که برای اجرایی شدن این مصوبه باید مکانیزم آن نیز از سوی مجلس مشخص شود در هر صورت آن مصوبه اجرایی نشد. از سوی دیگر اصلاح طلبان و اقتصاددان های منصوب به این طیف سیاسی همواره چه درابتدای اجرای این طرح و چه درطول اجرای آن، به نوع پرداخت یارانه ازسوی دولت احمدی نژاد و درکل طرح هدفمندی یارانه ها نقد داشتند. اصلاح طلبان این طرح را کاملا پوپولیستی می دانستند ومعتقد بوده و هستند این طرح علاوه برتحمیل بار مالی به دولت موجب افزایش قیمت حامل های انرژی و هزینه تمام شده تولید در ایران می گردد.

واقعیت این است که پس از چند ماه از اجرای طرح هدفمندی با وجود افزایش تقاضا در بازار، شاهد پیدایش مشکلات متعدد برای تولیدکنندگان داخلی بودیم. به طوری که شوک ناشی از افزایش قیمت ها ناشی از این طرح و همچنین اعمال تحریم های بین المللی موجب شد اقتصاد ایران درآستانه ورشکستگی قرار بگیرد. هرچند دولت روحانی با افزایش قیمت حامل های انرژی توانست بار مالی ناشی از این طرح را از دوش خود بردارد، اما واقعیت این است که یکی از علل عدم چرخش چرخ کارخانه ها و واحد های تولیدی، آثار ناشی از هدفمندی غیر اصولی یارانه در دولت سابق است.

یارانه ها نیازمند هدفمندی

نمایندگان مجلس دهم پس از روی کارآمدن سعی داشتند در طرح های مختلف، درجهت اجرای وعده های دولت گام بردارند و این روزها درحال تصوب برنامه ششم توسعه کشور هستند. در آخرین اقدام نمایندگان مجلس روز گذشته با حذف خانواده های پردرآمد از شمول افراد یارانه بگیر، منابع آزاد شده را به توانمندسازی و پرداخت مستمری مدد جویان تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص دادند.

با این مصوبه دولت موظف شد در طول اجرای قانون برنامه هر سال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب با محرومیت، ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار از محل هدفمندی سازی یارانه ها و حذف یارانه خانواده های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی تامین و از طریق سازمان های مذکور پرداخت کند. این مصوبه مجلس با ۱۸۳ رای موافق از ۲۲۲ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

بر طبق این ماده دولت در عین افزایش توانمندسازی دهک های یارانه بگیر موظف به حذف یارانه خانواده های پر درآمد شد. به نظر می رسد این اقدام مجلس درصدد هدفمند کردن طرح هدفمند سازی یارانه ها است. این طرح قابل قیاس با اقدام مجلس نهم نیست. زیرا بر طبق آن طرح مجلس به طور کلی خواهان حذف هفت دهک یارانه ها و تنها پرداخت یارانه به سه دهک کم درآمد جامعه بود. طرحی که به لحاظ کارشناسی غیر قابل اجرا بود. اما این طرح ضمن حفظ یارانه های هفت دهک ازجامعه، تنها سه دهک مرفه را شامل می شود. ضمن اینکه از منابع حذف یارانه سه دهک مرفه جامعه در طول اجرای برنامه ششم توسعه، هر ساله حدود ۲۰ درصد به میزان مستمری این افراد افزوده خواهد شد و مستمری افراد کم درآمد جامعه از جمله اعضای کمیته امداد و بهزیستی افزایش می یابد.

هدفمندی یارانه ها؛ خطری برای پایگاه مردمی دولت

دولت روحانی میراث خوار دولتی است که نفت ۱۴۰ دلاری می فروخت و از بعد آن درآمد های افسانه ای بود که تصمیم به توزیع یکسان ثروت ملی در بین تمامی اقشار جامعه گرفت. این روزها هیچ عقل سلیمی تاکید بر پرداخت یارانه به شیوه فعلی ندارد. در این زمینه دسته ای از اقتصاددان ها خواهان هدفمندکردن این پرداخت به نفع تولید کنندگان هستند و عده ای دیگر خواهان حذف تمامی دهک های جامعه به نفع سه دهک کم در آمد جامعه هستند. بنابراین نباید در هدفمند کردن شیوه پرداخت یارانه ها شک کرد.

اما اینکه این طرح چگونه اصلاح شود و یارانه های قطع شده ناشی از این هدفمندی باید در چه مسیری هدایت شود مساله است. میزان پرداخت یارانه ها به حدی است که گاهی این میزان را با بودجه عمرانی کشور مقایسه می کنند. رقمی بسیار بالا که اگر به هر بخش تزریق شود، شاهد جهش و بهبود کمی و کیفی در آن بخش خواهیم بود. اگر همین مقدار به بودجه عمرانی کشور افزوده شود جهش قابل ملاحظه ای دراقتصاد کشور و خروج آن بخش ها از رکود ایجاد می شود، ضمن اینکه میزان قابل توجهی اشتغال ناشی از این طرح به وجود می آید که نفع آن در سبد خانوارهای کشور بیشتر از میزان ۴۵۵۰۰ تومان یارانه نقدی است که این روزها هر ماهه پرداخت می شود.

اما تصمیم گیری های انقلابی از دولت اعتدالی فعلی انتظار نمی رود زیرا، هرگونه تصمیم گیری در این حوزه به واکنش بخش هایی از جامعه درمقابل دولت وکاهش محبوبیت دولت منجر خواهد شد. نکته ای که دولت باید توجه زیادی به آن بنماید. ضمن اینکه باید در جهت هدفمندی پرداخت یارانه ها هم گامی اساسی بردارد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :