برجام در فروش نفت تاثیر داشت | وزیر احمدی نژاد

تاریخ انتشار پست : 1395-10-19 دسته : سیاسی

رستم قاسمی، وزیر نفت دولت احمدی نژاد که از قضا در سخت ترین روزهای اقتصادی ایران و در بحبوحه دور زدن تحریم ها بر صدر این وزارتخانه نشسته بود توضیح داده که هیچ علاقه ای برای رفتن از قرارگاه خاتم به وزارت نفت نداشته و چهارماه برای وزیر نشدن لابی کرده است!پایگاه خبری انتخاب: رستم قاسمی، وزیر نفت دولت احمدی نژاد که از قضا در سخت ترین روزهای اقتصادی ایران و در بحبوحه دور زدن تحریم ها بر صدر این وزارتخانه نشسته بود توضیح داده که هیچ علاقه ای برای رفتن از قرارگاه خاتم به وزارت نفت نداشته و چهارماه برای وزیر نشدن لابی کرده است!

اما در نهایت پذیرفته که راهی وزارت نفت شود. او در گفت وگوی مبسوط خودش با خبرگزاری فارس از تحریم ها و دور زدن آنها تا دکل های نفتی گمشده و حتی موضوع کاندیداتوری اش در انتخابات سخن گفته است. در ادامه اهم اظهارات او را بخوانید:

واقعا در این جنگ اقتصادی ما پیروز شدیم. دشمن با همه ابزارهای پیچیده اقتصادی و بسترهایی که در اختیار داشت به جنگ آمده بود و لشکرهایش را برای این کار بسیج کرده بود. اینکه گفته شده در تاریخ بی سابقه است تاکنون بانک مرکزی هیچ کشور تحریم نشده است، باید بگویم وزارت نفت نقش اول در عبور از تحریم داشت. اینکه می گفتند فقط تحریم نفتی و بانکی است یک دروغ بزرگی است، وقتی نمی شد صدهزار دلار جابه جا شود چگونه می شد دارو بخریم، چگونه مواد غذایی بخریم، تحریم همه جانبه علیه ملت ایران بود. خوب تحریم چیز خوبی نیست، پدیده شومی است و هیچ کس از آن استقبال نمی کند و روزهای اولیه تحریم بسیار سخت بود، راه های دور زدن آن را بلد نبودیم، اما خیلی زود راه های آن پیدا شد: جهان بزرگ است و راه ها فراوان.

  اساسا هسته ای بهانه تحریم بود و قطعا بزرگان نظام، تشخیص دادند که باید مقابله کنیم... اگر مقابله اقتصادی ایران نبود باید طور دیگری پشت میز مذاکره می نشستیم. واقعا برای عبور تحریم ریسک های زیادی شد. کشور در هر سال حدود 100 میلیارد دلار واردات و صادرات دارد و اگر کشور بخواهد بچرخد برای مبادلات مالی باید تصمیماتی خارج از روال جاری گرفته شود. اقدامات زیادی در دوره عبور از تحریم انجام شد که منافع ملی اجازه نمی دهد گفته شود، ولی به هرحال هزینه هایی هم داشت. مگر دوران جنگ با عراق همه عملیات ها موفق بود؟ مگر هزینه جانی و مالی کمی داشتیم؟ به هرحال در این پیروزی اقتصادی هزینه هایی هم داشتیم.
  بدعهدی شدید امریکا و غربی ها نمی گذارد برجام به نتیجه برسد.

  (در پاسخ به اینکه گفته می شود در دوره وزارت رستمی در وزارت نفت حقوق های نجومی وجود داشت): فکر نمی کنم در وزارت نفت کسی بیشتر از بیست میلیون حقوق دریافت کرده باشد و من از وزارت نفت هیچگونه حقوقی و هیچ نوع دریافتی نداشتم. آخرین حقوق من یعنی مرداد 92 به عنوان وزیر نفت 7 میلیون و دویست هزار تومان بوده که از وزارت نبوده است.

  در اوایل شکل گیری تحریم ها اوایل سال 90 مقام معظم رهبری به عسلویه تشریف آوردند. در جلسه ای که در خدمت ایشان بودیم مسوولان شرکت نفت اعلام کردند که مشکل اصلی، نداشتن دکل حفاری است و دکل های اجاره ای هم که تعدادشان خیلی کم است در تحریم می روند قرار شد اقداماتی انجام شود. پارس جنوبی برای رسیدن به برنامه زمان بندی 25 دستگاه دکل حفاری لازم داشت که حدود 5 دکل اجاره ای در آن تاریخ کار می کردند. در شرایط تحریم فروش دکل به شرکت های ایرانی به کلی ممنوع بود و کسی جرات نمی کرد دکل به ایران بفروشد. وزارت نفت نیز به علت اجرای اصل 44 خودش دکل خریداری نمی کرد و ضرورتی هم نداشت. شرکت های پیمانکاران ایرانی ازجمله خاتم، اوپک و... را جمع کردیم و از آنها خواستیم دکل خریداری و به ایران بیاورند؛ حتما باید با واسطه های مختلفی خریداری می شد تا مرداد 92، 20 دکل حفاری در پارس جنوبی وارد شد و انصافا کار بزرگ و تاریخی شد، بخش زیاد آنها را شرکت های ایرانی خریدند.

  درباره دکلی که گفته شد گم شده است، مربوط به شرکت تاسیسات دریایی بوده و به وزارت نفت ارتباطی نداشت، پس از دوران وزارتخانه بنده متوجه شدم که در خرید، مشکلاتی داشته اند و گویا واسطه خرید که معلوم است چه کسانی بوده اند، تخلف و خیانت کرده و بخشی از پول را به حساب خودشان واریز کرده اند که خوشبختانه قوه قضاییه به موقع وارد شد و ضمانت هایی نیز از اموال و امکانات آنها در اختیار گرفته است.

  به هرحال برجام در فروش نفت تاثیر داشته است. فروش نفت با مشکلاتی مواجه بود و در مقطعی صادرات ما کم شد، اما با مسافرت به کشورهای خریدار و نیز با ملاقات با روسای جمهوری آن کشورها، فروش نفت خیلی زود افزایش یافت.

  قرارگاه، تعامل بسیار خوبی با بخش خصوصی دارد و هیچگاه جای بخش خصوصی را تنگ نکرده است، بلکه مکمل بخش خصوصی بوده است و سال هاست قرارگاه در پروژه های کوچک و متوسط بوده است، ان شاءالله در این خصوص هم موقع مناسب صحبت خواهم کرد.

  (در پاسخ به سرانجام ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات 96): تا آنجا که مطلع هستم اصولگرایان تلاش می کنند که ائتلاف و انسجام خود را تقویت کنند به زودی معلوم خواهد شد. جبهه یکتا هم هنوز به جمع بندی نرسیده اند، چند نفر مطرح هستند.

  مطرح شدن نام من به عنوان یکی از کاندیداهای جبهه یکتا و اصولگرایان شایعه و گمانه زنی رسانه ای است.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :