لزوم اعطای 11.6 درصد تسهیلات به بخش کشاورزی توسط بانک ها

تاریخ انتشار پست : 1395-10-19 دسته : اقتصادی

بانک عامل مکلف است حداقل معادل سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی به قیمت های جاری از مجموع تسهیلات اعطایی خود در هر سال را به بخش کشاورزی پرداخت کند.

لزوم اعطای 11.6 درصد تسهیلات به بخش کشاورزی توسط بانک ها

تسهیلات بخش کشاورزی, بانک مرکزی, اقتصاد کشور, اخبار اقتصادی

به نقل از گروه طاها پخش ، براساس ماده (5) «دستورالعمل اجرایی ماده (47) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور» مصوب یک هزار و دویست و دوازدهمین جلسه مورخ 1394.10.1 شورای پول و اعتبار موضوع بخشنامه شماره 94.116364 مورخ 1394.5.7، «بانک عامل مکلف است حداقل معادل سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی به قیمت های جاری از مجموع تسهیلات اعطایی خود در هر سال را به بخش کشاورزی پرداخت کند».

همچنین براساس تبصره ذیل این ماده، «بانک مرکزی در هر سال بر طبق آخرین آمار تولید ناخالص ملی، سهم مربوط به تسهیلات بخش کشاورزی به قیمتهای جاری را به بانک عامل ابلاغ می کند».

با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، بانک ها، مراتب را به قید تسریع به تمام واحدهای ذی ربط هر بانک ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت کنند. مقتضی است ترتیبی اتخاذ شود که نسخه ای از بخشنامه ابلاغی به واحدهای ذی ربط، به حوزه مدیریت کل نظارت بر بانک ها و مؤسسات اعتباری ارسال شود.‏‏

لازم به ذکر است در مـاده (47) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور - مصـوب سـال ۱۳۹۴ مجلـس شـورای اسلامی- آمده است: «کلیه بانک های عامل غیرتخصصی موظفند سهمی از تسهیلات اعطایی خود را حداقل معـادل سـهم بخـش کشاورزی در اقتصاد کشور، بر طبق آخرین آمار تولید ناخالص ملی سالانه، به بخش کشاورزی اختصـاص دهند. شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلفند حداکثر ظرف مدت سه ماه بعد از تصویب این قانون، دستورالعمل این اقدام را ابلاغ کنند و بانک مرکزی جمهوری اسـلامی ایـران گـزارش عملکرد این ماده را به تفکیک بانک ها به صورت شش ماهه به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ارائه می کند».

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :