هزینه ماهانه 2 میلیاردی دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان

تاریخ انتشار پست : 1395-10-28 دسته : اخبار اجتماعی

دانشگاه آزاد از ثروتمندترین مراکز آموزشی و بلکه از ثروتمندترین مؤسسات کشور است. وجود تعداد زیادی واحد دانشگاهی در گوشه و کنار کشور که هر یک تعداد زیادی دانشجو را در مقاطع متفاوت تحصیلی در خود جای داده اند که برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه هستند، درآمد سرشاری را نصیب این موسسه بزرگ کرده است.صبح نو نوشت: دانشگاه آزاد از ثروتمندترین مراکز آموزشی و بلکه از ثروتمندترین مؤسسات کشور است. وجود تعداد زیادی واحد دانشگاهی در گوشه و کنار کشور که هر یک تعداد زیادی دانشجو را در مقاطع متفاوت تحصیلی در خود جای داده اند که برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه هستند، درآمد سرشاری را نصیب این موسسه بزرگ کرده است.

از این حیث حتی می توان این موسسه را بزرگ ترین مجموعه صنفی آموزش عالی نیز توصیف کرد. با این حال دقت بر برخی فعالیت های این مجموعه بزرگ سوالاتی جدی را پیش روی مخاطب می گذارد. به عنوان مثال، این دانشگاه حدود چهار رسانه سراسری دارد که طبق برآوردها، ماهانه حدود 2 میلیارد تومان هزینه آنها می شود. روزنامه فرهیختگان، خبرگزاری آنا، خبرگزاری ایسکانیوز و یک هفته نامه، که گویا قرار بوده مرتبط با پوشش فعالیت صنفی و دانشجویی و آموزشی باشند، چهار رسانه مطرح این دانشگاه را تشکیل می دهند. 

هزینه این رسانه ها از محل درآمدهای دانشگاه و به عبارتی از جیب دانشجویان دانشگاه آزاد پرداخت می شود. به این ترتیب بخش قابل توجهی از جمعیت دانشجویی کشور بدون آنکه بدانند یا بخواهند، هزینه رسانه هایی را می دهند که کار رسانه ای به شکل عمومی انجام می دهند و فعالیت صنفی ندارند. خبرگزاری آنا، خبرگزاری ایسکا و روزنامه فرهیختگان رسانه های سیاسی –عمومی هستند که به اسم این دانشگاه اما با رویکرد و روندی غیر صنفی فعالیت دارند.

کاش دانشگاه آزاد در اولین فرصت نسبت به ساماندهی این رسانه ها اقدام کند. در مقابل می توان برای پیشگیری از تعدد رسانه ها و متمرکز کردن آنها حداقل یک رسانه عمومی ایجاد و برای فعالیت ها و امور صنفی هم یک رسانه صرفاً دانشجویی و صنفی برای خدمت رسانی به دانشجویان گسترده این دانشگاه راه اندازی کرد. دانشجویانی که گستره حضور آنان در واحدهای متفاوت این دانشگاه از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب ایران را در بر می گیرد.

منبع : برترینها

مطالب مشابه

مطالب تصادفی

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد : کد امنیتی رفرش
متن دیدگاه :