ایران، ترکیه را در منطقه همسو با آمریکا می داند | لوموند

تاریخ انتشار پست : 1395-10-27 دسته : بین الملل

یک نشریه فرانسوی نوشت: ایران استفاده ناتو از قلمرو ترکیه را تهدید برشمرده و خواهان فاصله این کشور از آمریکا است.

لوموند: ایران، ترکیه را در منطقه همسو با آمریکا می داند

ایران, ترکیه, آمریکا, خاورمیانه, ناتو, سوریه, بین الملل, آنکارا, اختلافات, عراق, سیاستگذاری منطقه ای, آمریکا, بیداری اسلامی

به نقل از طاها پخش ؛ نشریه «لوموند دیپلماتیک» چاپ فرانسه در شماره جدید خود در یادداشتی به روابط ایران و ترکیه پرداخته و این دو را «متحدانی با روابط نوسان دار» لقب داد.

این نشریه می نویسد: ایران و ترکیه بعضا باوجود رقابت و اختلاف مواضع، همواره در روابط دوجانبه واقع بینانه هستند.

بر این اساس ،وقوع بهار عربی (بیداری اسلامی) تضادهای بین این دو کشور را آشکار کرد اما سرشروع اختلاف ها از بحران سوریه آغاز شد.

در این بین آنکارا در زمان رویکرد روابط بدون تنش با همسایگان با دمشق روابط خوبی داشت اما تلاش کرد «بشار اسد» رییس جمهور سوریه را مجبور به اصلاحات نماید و از مخالفان حکومت او طرفداری نمود.

لوموند در ادامه نوشت: ایران که تمامی سیاست های خاورمیانه اش بر مبنای سوریه است، مواضع کاملا متفاوتی اتخاذ کرد و از دولت اسد حمایت کرد و متحدان خود در لبنان همچون حزب الله و دیگر شبکه های خود چون شیعیان عراق و دیگر شیعیان داوطلب کشورهای دیگر را برای شرکت در محاصره حلب بسیج نمود.

ادامه این یادداشت آمده است: ایران دستکم قبل از حضور روسیه در سوریه از سپتامبر 2015 مهمترین متحد اسد شد و ترکیه نیز در حال صدور مجوز به ناتو برای استقرار سامانه های ضد موشکی در قلمروی خود بود که به دنبال نقض قلمروی هوایی این کشور از سوی نیروی هوایی روسیه رخ داد و البته دفاعی نیز برابر موشک های شلیک شده از سوریه بود. اما ایران مخالف این تصمیم ها بود و آن را «یک تهدید مستقیم» بر می شمرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :