تصادف با عرضه غیر مجاز شیر به صورت فله ای

تاریخ انتشار پست : 1395-10-20 دسته :

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی کرمان گفت: اداره کل دامپزشکی استان کرمان هیچ گونه تایید و صدور مجوزی بر عرضه شیر و فرآورده های آن به صورت فله و فاقد بسته بندی انجام نداده است.

برخورد با عرضه غیر مجاز شیر به صورت فله ای

بیماری, بروسلوز, دام, کرمان, دامپزشکی
به نقل از طاها پخش از طاها پخش ،مینا قاضی زاده گفت: اکثر دامداری های سنتی فاقد پوشش خدمات سل و بروسلوز دامپزشکی هستند و با ردیابی و خونگیری از دام ها مشخص شد، بعضی دام ها آلوده به تب مالت هستند و بر همین اساس دامپزشکی مخالف فروش شیر فله در سطح استان کرمان است.

وی افزود: عرضه شیر شتر به صورت سنتی می تواند حامل بیماری خطرناک و قابل انتقال بروسلوز یا تب مالت باشد که موجب ابتلا موارد انسانی می شود.

وی افزود: به علت گستردگی و تعدد این مراکز ، دامپزشکی استان کرمان برای پیشگیری از جلوگیری بیماری قابل انتقال از دام به انسان از ابتدای سال تاکنون بیش از 618 مورد بازدید و 603 مورد نمونه برداری از مراکز عرضه فرآورده های لبنی در سطح شهر کرمان و سایر شهرستان ها انجام داده است.

وی خاطر نشان کرد : انجام آزمایشات رینگ تست موجب 32 مورد اخطار و بر ورد قانونی با مراکز عرضه و تانکرهای حمل شیر و شناسایی دامداری های آلوده به بیماری تب مالت شده است.

قاضی زاده افزود: تاکنون بیش از 4 مورد اخطار و بر خورد قانونی با فروش شیر خام شتر صورت گرفته و موضوع به صورت جدی در دستور کار بازرسان نظارت بر بهداشت عمومی قرار دارد.

وی با بیان اینکه با وجود تاکیدات و پیگیری های مکرر در جلسات استانی نه تنها این مراکز تعطیل شده، بلکه به علت استقبال مردم تعداد آنها در سطح استان کرمان رو به افزایش است، گفت: در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان کرمان مقرر شد، دامپزشکی با اینگونه مراکز برخورد و از صدور مجوز جدید به اینگونه واحدها پیشگیری کند.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد، شیر و فرآورده های لبنی به صورت پاستوریزه مصرف شود و شماره تماس 1512 برای رسیدگی به شکایات دامپزشکی اعلام و شهروندان از مصرف شیر، سرشیر، خامه، پنیر، بستنی و سایر فرآورده های غیر پاستوریزه به صورت محلی و سنتی جدا خودداری کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :