امکان خلاصه سازی کتب ترجمه وجود ندارد / حقوق ترجمه و تالیف کتاب های دانشگاهی

تاریخ انتشار پست : 1395-10-22 دسته : علمی آموزشی

معاون اجرایی مرکز نشر دانشگاهی درباره خلاصه سازی و قوانین تالیف و ترجمه کتاب های دانشگاهی توضیح داد.

حقوق ترجمه و تالیف کتاب های دانشگاهی/ امکان خلاصه سازی کتب ترجمه وجود ندارد

کتاب های دانشگاهی, داوری و ارزیابی کتب, کتاب های دانشگاهی, ترجمه و تالیف کتاب های دانشگاهی, ادعای حقوقی نویسندگان

محمدرضا واعظی پور معاون اجرایی مرکز نشر دانشگاهی در گفت وگو با خبرنگار طاها پخش طاها پخش ؛ با بیان اینکه اکثر کتاب های موجود برای داوری و چاپ، به صورت تالیفی یا ترجمه هستند، گفت: بر طبق سطحی که صاحب اثر، کتاب را ترجمه کرده باشد، شورای داوری ما برای فرآیند چاپ روی آن اظهار نظر می کند.

وی با بیان اینکه معمولا استادان کار ترجمه یا گردآوری آثار را انجام می دهند، ادامه داد: بسته به کتابی که صاحب اثر تحویل می دهد، کار داوری در راستای اینکه تا چه اندازه می تواند از لحاظ محتوای علمی به غنای علمی دانشجویان و جامعه دانشگاهی کمک کند در مراحل داوری، ویرایش و چاپ نهایی قرار می گیرد.

واعظی پور اظهار داشت: از آنجا که اکثرا پایه کتابهای دانشگاهی ما کتابهای خارجی است تعداد صفحات و حجم کتاب ترجمه به پایه آن بستگی دارد.

معاون اجرایی مرکز نشر دانشگاهی گفت: تنها کتابهای تالیفی را می توان در چند جلد (بسته به صلاحدید) طراحی کرد و اجازه خلاصه سازی یا چند جلدی کردن کتابهای ترجمه را نداریم چون فردی که به عنوان مولف، مالکیت معنوی کتاب را بر عهده دارد (بخصوص در بخش بین الملل) ادعاهای حقوقی بسیاری در فضای بین المللی می تواند داشته باشد.

به گفته وی، برای ترجمه و ایرانیزه کردن کتابها از ادبیات و دیالوگهای جامعه ایرانی می توان استفاده کرد اما اجازه کاهش حجم مطالب وجود ندارد.

واعظی پور بیان کرد: فضای کشور ما هرگز به سمتی نیست که صاحبان آثار ترجمه ادعای حقوقی کنند لذا تمامی ترجمه ها و جلد کتاب مطابق با اثر اصلی است البته استادانی که مطالبی را از چندین کتاب متفاوت در یک مجموعه جداگانه ذکر می کنند اجازه خلاصه سازی را دارند که آن هم دیگر به جای نام ترجمه، نام گردآوری برای اثر در نظر گرفته می شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :